Nemáte prošlý řidičák? Víc než sto tisíc od loňska neplatí

Letos vyprší platnost více než 400 tisícům řidičských průkazů. Zároveň zbývá vyměnit více než sto tisíc, kterým skončila platnost už v loňském roce a jejich držitelé si zatím nepožádali o výměnu. Informovalo o tom ministerstvo dopravy.

O výměnu lze žádat buď osobně na úřadu obce s rozšířenou působností, nebo z elektronicky z domova. Požádat o nový řidičský průkaz lze nejdříve 90 dnů před koncem jeho platnosti.

Výměna je ve standardní lhůtě (do 20 dnů od podání žádosti) zdarma. Pouze když řidič žádá o expresní vydání do pěti pracovních dnů, bude ho výměna stát 700 korun.

K osobní výměně je nutné donést platný doklad totožnosti (občanský průkaz, případně cestovní pas) a stávající řidičský průkaz. K žádosti už se nepřikládá papírová fotografie – úředníci pořídí digitální na místě, nebo stáhnou aktuální z registrů vedených ministerstvem vnitra.

O výměnu řidičského průkazu před uplynutím jeho platnosti jde od loňského roku požádat také elektronicky prostřednictvím Portálu občana. Žadatel se ověří například přes bankovní identitu, eObčanku nebo datovou schránku. Portál zobrazí formulář, který je předvyplněný údaji z Centrálního registru řidičů.

Při online žádosti si lze vybrat jakýkoliv obecní úřad obce s rozšířenou působností, na kterém lze vyrobený řidičský průkaz vyzvednout. Součástí předvyplněných údajů bude i nejaktuálnější fotografie z vybraných registrů státu a digitalizovaný obraz podpisu z posledního řidičského průkazu.

Do roku 2025 bude podle ministra dopravy Martina Kupky dopravní agenda kompletně digitalizovaná. „Pro nový nebo vyměněný řidičský průkaz už nebude nutné chodit na úřad obce s rozšířenou působností. Také zápisy a změny v registru vozidel půjdou vyřídit přes internet bez návštěvy úřadu,“ říká.

redakce Peníze.CZ

 Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde |