Nemecko dosiahlo pokrok pri znižovaní dodávok energií z Ruska

To je strategický posun najväčšej európskej ekonomiky od ruskej invázie Ruska na Ukrajinu 24. februára. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

Nemecké ministerstvo hospodárstva vo vyhlásení uviedlo, že ruské dodávky sa teraz podieľajú 12 percent na dovoze ropy do krajiny v porovnaní s 35 percent pred inváziou. A dovoz uhlia z Ruska sa znížil na osem percent z predchádzajúcich 45 percent. Len závislosť od plynu zostáva veľká, hoci sa aj v tomto prípade Nemecku podarilo znížiť dovoz z Ruska na 35 % z 55 % pred vojnou na Ukrajine.

Snaha odrezať sa od Ruska

Nemecká vláda v marci predstavila plány na zníženie dovozu ropy z Ruska na polovicu do júna a ukončenie dodávok uhlia do jesene. Očakáva sa tiež, že Nemecko sa do polovice roku 2024 dokáže do značnej miery odrezať od ruského plynu.

„Všetky tieto kroky, ktoré sme urobili, si vyžadujú enormný výkon od všetkých hráčov a znamenajú aj náklady, ktoré pociťuje ekonomika a spotrebitelia,“ povedal minister hospodárstva Robert Habeck. „Sú však potrebné, ak sa už nechceme nechať vydierať Ruskom,“ zdôraznil.

Závislosť najväčšej európskej ekonomiky od ruskej energie sa stalo jej Achillovou pätou, keď sa západní spojenci snažia potrestať Vladimira Putina za jeho útok na Ukrajinu. Nemecko sa odvtedy snaží nájsť alternatívnych dodávateľov energie, ktorí by nahradili ruské kontrakty.

Hľadať pravdu môžeme aj vďaka vašej podpore

Roky odkrývame veľké kauzy, zaoberáme sa vplyvom oligarchov a organizovaným zločinom. Vytvárame priestor pre komplexné a nezávislé spravodajstvo, aby ste mali jednoduchší prístup k dôležitým informáciám. Vaša podpora, nech je akákoľvek veľká, nám pomáha naďalej sa rozvíjať a poskytovať bezplatný obsah pre ľudí, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Pridajte sa k našej komunite, ktorá spoločne bojuje za spravodlivosť a podporte nielen našu prácu, ale aj budúcnosť našej krajiny.

Podpora investigatívnej žurnalistiky

Podpora investigatívnej žurnalistiky
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality.sk takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde