Nelegálny zber lesných plodov vás môže vyjsť draho. Predíďte vysokej pokute, prečítajte si podmienky a výnimky

Nelegálny zber

V národných parkoch či iných chránených územiach, kde platí aspoň tretí stupeň ochrany, je zber možný len pre vlastnú spotrebu a to na vyhradených miestach. “Vyhradené miesta sú napríklad v národných parkoch Slovenský raj, Slovenský kras, Veľká Fatra, ale tiež v prírodnej rezervácii Vydrica,” priblížil rezort na svojej stránke. Zberať bez obmedzenia môžu len vlastníci, správcovia a nájomcovia pozemkov.

Národné parky v spolupráci s políciou chystajú akcie namierené proti nelegálnym zberačom, ktorí lesné plody využívajú na komerčné účely.

Zajímavost :  Šerifové v USA nechtějí zbrojaře Strnada. Žádají Bidena, aby zarazil obchod CSG

“Strážcovia prírody sú v terénne na dennej báze v NP Nízke Tatry, pravidelné akcie proti nelegálnym zberačom robia napríklad v Tatranskom národnom parku či v Slovenskom raji,” dodalo ministerstvo.

Narušovanie životného prostredia

Množstvo živočíchov je odkázaných na lesné plody, vrátane hlucháňa hôrneho či medveďa hnedého. Nadmerným zberom, často nelegálnym a s cieľom získať materiál na komerčné účely, zvieratá prichádzajú o prirodzenú potravu. V dôsledku sú zvery nútené hľadať potravu na miestach mimo ich prirodzeného prostredia.

Zajímavost :  Dokonalost japonských knedlíčků kontroluje umělá inteligence. Pomáhá i jinde

Pri podozrení, že dochádza k porušovaniu pravidiel sa môžete obrátiť na správu národného parku, chránenej krajinnej oblasti, zelenú linku ministerstva alebo políciu.

Pozrite si archívnu reportáž z februára 2021 o nelegálnom zbere parožia:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO