Nemocnice se chystají na testování neočkovaných pracovníků. Hospitalizovaných přibývá

V pátek přibylo v Česku podruhé v tomto týdnu přes 14 tisíc případů covidu. Laboratoře jich potvrdily 14 199, téměř o pět tisíc více než před týdnem. Od pondělí se navíc budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Události kolem pandemie covidu-19 v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.

Počet nově nakažených koronavirem opět roste (ilustrační foto).

Počet nově nakažených koronavirem opět roste (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Aktualizovat reportáž

09:35

Současná epidemická situace, kdy rostou počty nakažených koronavirem, nemá podle tuzemských cestovních kanceláří negativní vliv na prodej letních zájezdů. O ty je podle kanceláří značný zájem. Mezi nejpoptávanější destinace na letní dovolenou znovu patří Řecko, Turecko či Bulharsko. S rezervacemi mnoho Čechů naopak vyčkává u zájezdů na nejbližší období, týká se to Alp či exotiky. Anketu mezi cestovkami provedla agentura ČTK.

Zvýšení zájmu o pobyty na léto v poslední době Asociace českých cestovních kanceláří a agentur přičítá tomu, že mnoho lidí v uplynulých dvou letech do zahraničí kvůli pandemii nevyjelo. Přesto tato poptávka ve srovnání s předkrizovým rokem 2019 roste výrazně pomaleji. „Kvůli navyšování nákladů na dopravu a rostoucí inflaci nelze vyloučit zvyšování cen letních zájezdů cestovních kanceláří v průběhu roku. Těm zákazníkům, kteří mají uzavřené smlouvy o zájezdu, navyšování cen nehrozí,“ uvedla výkonná ředitelka asociace Kateřina Chaloupková.

08:58

Česko má za uplynulé dva týdny 1073 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 tisíc obyvatel (před týdnem 781 případů) a je na třetím místě mezi sousedními zeměmi, stejně jako před týdnem.

Nejhůře je na tom ze sousedních zemí stále Slovensko, kde evidují 1327 nových případů na 100 tisíc obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 1044 případů. Na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl z 823 na 1285. Na čtvrtém místě je Německo (462 případů, před týdnem 323). Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 443 případů na 100 tisíc obyvatel za dva týdny (před týdnem 303).

08:22

Českobudějovický magistrát začne od pondělí své zaměstnance pravidelně preventivně testovat na koronavirus. Chce tím předejít masivnímu šíření nákazy na úřadě. Kromě toho bude testovat také strážníky městské policie.

„Epidemická situace vyžaduje návrat k opětovnému testování, které se týká 500 lidí na magistrátu a více než 100 u městské policie. Důvodem je samozřejmě bezpečnost, a to nejen vlastních úředníků, ale i těch, kteří na úřad přicházejí. Antigenní testy budeme nakupovat i pro městskou policii a testování budeme, pokud se situace nezmění, nebo nedojde k jinému nařízení, provádět pravidelně každý týden,“ uvedl českobudějovický primátor Jiří Svoboda (ANO).

08:04

V pátek přibylo v Česku podruhé v tomto týdnu přes 14 tisíc případů covidu. Laboratoře jich potvrdily 14 199, téměř o pět tisíc více než před týdnem. Páteční nárůst byl druhý nejvyšší v tomto týdnu po úterý, kdy bylo 14 555 nově nakažených, což bylo i nejvíce od poloviny března.

Týdenní počet zachycených nových případů na 100 tisíc obyvatel země je podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Daniela Köppla 660,5. Předchozí den bylo takzvané incidenční číslo na hodnotě 614.

07:44

Testovat neočkované pracovníky na nákazu covidem-19, jak nařídila vláda, nebude pro nemocnice v Praze problém, některé už k tomu dříve přistoupily. Testování se bude týkat asi desetiny až čtvrtiny zaměstnanců pražských nemocnic. Počet pacientů hospitalizovaných s covidem-19 se zvyšuje, k omezení neakutní péče však nemocnice v metropoli zatím nepřistupují. Na dotaz ČTK to uvedli mluvčí pražských nemocnic.

Vláda ve středu rozhodla, že od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Pravidelné testování budou muset podstoupit všichni neočkovaní zaměstnanci, kteří přicházejí do kontaktu s pacienty. Testování se bude opakovat jednou týdně, první testy musí být provedeny do 22. listopadu.

07:27

Úřady v Německu za posledních 24 hodin ohlásily 45 081 nových případů nákazy koronavirem a 228 úmrtí souvisejících s nemocí covid-19. Oznámil to Institut Roberta Kocha, který epidemii v zemi sleduje. Počet nových případů tak druhý den za sebou klesl. Takzvaná sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní, však vystoupila na novou rekordní úroveň 277,4.

18:35

Všechny trasovací kapacity jsou nyní terčem útoku iniciativy Zlatý špendlík, upozorňuje na svém twitterovém účtu Chytrá karanténa. 

18:10 Vlastimil Válek

AntiCovid tým se bude s odborníky z ministerstva zdravotnictví scházet každý pátek, aby konzultovali své názory na další řešení epidemické situace. „Navrhli jsme postupy, předali jsme naše návrhy a diskutovali jsme o tom, jaké jsou vhodné a uskutečnitelné, aby kroky nezpochybnily soudy. Nenašli jsme žádnou třecí plochu, patrně díky tomu, že jednali odborníci, kterým jde o zvládnutí epidemie,“ řekl Válek. Podle něj se jedná o základní a pozitivní změnu v komunikaci s ministerstvem.

18:06 Vlastimil Válek

Žádný z kroků pro řešení epidemie covidu v Česku nevyžaduje zavedení nouzového stavu a nemá se jednat o drastická řešení, řekl kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po společném jednání AntiCovid týmu koalice Spolu s týmem ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO). Podle Válka nalezli odborníci konsenzus. Konkrétní kroky však zveřejní až poté, co si je vzájemně písemně schválí. Jejich vyhlášení už je na vládě, která nese odpovědnost, dodal. Zároveň Válek zdůraznil, že vláda určitě musí posílit kapacitu hygienických stanic, aby byly schopny dělat svou práci kvalitně, především trasovat kontakty nakažených.

18:28

V současné době je naočkováno 84,5 procent seniorů starších 65 let. Do 100 procent chybí stále doočkovat 277 tisíc z nich. 

18:00

Iniciativa Zlatý špendlík zahltila e-mailové schránky hygieniků tisíci obecných dotazů. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha šlo o zbytečné žádosti, za které teď bude resort iniciativu žalovat. „Ti, co se zapojili do této akce, by měli vědět, že kvůli nim skončí v nemocnicích více lidí,“ řekl Vojtěch.

16:36

Nemocnice v Domažlicích, Stodu a Rokycanech začaly tento týden používat k léčbě pacientů s nemocí covid-19 takzvané monoklonální protilátky. Klatovská nemocnice, kterou rovněž zřizuje Plzeňský kraj, už tuto léčbu používala od března.

Nemocnice začaly využívat přípravky Casirivimab a Imdevimab, které tyto protilátky obsahují. „Jejich aplikace může odvrátit závažný průběh onemocnění a potřebu hospitalizace. Brání totiž vstupu viru do buněk a jeho replikaci, čímž redukují potřebu hospitalizace a v konečném důsledku i riziko smrti až o 70 procent. Aplikaci indikuje nebo potvrzuje indikaci praktického lékaře vždy nemocniční koordinátor, tedy pověřený lékař nemocnice,“ řekl mluvčí nemocnic Jiří Kokoška. 

16:35

Pokutu 1,15 milionu korun dostal od České obchodní inspekce e-shop nabízející čipy údajně chránící před covidem. Je to nejvyšší pokuta uložená e-shopům za třetí čtvrtletí letošního roku. Ve třetím čtvrtletí inspekce provedla přes 180 kontrol internetových obchodů, ve více než 80 procentech případů zjistila pochybení, často spočívající právě v klamání zákazníků.

16:34

Šíření covidu-19 v Královéhradeckém kraji v uplynulém týdnu dál zesílilo. V kraji vzrostl za posledních sedm dní počet zjištěných nákaz koronavirem o 59 procent na 2089 z předchozích 1311. V týdnech předtím přírůstky činily 551 a 293 případů.

15:54

Slovenské úřady budou moci nařídit, aby vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů byl podmíněn předložením zejména covidového certifikátu, tedy buď potvrzením o očkování proti covidu, o prodělání nemoci nebo o negativním testu. Rozhodl o tom parlament v rámci balíku opatření vypracovaných v souvislosti s nynější vlnou nákazy. Zákon po podpisu prezidentkou vstoupí v platnost zveřejněním ve sbírce zákonů. Očekává se, že vláda a úřad hlavního hygienika nové pravomoci využijí.

15:14

Vojáci by v Královéhradeckém kraji mohli kvůli epidemii koronaviru vypomoci v nemocnicích v Náchodě, Rychnově nad Kněžnou, Jičíně, Trutnově či ve Dvoře Králové nad Labem. Kraj zažádá o 22 vojáků. V náchodské nemocnici by mohlo v následujících týdnech pomáhat šest vojáků, v rychnovské tři, v trutnovské pět, v jičínské šest a ve dvorské dva, řekli zástupci hejtmanství. Vedení kraje předpokládá nasazení vojáků na běžných i covidových odděleních, případně na odběrových a očkovacích místech nemocnic. 

14:05

Do konce října se podle Státního zdravotního ústavu opakovaně nakazilo covidem a mělo příznaky nemoci 4680 lidí. Více než čtvrtina reinfekcí byla za poslední měsíc.

14:02

Návštěvnost restaurací se první týden po zavedení kontrol bezinfekčnosti nejvíce propadla v Královéhradeckém, Karlovarském a Ústeckém kraji. To stejné platí i pro tržby. Ukazují to data společnosti Storyous, která má Aktuálně.cz k dispozici:

13:53

Německo s účinností od neděle zařadilo Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí. Zpřísněné hodnocení zkomplikuje cestování především neočkovaným, od nichž bude vyžadována karanténa. Krátkých cest, jejichž délka nepřesáhne 24 hodin, nebo každodenního dojíždění za prací a studiem se povinná izolace nedotkne. Pendleři se ale bez pravidelného testování neobejdou.

13:48

Hygienici v Jihomoravském kraji apelují na občanskou zodpovědnost každého jednotlivce, řekl ředitel hygienické stanice David Křivánek. Cestu vidí v očkování, které zmírňuje příznaky. Ředitel připomněl, že očkování je dobrovolné, ale že každý musí myslet na to, že vakcína stojí stovky korun a hospitalizace stovky tisíc, velké množství hospitalizací navíc omezuje jinou péči. Podle Křivánka by se kromě ostrého sledování koronaviru měla pozornost více zaměřit na řešení prevence a riziko jiných zdravotních hrozeb.

13:21

Rakouský deník Die Presse na svých internetových stránkách uvádí, že kancléř Schallenberg znovu odmítl, aby se omezení vztahovala na všechny obyvatele Rakouska, včetně očkovaných a těch, kteří covid-19 v nedávné době prodělali. Uzávěra se podle něho nesmí vztahovat na lidi, kteří se sami před koronavirem chrání prostřednictvím očkování. „Solidaritu“ s neočkovanými v podobě celostátní karantény odmítá.

13:20

Z Andorry a Baleárských ostrovů se od pondělí ztíží neočkovaným lidem návrat do Česka. Na takzvané mapě cestovatele budou tato území červená, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem. Změny budou i u dalších států, nemají však vliv na režim při příjezdu do Česka.

13:19

Od pondělí bude v nemocnicích ve Vsetíně a Valašském Meziříčí pomáhat kvůli epidemii covidu-19 osm vojáků, v každé nemocnici čtyři. O týden později začnou další čtyři vojáci pomáhat v Uherskohradišťské nemocnici. Řekl to hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO).

13:18

Masarykova univerzita kvůli zhoršující se epidemické situaci od 22. listopadu zpřísní interní opatření proti šíření covidu-19. Barva na univerzitním „semaforu“ se změní ze zelené na žlutou. Jde o třetí nejvyšší stupeň ze čtyř. Vstup do budov a knihoven se až na provozní výjimky uzavře pro veřejnost. Povinnost nosit roušky bude platit všude, bez výjimky, uvedla univerzita na svých webových stránkách.

13:25

Lidstvo za rok a půl pandemie vyprodukovalo přibližně 8,4 milionu tun plastového odpadu souvisejícího se šířením covidu-19. S takovýmto odhadem přichází tým vědců z Číny a Spojených států ve studii publikované tento týden odborným časopisem Proceedings of the National Academy of Sciences. Většinu odpadu podle autorů vytváří nemocnice.

13:18

Do domova pro seniory v Komárově u Šternberka na Olomoucku zamíří od pondělka šest vojáků. Domov má nyní na tři desítky pozitivních klientů a nákaza koronavirem postihla rovněž zhruba třetinu zaměstnanců. Vedení domova se kvůli tomu obrátilo s prosbou o pomoc na Olomoucký kraj, řekla ředitelka domova Andrea Kantorová. Všichni nakažení klienti jsou očkovaní, průběh nemoci mají většinou lehký, doplnila ředitelka.

13:17

Zástupci škol souhlasí s dnešním rozhodnutím vlády o plošném testování neočkovaných žáků na covid-19. Může podle nich pomoct odhalit nakažené a poslat je do karantény dříve, než se infekce rozšíří a zasáhne výrazněji do fungování škol. Řekli to předsedkyně Asociace ředitelů základních škol Renata Schejbalová a šéf Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Epidemická situace ve školách se podle nich v poslední době zhoršuje. Smysl by proto viděli i v zavedení pravidelného testování, nejen ve stanovení dvou termínů, které naplánovala vláda.

12:58

Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19. Příslušná rozhodnutí k zavedení tohoto opatření budou učiněna v neděli, oznámil podle agentury DPA rakouský kancléř Alexander Schallenberg. Epidemie v Rakousku rychle sílí, k dnešku připadá skoro 779 nově nakažených na 100 000 obyvatel v sedmidenním úhrnu. V Česku tato hodnota činí 614.

Zavést drastická opatření pro lidi, kteří nejsou očkovaní ani covid-19 v nedávné době neprodělali, se doposud chystaly jen Horní Rakousy sousedící s Jihočeským krajem. Epidemická situace v této spolkové zemi je nejhorší v celém Rakousku.

12:48

V Rakousku za poslední den zemřelo nejvíce lidí s covidem od 20. dubna, bylo jich 40, uvádí agentura APA. Nově nakažených je skoro 11 800.

11:52

Pražské letiště v říjnu odbavilo přes 625 000 cestujících. Meziročně je to asi o 81 procent víc, zároveň je to však zhruba o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Provoz proti letním měsícům mírně klesá. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací.

11:14

Hasiči dopoledne naložili ve skladu Správy státních hmotných rezerv v Sedlčanech na Příbramsku 90 plicních ventilátorů a 32 pacientských monitorů s příslušenstvím a vyrazili s nimi do Lotyšska. Jde o humanitární pomoc, kterou schválila vláda, řekl mluvčí správy Jakub Linka.

10:48

Sasko jako první německá spolková země zavedla plošné zpřísnění pravidel pro neočkované dospělé. Nově do restaurací, klubů nebo na sportovní či kulturní akce mohou jen lidé s oběma dávkami nebo ti, kteří mají doklad o prodělání covidu:

10:41 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo během uplynulých 24 hodin úmrtí 1235 pacientů s covidem-19 a 40 123 nově odhalených případů nákazy koronavirem. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 1237 úmrtí a 40 759 případů.

10:16 Adam Vojtěch

„Zásadně odmítám, že bych ze sebe shazoval jakoukoliv zodpovědnost,“ řekl Vojtěch. „Kdyby tomu tak bylo, tak neřešíme vůbec nic a tato tisková konference by pravděpodobně vůbec neproběhla,“ dodal. Je podle něj zcela legitimní, že odcházející vláda hledá na opatřeních shodu s koalicemi Spolu a Pirátů se STAN, které po ní řízení ministerstva zdravotnictví převezmou.

10:11 Adam Vojtěch

„Není to o vládě a opozici dnes už vůbec,“ řekl Vojtěch. Vláda podle něj čeká na písemné vyjádření koaličního AntiCovid týmu k navrhovaným vládním opatřením. Toto vyjádření by měla dostat v sobotu. „Názory byly různé. Já si myslím, že je namístě dát čas AntiCovid týmu, na základě jejich stanoviska budeme předkládat na vládu návrh,“ dodal.

10:07 Adam Vojtěch

„Řešili jsme také monoklonální léčbu,“ řekl Vojtěch. Poskytovatelům zdravotních služeb je podle Vojtěcha distribuován materiál ministerstva zdravotnictví k postupu jejich využití při léčbě covidu.

10:05 Adam Vojtěch

„S AntiCovid týmem jsme řešili především očkování. Shodli jsme se, že je potřeba co nejrychleji naočkovat třetí dávkou seniorní občany,“ řekl Vojtěch. Pomoci tomu mají například mobilní očkovací týmy. Vojtěch seniory k očkování znovu vyzval. „Prosím, vyhněte se zbytečné hospitalizaci,“ řekl.

10:04 Adam Vojtěch

„Není na místě se vzájemně kritizovat, ale být maximálně konstruktivní,“ řekl ministr zdravotnictví Vojtěch (za ANO) po jednání s opozičním AntiCovid týmem. Další schůzka vládních a opozičních odborníků na covid podle něj proběhne příští týden.

09:57

Zdravotníci dali ve čtvrtek 43 344 zájemcům injekci s vakcínou proti covidu, více než polovina z toho byly posilující dávky. Tento týden se počet aplikovaných dávek vakcíny drží kolem 43 000 denně, minulý týden činil v pracovní dny mezi 39 000 až 57 600. Plně očkováno je z 10,7 milionu Čechů 6,2 milionu lidí. Mezi dospělou populací má aspoň jednu dávku očkování 70 procent lidí, 68 procent má očkování dokončené. Celkově je plně očkovaných přes 57 procent Čechů.

09:56

Počet zemřelých s covidem od začátku epidemie se zvýšil na 31 355, ve čtvrtek podle dosavadních dat přibylo 28 úmrtí. To je tento týden zatím nejméně, při pozdějších aktualizacích se ale údaj většinou mění. Nejvíce zemřelých v týdnu evidují statistiky zatím za středu, a to 65. Nejhorším dnem v tomto ohledu je loňský 3. listopad, kdy podle statistik ministerstva zemřelo 261 lidí, u kterých se prokázala nákaza touto nemocí.

09:13

Plošné testování na školách se bude týkat pouze neočkovaných žáků, upřesnilo ministerstvo školství.

08:44

Hospitalizováno s covidem je podle dat na webu ministerstva 3557 lidí, zhruba stejně jako v předchozích dnech. Proti minulému čtvrtku jich je ale o devět stovek více.

08:41

Přehled hlavních zpráv:

 • Ve čtvrtek potvrdily laboratoře v Česku 10 395 nově nakažených covidem-19, což je zhruba o 2000 více než před týdnem.
 • V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Nebude se týkat očkovaných.
 • Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po ranních jednáních neřekl, o jakém dalším zpřísnění protiepidemických opatření se uvažuje. Čeká na stanovisko AntiCovid týmu budoucí vládní koalice k vládním návrhům.
 • Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků, uvedla armáda.
 • Rakousko čeká celostátní lockdown pro lidi bez očkování proti covidu-19. Příslušná rozhodnutí k zavedení tohoto opatření budou učiněna v neděli.
 • Německo s účinností od neděle zařadilo Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí.

08:34

Podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Luboše Zajíce dva termíny plošného testování samy šíření nákazy nezamezí. Děti si totiž virus přinášejí i z prostředí mimo školu, kde se protiepidemická opatření tolik nedodržují, řekl Zajíc. Screeningové testování podle něj ale může ukázat stav, který nyní ve školách je. Epidemická situace v nich se podle něj výrazně zhoršuje.

08:16

Od pondělí budou pomáhat v nemocnicích kvůli epidemii covidu-19 čtyři desítky vojáků, uvedla na Twitteru armáda. První žádosti o pomoc obdrželi vojáci prostřednictvím Ústředního krizového štábu z Moravy.

08:11

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nyní v EU nejhorší situace ve Slovinsku (1748 případů na 100 000 obyvatel), před týdnem to bylo v Lotyšsku (1757 případů), které je nyní s 1533 případy třetí nejpostiženější zemí. Druhé je nyní Estonsko s 1698 případy na 100 000 obyvatel (před týdnem 1660). V Česku počty případů výrazně rostou, s 820 případy je nyní jedenáctou nejvíce postiženou zemí EU (před týdnem byla s 522 případy dvanáctá). Vyplývá to z dat Evropského střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

07:58

Ve čtvrtek přibylo v Česku potřetí v týdnu přes 10 000 nových případů nemoci covid-19. Laboratoře jich potvrdily 10 395, což je zhruba o 2000 více než před týdnem. V porovnání s úterým a středou byl ale čtvrteční nárůst počtu nakažených koronavirem zhruba o 4000, respektive 3000 nižší.

Na 100 000 obyvatel připadá v Česku za posledních sedm dní podle ministerstva zdravotnictví 614 nakažených. Takzvané incidenční číslo se tak proti předchozímu dni zvýšilo o 18.

07:57

V Česku se 22. a 29. listopadu uskuteční plošné testování žáků základních a středních škol antigenními testy. Schválila to vláda, oznámil ministr školství Robert Plaga (za ANO) na Twitteru. Testy do škol rozvezou během příštího týdne hasiči ze skladu Správy státních hmotných rezerv. Podle Plagy by testování ve školách mělo přispět k lepší ochraně škol před šířením nákazy a zajištění prezenční výuky.

07:46

Vláda ANO a ČSSD v demisi rozhodne o dalším plošném testování na covid-19 ve školách. Uskutečnit by se mělo 22. a 29. listopadu. Kabinet podle čtvrtečního vyjádření premiéra v demisi Andreje Babiše nyní jedná také o návrzích zpřísňujících opatření, která budou zřejmě platit od 29. listopadu. Tisková konference je plánovaná na 9:30.

07:42

Německo v pátek oznámilo 48 640 nových případů koronaviru, tedy o zhruba dva tisíce méně než dosavadní maximum z předchozího dne. Vyplývá to ze statistik tamního Institutu Roberta Kocha, podle kterého v zemi již pátý den za sebou dosáhla vrcholu takzvaná sedmidenní incidence. Institut zároveň podle agentury DPA vzhledem k síle čtvrté vlny v Německu vyzývá k navrácení přísných restrikcí.

22:13

Saský premiér Michael Kretschmer (CDU) požaduje zrušení letošních vánočních trhů kvůli prudkému nárůstu počtu nových případů koronavirové infekce. Pokud bude dynamika epidemie do 25. listopadu pokračovat v tempu z uplynulých dvou týdnů, bude to strašný vývoj, varoval podle agentury DPA.

Obce ale nechtějí takovou výzvu podpořit a odmítly společný postup. Sněm saských měst a obcí naopak poukázal na to, že zemská vláda několik měsíců zdůrazňovala, že vánoční trhy se budou moci konat, i kdyby bylo dosaženo kritických hranic obsazenosti lůžek v saských nemocnicích.

19:32

V očkovacím centru v Jihlavě zaznamenali zdravotníci několik pokusů o podvod. Celkem dvanáct lidí si nechalo vystavit certifikát o očkování, do kóje, kde se vakcína aplikuje, však nedošli. S výmluvou, že potřebují na toaletu, z centra utekli. Nemocnice, jež centrum provozuje, zvažuje podání trestního oznámení, uvedl server iDnes.cz.

16:50

Evropská agentura pro léčivé přípravky schválila pro unijní trh dva protilátkové léky proti covidu-19: Ronapreve švýcarské firmy Roche a Regkirona (Regdanvimab) jihokorejské Celltrion. Oba přípravky schválené evropským lékovým regulátorem jsou založeny na antivirálních monoklonálních protilátkách a mají být používány v raných stadiích infekce. Podle eurokomisařky pro zdravotnictví Stelly Kyriakidesové by mohlo být do konce roku v EU schváleno ještě pět dalších léků proti covidu-19.

16:41

Preventivních testů na covid-19 za deset dní po zpoplatnění ubylo o téměř čtvrtinu. Za posledních deset dní preventivní test absolvovalo zhruba 485 000 lidí, v předcházejících deseti dnech to bylo přes 629 000 lidí. Pro očkované a děti jsou testy dál hrazené z veřejného zdravotního pojištění, někteří odborníci doporučují testovat i je. Zdvojnásobil se však počet testů lidí, které na vyšetření poslal lékař kvůli příznakům covidu-19. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

16:11

Pracovníci jihomoravské hygienické stanice se stále častěji setkávají s agresivitou volajících. Na epidemiologickém oddělení je asi 800 hovorů týdně a odhadem 20 až 30 procent má agresivní rysy, řekla Radka Boháčková z epidemiologického oddělení. Při hovorech se zaměstnanci setkávají s vulgaritami i výhrůžkami násilí nebo podání trestních oznámení. Někteří museli vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

15:53

Americký federální soudce ve středu uvolnil cestu pro zavádění povinného zakrývání obličeje v texaských školách, když se postavil proti vyhlášce místního guvernéra Grega Abbotta. Jeho snaha zakázat školám vyžadovat nošení roušek podle soudce narušuje práva studentů se zdravotním postižením. Verdikt by se mohl dotknout více než pěti milionů žáků a studentů, píše deník The New York Times.

Verdikt přišel po měsících „zpolitizovaných tahanic“ kolem kroků vedení státu proti nařizování roušek v souvislosti s epidemií covidu-19, píše deník. Republikánský guvernér Abbott se snažil v létě zakázat takovýto postup i lokálním úřadům a společně s dalšími texaskými představiteli podává obranu před koronavirem jako otázku osobní zodpovědnosti.

15:51

Rakouská spolková země Horní Rakousy u hranic s Českem chce od pondělí omezit pohyb pro neočkované. Ti budou smět opustit domov jen v nutných případech.

15:50

Německo v pátek s účinností od neděle zařadí Česko na seznam epidemicky vysoce rizikových oblastí, řekl český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. O zapsání na seznam společně rozhodují německá ministerstva zahraničí, vnitra a zdravotnictví s ohledem na situaci kolem šíření nemoci covid-19, správcem seznamu je Institut Roberta Kocha, který je hlavním německým úřadem pro potírání infekcí.

Nové epidemické hodnocení Česka bude znamenat komplikace především pro neočkované. Ti budou muset na deset dní do karantény, její předčasné ukončení po pěti dnech je podmíněno negativním testem.

15:47

Dva termíny plošného testování žáků na covid asi samy proti epidemii nepomůžou, děti se často nakazí i mimo školu, řekl šéf Asociace ředitelů ZŠ.

15:37

Bulharsko požádalo Evropskou unii o plicní ventilátory a nemocniční lůžka. Podle ministra zdravotnictví Stojča Kacarova země zdravotnické vybavení z unijních rezerv akutně nepotřebuje, připravuje se ale na zhoršení epidemie. V úterý Bulharsko zaznamenalo nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 za den od začátku epidemie. Balkánská země je také státem s nejnižší proočkovaností proti covidu-19 v Evropské unii.

„Pomoc bezprostředně nepotřebujeme, situace je ale vážná a krize neodezněla. Existuje riziko, že se situace zhorší, a proto potřebujeme další vybavení,“ uvedl ministr zdravotnictví. Z unijního mechanismu civilní ochrany Bulharsko by chtělo získat plicní ventilátory, nemocniční lůžka či monitory pro jednotky intenzivní péče.

V bulharských nemocnicích leží bezmála 8400 pacientů nakažených koronavirem. Na jednotkách intenzivní péče je 760 nakažených pacientů. 

14:20

Fakultní nemocnice Brno omezí zákroky napříč klinikami, uvedla její mluvčí Veronika Plachá. „Jsou to operace, které nejsou zbytné, dají se přesunout a neohrozí to stav pacienta,“ uvedla Plachá. Nemocnice má 25 sálů a nedávno všechny operace zhustila na 20 sálů, aby mohla personál ze zbylých pěti využít pro covidové pacienty. Nově se jejich počet sníží o další tři, což znamená snížení kapacity zákroků na 65 procent. Nemocnice má 130 pacientů s covidem, z toho je 30 na jednotkách intenzivní péče. V nejvíce kritické situaci měla nemocnice v předešlých vlnách bezmála 300 hospitalizovaných s covidem včetně pacientů na jednotkách intenzivní péče. Nemocnice v posledních dnech každý den registruje úmrtí s covidem. Na JIP leží spíš pacienti staršího věku, někteří i očkovaní, dostávají se mezi ně ale i mladší neočkovaní. Část lidí má jiné zdravotní problémy, někteří hospitalizovaní jsou obézní. Obezitu, další nemoci nebo vyšší věk považují odborníci za rizikovější faktor.

14:18

Zdravotnické odbory kritizují kampaň iniciativy Zlatý špendlík k zahlcení elektronické pošty hygienických stanic. Ministerstvo zdravotnictví by podle nich mělo využít všechny možnosti českého právního řádu k jejímu zastavení. Odbory to dnes sdělily v tiskové zprávě. Hygienické stanice ve středu byly zahlcené stovkami mailových dotazů, například pražská přestala kvůli technickým problémům úplně přijímat maily. 

„Útočit na přepracované zaměstnance hygienické služby je odporné a ohrožuje to nejen fungování hygienické služby, která je nezastupitelným orgánem ochrany veřejného zdraví, ale i zdraví a životy občanů,“ uvedl dnes Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR.

13:46

Pondělní plošné testování zaznamenalo v pražských školách 1100 pozitivních antigenních testů, PCR testy z nich prozatím odhalily 140 pozitivních dětí.

13:41 Andrej Babiš

S experty nové koalice chce Babiš dohodu o tom, jak zpřísnit přístup na akce. Zda jej umožnit jen pro očkované a lidi po covidu, nebo i s PCR testem.

13:28

V Královéhradeckém kraji přibývá tři dny po sobě přes 300 potvrzených případů covidu-19 denně. Naposledy byly v regionu tak vysoké denní nárůsty v druhé polovině března. Ve středu v kraji testy zjistily 384 nákaz, v úterý 419 a v pondělí 319. Epidemie v kraji rychle nabývá na síle. Incidence, tedy počet nakažených na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní, byla dnes v kraji na hodnotě 356, ve středu 334 a před týdnem ve čtvrtek 208. Celostátní průměr byl dnes 558, uvedlo na webu ministerstvo zdravotnictví.

13:28

Nemocnici sv. Anny v Brně chybí dostatek personálu. „Budeme opět s žádostí o pomoc oslovovat Policii ČR a Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje. Doufáme, že nám stejně jako v uplynulých covidových vlnách pomohou,“ řekla mluvčí.

13:25 Andrej Babiš

Vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) rozhodne v pátek o plošném testování ve školách. Uskutečnit by se mělo 22. a 29. listopadu. Premiér to dnes uvedl v rozhovoru pro server Blesk.cz Kabinet, který dnes podal demisi, projedná také plány na uzavření některých akcí pro neočkované od 29. listopadu.

13:24

Další nemocnice v Karlovarském kraji vyhlásily kvůli epidemii zákaz návštěv. Ke dvěma krajským nemocnicím se přidala zařízení v Sokolově a Ostrově.

13:24

Městská nemocnice Ostrava musí opět rozšířit počet standardních lůžek pro hospitalizované s covidem-19. Na covidovou stanici proměnila geriatrii. Přímo ve zdravotnickém zařízení je nyní k dispozici 77 lůžek. Dalších 35 jich je v Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), která spadá pod nemocnici. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Personál nemocnice a LDN se nyní stará o 99 covidových pacientů. Obsazena jsou také tři z pěti míst na ARO.

13:10

Podnikatelé ze záručních programů COVID k 15. říjnu podle ČNB získali zhruba 66,8 miliard korun. Nejvíce peněz čerpaly firmy ze zpracovatelského průmyslu.

13:09

Nemocnice sv. Anny v Brně od pondělí omezí na polovinu plánované operace, týká se to všech oborů. Důvodem je přibývání pacientů s covidem. Má jich 85, z nichž 11 je na anesteziologicko resuscitační klinice na umělé plicní ventilaci, dva jsou také na přístroji ECMO pro mimotělní oběh. Další dva postcovidoví pacienti jsou stále na anesteziologicko resuscitační klinice rovněž na umělé plicní ventilaci a přístroji ECMO. Všichni jsou ve vážném stavu. Kvůli situaci nemocnice od pondělí omezí na 50 procent plánované operace napříč chirurgickými obory, pod které spadá například chirurgie, ortopedie, urologie, plastická chirurgie, cévní, ORL a podobně.

13:03

V případě populace od 12 let, pro kterou je v Česku očkování dostupné, je plně očkováno 66 procent. Ze všech obyvatel Česka má očkování hotové 57,5 procenta lidí. Některé země při dosažení vyšší proočkovanosti uvolnily protiepidemické restrikce. V Česku se nyní naopak přitvrzují, protože epidemie stále roste.

12:21

Alespoň jednu dávku očkování proti covidu-19 má v Česku 70 procent dospělé populace, 68 procent má očkování dokončené. Za poslední týden se naočkovalo téměř čtvrt milionu lidí. Vyplývá to z vyjádření Chytré karantény a údajů ministerstva zdravotnictví. Aspoň jednu dávku dostalo 6,37 milionu lidí, z toho 6,16 milionu lidí má očkování dokončené.

12:13

Muž, který se přiznal k tomu, že loni v září zaslal na ministerstvo zdravotnictví výhrůžný e-mail v souvislosti s tehdy zaváděnými protiepidemickými opatřeními, dnes uzavřel dohodu o vině a trestu se státním zástupcem. Souhlasil s tříletým podmíněným trestem. Soud dohodu schválil, rozhodnutí je pravomocné. Adam Špirko u soudu řekl, že činu lituje a že šlo o hloupost, která se nebude opakovat. Špirko byl odsouzen za vyhrožování teroristickým trestným činem, za které hrozí tři až 12 let vězení. 

11:36

V Rakousku za poslední den přibylo 11 975 nakažených koronavirem, což je nejvyšší bilance od začátku epidemie. Informovala o tom agentura APA. Asi čtvrtina případů připadá na Horní Rakousy, infikovaných rychle přibývá i v sousední spolkové zemi Dolní Rakousy. Čím dál větší zátěž hlásí jednotky intenzivní péče, kde aktuálně leží 432 pacientů s covidem-19.

11:22

Na Slovensku dál přibývá hospitalizovaných s onemocněním covid-19. Ve středu jejich počet překročil hranici 2500 a dosáhl nového maxima od první poloviny dubna. Dlouhodobě zhruba 80 procent z nich není vůbec nebo plně naočkováno proti covidu-19. Nově odhalených případů koronavirové nákazy po předchozím rekordu ubylo. 

10:52

Spojeným státům se po letní vlně epidemie covidu-19 nedaří dostat počty nově evidovaných nákaz koronavirem zpět na nízké hodnoty z konce jara. Denní součty tam po několikatýdenním poklesu začaly minulý týden opět stoupat, zatímco bilance úmrtí dál roste tempem více než 1000 případů za den. V posledních dnech také začalo očkování dětí ve věku pět až 11 let, podle Bílého domu zatím dostal vakcínu od firem Pfizer a BioNTech skoro milion z nich.

10:47

Pracovníci jihomoravské hygienické stanice v listopadu zjistili v gastro podnicích 72 porušení pravidel zavedených kvůli šíření koronaviru. Zkontrolovali 123 provozoven stravovacích služeb a 342 zákazníků. Řekla to ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví Lenka Živělová. Zákazníkovi lze uložit pokutu až 10 tisíc korun, podnikatelům v desítkách tisíc korun.

10:33 Vlajka Ruské federace.

Rusko během uplynulého dne zaznamenalo 1237 úmrtí pacientů s covidem-19 a 40 759 nových případů nákazy koronavirem. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 38 058 nových případů a 1239 úmrtí, což byl vůbec nejvyšší počet úmrtí za jediný den od začátku pandemie. Nejvyšší denní přírůstek nakažených úřady hlásily minulou sobotu.

10:00

Server Seznam Zprávy uvedl, že Česko by mohlo od prosince po vzoru Rakouska jako potvrzení o bezinfekčnosti uznávat jen očkování nebo prodělaný covid-19. Na kulturní, sportovní akce či do restaurací by nebylo možné možné jít pouze s negativním testem na covid. Rada vlády pro zdravotní rizika návrhem dle rakouského modelu podle serveru reagovala na skutečnost, že podzimní vlna koronaviru překonává v posledních dnech i nejrizikovější scénáře. Rada pro zdravotní rizika odmítla povinné očkování, i když se o něm podle serveru „velmi silně“ diskutovalo.

09:23

V Olomouckém kraji ve středu přibylo 1226 potvrzených nákaz koronavirem, což je třetí nejvyšší denní přírůstek v letošním roce. V mezitýdenním srovnání počet nákaz ve středu vzrostl o 286 případů. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel Olomoucký kraj za poslední týden vykazuje 928 potvrzených nákaz koronavirem, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví. Počty onemocnění začaly v kraji výrazněji narůstat minulý týden, kdy ve třech případech přesáhly 900 případů.

08:46 Andrej Babiš

Babiš uvedl, že v pátek ráno vláda projedná další opatření proti covidu. „V pátek v osm ráno vláda znovu zasedne, hlavní bod jednání bude covid-19 a další opatření, situace není dobrá,“ řekl Babiš.

08:45 Andrej Babiš

„Nechci, aby někdo říkal, že naše vláda na covid-19 kašle, dnes proběhla Rada pro zdravotní rizika, musíme zavést další opatření, která budou významná z hlediska toho, aby se lidé skutečně očkovali. Nic jiného na boj s covidem neexistuje,“ řekl premiér Babiš na tiskové konferenci oznamující demisi jeho vlády.

08:14

V Česku ve středu potvrdilo 13 502 pozitivních případů covidu-19, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc. V nemocnicích je podle aktuálních dat 3452 lidí s koronavirovou nákazou, z nich 491 je ve vážném stavu. Aktuální data sdělil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Zjištěné hodnoty všech indikátorů podle něj ukazují na další významný růst virové nálože v populaci. V úterý ministerstvo evidovalo nejvyšší nárůst od 12. března, testy odhalily více než 14 500 nakažených.

Ve čtvrtek ráno se proto sešla Rada vlády pro zdravotní rizika, která jedná o nových opatřeních proti šíření epidemie onemocnění covid-19. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu.

07:20

Izraelští zdravotničtí odborníci ve středu schválili očkování dětí ve věku od pěti do 11 let proti covidu-19. Podle médií ale čeká úřady velmi složitá kampaň, aby rodiče toto rozhodnutí přijali.

Izrael tak následuje USA, kde očkování této věkové skupiny schválil Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Povolena je k očkování vakcína firem Pfizer a BioNTech. Do Izraele mají první dávky určené dětem dorazit příští týden

06:45

Molnupiravir je první tabletkou proti covidu-19. Plošně se zatím nikde nepoužívá, k nasazení ji ale schválila Velká Británie.

06:26

Rada vlády pro zdravotní rizika bude dnes ráno jednat o nových opatřením proti šíření epidemie. Její závěry by v pátek měli posoudit ministři na mimořádném zasedání kabinetu. O jakých návrzích budou dnes členové rady diskutovat, není známo. Podle středečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) ale ve hře není uzávěra celé země.

06:09

V Německu přibylo za posledních 24 hodin více než 50 000 nově nakažených koronavirem, nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi. Nejvyšší hodnoty dosahuje také takzvaná sedmidenní incidence, vyplývá z dnešní statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI).

20:05

Jihočeští hygienici evidují za posledních 24 hodin 12 pacientů, kteří zemřeli s korovnavirem. Oběťmi emoci se stali hlavně lidé ve věku nad 65 let.

20:04

Čtyři z pěti Čechů, kteří od začátku koronavirové epidemie loni na jaře rekonstruovali dům či byt, se zaměřili na úpravu jeho vnitřku. Cíl vytvořit pracovnu potřebnou pro práci z domova měla ale jen dvě procenta úprav. Vyplývá z průzkumu agentury STEM/MARK mezi 833 klienty Stavební spořitelny České spořitelny (SSČS), kteří si vzali úvěr na rekonstrukci mezi loňským březnem a letošním květnem.

20:04

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Testy v Česku ve středu potvrdily 13 502 případů koronaviru, což je v mezitýdenním srovnání asi o 4000 víc.  V nemocnicích je s covidem 3452 lidí, z nich 491 je ve vážném stavu. 
 • Od 15. listopadu se budou muset povinně testovat pracovníci v nemocnicích a dalších lůžkových zařízeních, kteří nejsou očkováni proti covidu-19. Rozhodla o tom dnes vláda, po jednání to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 
 • Cizinci, kteří dlouhodobě legálně pobývají na území České republiky, budou mít očkování proti covidu-19 hrazené z rozpočtu ministerstva zdravotnictví. 
 • Psychiatrům za deset let stoupl počet pacientů o 80 procent.

17:16

Jednotky intenzivní péče v rakouských nemocnicích by mohly kvůli rostoucímu počtu pacientů s covidem-19 už za dva týdny narazit na systémově kritickou hranici. Varuje před tím modelový propočet, který si nechalo vypracovat rakouské ministerstvo zdravotnictví. Dnes zveřejněná prognóza odhaduje, že sedmidenní incidence do 24. listopadu stoupne na 1000, přičemž aktuálně činí 714 nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední týden.

Kvůli stále horší epidemické situaci v Rakousku od začátku listopadu platí na pracovištích povinnost předložit potvrzení o očkování, zotavení z covidu nebo negativní test na koronavirus. Od pondělí pak neočkovaní nemají přístup do restaurací a na kulturní a sportovní akce.

16:35

Odborníci kolem Smejkala doporučují zvyšovat kapacity testování a trasování, také testovat ve školách a zaměstnání. Epidemie bude trvat i příští rok.

16:34

Některé nemocnice na rozhodnutí vlády ohledně povinného testování zdravotníků, kteří přichází do kontaktu s pacienty a nejsou očkování proti covidu-19, nečekaly. Na své náklady už testuje neočkované zaměstnance jihlavská či plzeňská nemocnice a nemocnice v Jablonci nad Nisou s tím začne od čtvrtka. Podle vlády by k tomuto kroku měla zdravotnická zařízení přistoupit od pondělí. Podle zjištění ČTK to pro ně nepředstavuje problém, mají s tím zkušenost a testování na koronavirus se navíc bude týkat jen menší části jejich zaměstnanců. Většina zdravotníků je proti nemoci očkována.

15:03

Vysoké školy chápou rozhodnutí vlády, podle nějž budou muset studenti nosit respirátory v některýh případech i při výuce. V řadě z nich to už platí.

14:23

Povinnost pro studenty mít při výuce respirátor platí na Univerzitě Hradec Králové už týden. Škola reagovala na zhoršující se epidemickou situaci nejen v kraji, ale v celém Česku z vlastní iniciativy, aby ochránila zdraví pedagogů i studentů, řekl mluvčí Jakub Novák.

Vláda dnes zpřísnila protikoronavirová opatření, jedním z nich je, že studenti vysokých škol v učebnách nad 50 lidí budou od pondělí 15. listopadu muset nosit respirátory i při výuce.

12:38

Evropská komise schválila smlouvu na nákup vakcín proti covidu-19 s farmaceutickou společností Valneva. Celkově osmý kontrakt umožní členským státům Evropské unie v příštím roce nakoupit téměř 27 milionů dávek, o rok později pak dalších až 33 milionů. Smlouva rovněž zahrnuje možnost přizpůsobit vakcínu novým variantám viru, uvedla komise.

Unijní země k očkování používají zejména látky společností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Komise má kromě toho smlouvy i s firmami Sanofi/GSK, CureVac a Novavax, jejichž preparáty zatím Evropská léková agentura neschválila.

12:10

Fakultní nemocnice Ostrava navýší počet standardních i intenzivních lůžek pro lidi s covidem. Aktuálně pečuje o 134 lidí s koronavirem.

11:03

V Moravskoslezském kraji výrazně vzrostla sedmidenní incidence, tedy počet nakažených koronavirem za týden na 100 tisíc obyvatel. Za posledních sedm dní jde v přepočtu o 727 nakažených, ještě v úterý to bylo 675 lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnili hejtman Ivo Vondrák (ANO) a ministerstvo zdravotnictví. Vyšší sedmidenní incidenci má z regionů už jen Olomoucký kraj, a to 883 nakažených na 100 tisíc obyvatel.

11:03

V nemocnicích v Jihomoravském kraji přibývá pacientů s covidem. Ve Fakultní nemocnici Brno je 117 nakažených pacientů. Ve Znojmě je jich 51 stejně jako v Břeclavi, kyjovská nemocnice má 25 pacientů s covidem.

V pondělí měla Fakultní nemocnice Brno 103 nakažených pacientů, za dva dny jejich počet vzrostl na 117. „Z toho je 89 na standardním oddělení a 28 na jednotce intenzivní péče,“ uvedla mluvčí Veronika Plachá.

10:38

Laboratoře na Slovensku v úterý odhalily rekordních 7055 případů infekce. V pětimilionové zemi přibylo 53 úmrtí na covid a počet covidových pacientů v nemocnicích se přiblížil k hranici 2500.

10:37 Vlajka Ruské federace.

Rusko za uplynulých 24 hodin zaznamenalo 1239 úmrtí pacientů s covidem-19, což je nejvyšší počet od počátku pandemie. Přibylo také 38 058 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. V nejhůře postiženém ruském regionu, hlavním městě Moskvě, přibylo 3927 nakažených a 98 úmrtí.

10:36

V Maďarsku během uplynulého dne přibylo 8434 nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek infekcí od začátku dubna, uvedla agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Počet nových případů se od předchozího týdne zdvojnásobil.

10:01 Andrej Babiš

Lockdown nebude, zdůraznil premiér Babiš. Další opatření ale ano, situace není dobrá, dodal. 

10:00 Adam Vojtěch

Nově bude povinné vyšetřit 30 procent pozitivních vzorků takzvaným diskriminačním PCR na přítomnost mutací koronaviru, nikoli všechny, sdělil Vojtěch.

09:57 Adam Vojtěch

Studenti vysokých škol v učebnách nad 50 lidí budou od 15. listopadu muset nosit respirátory i v rámci výuky, oznámil ministr zdravotnictví Vojtěch.

09:56 Adam Vojtěch

„Situaci máme zmapovanou a vidíme, jak se vyvíjí. Máme dostatek dat a skutečně opatření, která jsme zavedli, jsou motivační, aby se lidé očkovali,“ řekl Vojtěch. 

09:52 Adam Vojtěch

Jakékoliv uzávěry nejsou možné bez vyhlášení nouzového stavu, řekl Vojtěch. 

09:51 Adam Vojtěch

Zájem o očkování se zvyšuje, řekl Vojtěch. „Potřebujeme ale, aby to tak bylo i dál, a prosím tedy ještě jednou všechny, aby se očkovali. Je to jediná cesta ven,“ dodal. 

09:50 Adam Vojtěch

Od 15. listopadu bude povinně testován každý zaměstnanec lůžkové péče. Každý, kdo přichází do kontaktu s pacienty a není očkován, bude povinně jednou za sedm dní otestován,“ řekl Vojtěch. 

09:49 Adam Vojtěch

Očkování cizinců, kteří v Česku legálně pobývají dlouhodobě a nejsou to pojištěnci, bude placeno ze státního rozpočtu. Každý, kdo legálně pobývá na území Česka, bude moci být očkován zdarma a bude si hradit pouze výkon, to znamená aplikaci očkování,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch po jednání vlády. 

09:39

V Polsku přibylo 18 550 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, uvedl vládní mluvčí Piotr Miller. Jde o rekord čtvrté vlny a nejvyšší přírůstek nakažených od dubna.

Náměstek ministra zdravotnictví Waldemar Kraska informoval o úmrtí 269 pacientů s covidem-19 za uplynulý den. „To je nejsmutnější číslo, protože jako lékař vím, že jsme se mohli těmto úmrtím vyhnout. Kdybychom se očkovali, vyhnuli bychom se tomu. Je tu přímá souvislost: očkovaní většinou neumírají,“ dodal.

09:38 Andrej Babiš

V pátek se sejde vláda, která projedná další opatření proti covidu. Situace není dobrá, v úterý bylo do nemocnic přijato asi 330 lidí, řekl premiér.

09:15

Z 3295 hospitalizovaných s covidem je 486 ve vážném stavu, nejvíc od počátku května. Denní počet úmrtí tento měsíc neklesl pod 30, dostal se i nad 50.

08:50

Padělání covidových certifikátů či předložení padělaného nebo pozměněného certifikátu může být podle Nejvyššího státního zastupitelství trestným činem padělání a pozměnění veřejné listiny. Za tento trestný čin hrozí až tři roky vězení. Nejvyšší státní zastupitelství k otázce vypracovalo stanovisko na základě podnětu policie.

„Digitální certifikát EU COVID o očkování, testu a zotavení z nemoci covid-19 vydaný kterýmkoli státem Evropské unie je veřejnou listinou ve smyslu paragrafu 131 trestního zákoníku, a to bez ohledu na skutečnost, zda se jedná o certifikát v tištěné, nebo elektronické podobě,“ uvedlo Nejvyšší státní zastupitelství.

07:59

Testy v Česku v úterý potvrdily 14 539 případů koronaviru. Je to téměř o polovinu víc než před týdnem a nejvyšší denní přírůstek od poloviny března. Víc případů než v úterý ministerstvo zdravotnictví eviduje naposledy 12. března.

06:38

V Německu přibylo 39 676 nově nakažených. Je to další denní rekord za celou dobu pandemie v zemi. Informovala o tom agentura DPA s odkazem na údaje Institutu Roberta Kocha.

21:42

Třetí posilující dávka vakcíny bude ve Francii předpokladem pro udržení platnosti covidových pasů, u lidí starších 65 let bude vyžadována už od 15. prosince. Od začátku prosince budou třetí dávky k dispozici i lidem nad 50 let. V televizním projevu to oznámil francouzský prezident Emmanuel Macron.

20:11

Ministerstvo školství zatím od ministerstva zdravotnictví nedostalo odpověď na to, jak se zajistí ochrana škol před covidem, když se žáci nebudou plošně testovat, řekl ministr školství Robert Plaga.

19:42

Americký prezident Joe Biden prodloužil do 1. dubna příštího roku opatření, které zajišťuje americkým státům, kmenům a teritoriím stoprocentní náhradu výdajů na boj proti covidu-19. 

17:37

Od středy začne v krajských nemocnicích v Karlovarském kraji platit až na výjimky zákaz návštěv, informovala mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Markéta Singerová. „Vzhledem k vyčerpané kapacitě infekčního oddělení v nemocnici v Karlových Varech pacienty s covidem přechází zdravotnická zařízení Karlovarské krajské nemocnice do ‚covidového‘ režimu, jehož součástí je vyhlášený zákaz návštěv. V Nemocnici v Karlových Varech je aktuálně 18 pacientů s covidem, z toho dva v intenzivní péči, v chebské nemocnici leží tři pacienti s covidem. 

17:02

Pondělní testy školáků ve středních Čechách ukázaly 373 pozitivních výsledků z 40 323 provedených antigenních testů. Zda jde skutečně o nakažené covidem, ještě prověřují PCR testy. Kvůli vysokému růstu počtu případů koronaviru se ve Středočeském kraji testovalo v okresech Praha-východ, Praha-západ, Kolín a Beroun, uvedla mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová.

16:56

Aplikaci Tečka pro prokazování bezinfekčnosti ke koronaviru má v mobilním telefonu 4,1 milionu lidí. Kolem 600 tisíc z nich ji používá denně.

16:21

Zdravotníci v pondělí podle ministerstva aplikovali 39 953 dávek vakcíny proti covidu, což je zhruba stejně jako minulé pondělí. Více než polovina připadla na posilující dávky očkování. Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, přesahuje 12,5 milionu. Z 10,7 milionu Čechů je plně očkováno přes 6,14 milionu lidí.

16:07

V Anglii bude od 1. dubna platit povinné očkování zdravotníků proti covidu-19, oznámil ministr zdravotnictví Sajid Javid. Anglie se tak připojí k zemím jako je Francie, Itálie či k některým státům v USA, kde již podobná opatření platí, poznamenala agentura Reuters.

13:25

Z 36 159 testovaných žáků ve Zlínském kraji mělo 485 pozitivní antigenní test. Zaměstnanců škol bylo otestovaných 906, pozitivních bylo deset.

12:30

Českobudějovická nemocnice omezuje počet plánovaných operací o 25 procent. Důvodem je nárůst počtu hospitalizovaných pacientů s koronavirem.

12:29

Plošné testování školáků a studentů antigenními testy na základních a středních školách ve čtyřech z pěti okresů Olomouckého kraje zachytilo v pondělí 758 pozitivních případů. Testů bylo 45 724. Nejvíce jich školy udělaly na Olomoucku, kde hygienici zaznamenali 338 případů. Pozitivně testovaní se nyní musejí podrobit PCR testům. V předchozím kole potvrdily pozitivitu dosud zhruba u 54 procent původních pozitivních testů.

12:28

Podobu letošních vánočních trhů v historickém centru Olomouce podle organizátorů nyní platná protiepidemická nařízení výrazně neovlivní. Na náměstí se už staví desítky dřevěných stánků, které budou vybaveny lahvemi s dezinfekcí. Organizátoři budou návštěvníky nabádat, aby dodržovali dvoumetrové rozestupy. Prodejcům doporučili instalovat na pulty stánků ochrannou přepážku z plexiskla. Loni vánoční trhy v Olomouci poznamenala pandemie koronaviru, kvůli níž bylo v centru města výrazně méně stánků a návštěvníci se museli obejít bez kulturního programu.

11:14

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně se znovu otevřelo call centrum, ve kterém studenti pomáhají hygienikům s trasováním kvůli covidu-19. Stalo se tak poté, co univerzitu oslovila s žádostí o pomoc Krajská hygienická stanice Zlínského kraje, řekla dnes novinářům mluvčí univerzity Petra Svěráková. Denně bude v call centru pracovat dvacítka studentů.

“ Epidemická situace bohužel není dobrá a nastal čas, aby se naši studenti a zaměstnanci opět zapojili do pomoci obyvatelům našeho kraje,“ uvedl rektor univerzity Vladimír Sedlařík. Studenti pomáhali s trasováním již dříve.

10:29

Se sílící epidemií koronaviru v hradeckém kraji přibývá hospitalizovaných s covid-19. Nemocnice otevírají covidová oddělení a omezují neakutní péči.

10:14

V nemocnicích Pardubického kraje stoupl přes víkend počet pacientů s covidem-19. V pondělí tam bylo 121 nemocných, v pátek jich bylo o třicítku méně.

10:01 Vlajka Ruské federace.

Rusko zaznamenalo za uplynulý den 1211 úmrtí pacientů s covidem-19, což je dosud nejvyšší počet od začátku pandemie. Přibylo také 39 160 nových případů nákazy koronavirem, uvedly dnes tiskové agentury s odvoláním na vládní krizový štáb. O den dříve to bylo 39 400 nových případů a 1190 úmrtí.

08:52

Slovensko v době rychlého šíření koronavirové infekce zmírní omezení pro lidi, kteří jsou očkovaní proti covidu-19 nebo onemocnění prodělali. Tyto skupiny nově budou moci v nejpostiženějších okresech využívat služeb ubytovacích zařízení či restaurací. Zároveň budou zpřísněny kontroly dodržování epidemických omezení. Na sociální síti to oznámil premiér Eduard Heger. Slovensko se v EU řadí k zemím s nejnižším podílem očkovaných obyvatel.

V nejvyšším stupni epidemického rizika je od začátku tohoto týdne téměř polovina okresů, a to včetně regionů Vysokých a Nízkých Tater. V praxi to znamená, že například hotely nesmějí ubytovávat turisty a restaurace zase mohou pouze rozvážet jídlo a nápoje nebo je vydávat přes okénko. Uvolnění těchto omezení pro očkované proti covidu-19 požadovali zástupci cestovního ruchu.

08:32

V pondělí přibylo v Česku 9253 prokázaných případů nemoci covid-19, o 1660 více než před týdnem. Přes devítitisícovou hranici se denní nárůsty počtu nově nakažených dostaly i minulý týden, a to ve třech dnech. Současně opět přibylo lidí s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví je hospitalizováno 3114 pacientů s covidem, což je nejvíce od konce dubna. Ve vážném stavu je na 440 nakažených koronavirem.

07:36

Ukrajina za poslední den eviduje 833 koronavirových úmrtí, Bulharsko 334. V obou případech je rekordní přírůstek, píše agentura Reuters.

06:33

V Německu za posledních sedm dní zaznamenali v průměru 213,7 lidí nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel, což je nejvyšší údaj od začátku pandemie.

Za poslední den tam testy odhalily nákazu u 21 832 lidí, před týdnem to přitom bylo 10 813 infekcí. Oproti období před sedmi dny rovněž více než dvojnásobně vzrostl počet zemřelých v souvislosti s covidem-19, uvádí institut Roberta Kocha, který monitoruje vývoj šíření nákazy v Německu.

21:16

Učitelka ZŠ Za Chlumem v Bílině na Teplicku, která se nakazila covidem, v nemocnici zemřela, uvedl server Novinky.cz. Bílinskou základku odhalili na konci října hygienici jako ohnisko nákazy, do karantény šly stovky lidí. „S velkou lítostí a bolestí Vám oznamujeme, že dnes v noci zesnula jedna z našich zaměstnankyň a blízkých kolegyň. S ohledem na rodinu a blízké v současné chvíli nebudeme více sdělovat, vzpomínku zveřejníme během tohoto týdne,“ píše se na webu školy.

20:21

U základních škol byl největší počet pozitivních testů odhalen v okresech Přerov, Prostějov a Brno-venkov, naopak nejmenší záchyt byl odhalen v okresech České Budějovice a Prachatice. U středních škol byl potvrzen největší záchyt v okresech Přerov, Brno-venkov a Karviná, nejlépe jsou na tom pak v okresech Prachatice a Prostějov.

Foto: MZ ČR

20:09

„Plošné testování dětí ve školách epidemii nezastaví. Rozhodli jsme se, že v preventivním testování ve školách pokračovat nebudeme, jelikož v malé míře neodhaluje ty, kteří jsou bezpříznakoví. Testování bude pokračovat na základě nařízení krajské hygienické stanice metodou PCR, a to při odhalení ohniska nemoci. Tento způsob zvládnutí epidemie je efektivnější,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová | Foto: ČTK

20:00

Krajská hygienická stanice Plzeňského kraje  kontrolovala mezi 4. až 6. listopadem 241 provozoven. Zaměřila se na dodržování aktuálně platných protiepidemických opatření v prodejnách, provozovnách péče o tělo, kinech, galeriích, fitness centrech, výrobních firmách či v dopravě v Plzni i na dalších místech regionu. Hygienici dále zkontrolovali doklady o bezinfekčnosti u 611 lidí, zjistila 22 přestupků. Některé vyřešili na místě, a to buď domluvou nebo peněžitou pokutou, závažnější případy předali do správního řízení, uvedla dnes na webu.

19:45

Na izraelském ministerstvu zdravotnictví se bude ve středu konat rozhodující diskuse o povolení vakcíny proti covidu-19 pro děti od pěti do jedenácti let. Vzhledem k přibývajícím útokům odpůrců očkování na představitele zdravotnictví jednání nebude na rozdíl od těch předchozích veřejné, informovala agentura Reuters.

18:37

První vlna testování neočkovaných žáků na covid odhalila 699 případů infekce, uvedl resort zdravotnictví. Testováno bylo 121 000 žáků a studentů.  Po sečtení výsledků z 95 procent škol to dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Podíl pozitivních vzorků tak činil zhruba 0,6 procenta. Celkem bylo 1. listopadu testováno 121 000 žáků a studentů v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná. Větší záchyt případů byl odhalen na středních školách ve vyšší věkové skupině, kde jsou většinou četnější sociální kontakty, uvedlo ministerstvo.

18:36

Mezi nejčastější prohřešky při kontrolách dodržování epidemických opatření v souvislosti s covidem v Královéhradeckém kraji patřila nedostatečná ochrana dýchacích cest, absence informací pro zákazníky a také nekontrolování dokladu bezinfekčnosti. Hygienici ve spolupráci v policisty navštívili desítky míst, kde zkontrolovali stovky lidí. Většina z nich opatření dodržovala, vyplynulo z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje.

17:57

Testování žáků základních a středních škol, které v Plzeňském kraji začalo na základních školách v okresech Domažlice, Klatovy, Plzeň-město a Rokycany, odhalilo několik set lidí potenciálně pozitivních na covid-19, z toho v Plzni 134. Všichni musí jít na PCR test. Pokud prokáže, že je dítě pozitivní, jde podle hygieniků do karantény celá třída. Výsledky ještě nejsou. Zatím se zavírají třídy, nikoli školy, řekl ředitel krajské hygienické stanice Michal Bartoš.

17:02

Hygienici v Ústeckém kraji uložili při kontrolách provozoven za nedodržování nařízení ministerstva zdravotnictví v souvislosti s epidemií koronaviru pokuty v řádu tisíců korun. Ve čtvrtek a v sobotu se vydali hygienici v doprovodu policistů do restaurací, nákupních center, škol, navštívili filmová představení a kulturní akce. Drobné prohřešky jako špatně nasazený respirátor řešili na místě domluvou, řekla ředitelka krajské hygienické stanice Lenka Šimůnková.

16:49

Rakouská policie chce posílit kontrolu dodržování zpřísněných opatření proti šíření koronaviru. Země od pondělí zpřísnila restrikce pro lidi, kteří nejsou očkovaní proti covidu-19 nebo ho neprodělali. Pro vstup do restaurací či na kulturní a sportovní akce akce už jim nestačí negativní test. 

Rakousko zpřísněním omezení reaguje na prudký růst počtu nově nakažených a hlavně počtu lidí s vážným průběhem covidu v nemocnicích. Na jednotkách intenzivní péče je aktuálně 377 nakažených pacientů. Sedmidenní incidence dosáhla hodnoty 633 nakažených na 100 tisíc obyvatel, což je třikrát více než v Německu.

16:34

V Plzeňském kraji je vysoký nárůst počtu pozitivních na covid-19. Vir se šíří nekontrolovaně. Po čtyřech měsících se znovu sešel krajský krizový štáb.

16:27

Počet nakažených koronavirem ve světě podle nejnovějších údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse překonal hranici 250 milionů. Prvenství v absolutním počtu infikovaných drží od loňského března Spojené státy, kde celkový počet nakažených od počátku šíření koronaviru činí podle univerzity 46,5 milionu. Druhá je Indie (34,4 milionu) a třetí Brazílie (21,8 milionu). V Evropě se nejvíce nakažených v absolutních číslech prokázalo v Británii (9,3 milionu).

Tempo růstu počtu nakažených se nyní nemění. Posledních deset milionů nakažených přibylo stejně jako předtím za 23 dní, předtím to bylo za 19 dní, ještě předtím dvakrát po sobě za 15 dnů a dříve to bylo za 18 a 23 dní.

16:21

Hygienici v Libereckém kraji minulý týden ve čtvrtek a v sobotu zkontrolovali dodržování protiepidemických opatření zhruba ve 110 provozovnách. Sankce uložili asi ve 20 z nich. Nařízená opatření v souvislosti s covidem-19 porušilo i několik set lidí, řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.

15:44

V souvislosti se zavedením kontrol bezinfekčnosti na koronavirus v restauracích, které musí personál provádět od minulého pondělí, hlásí podle Asociace hotelů a restaurací až 70 procent podniků úbytek hostů o více než 30 procent. Navíc některé firmy, které měly rezervované prostory pro vánoční akce, objednávky vzhledem k nejisté situaci ruší. Vláda by podle asociace měla představit jasný postup, kterým se bude v závislosti na vývoji pandemie řídit. Na místě je opět také otázka podpory podnikatelů, stát by měl nyní pomoci alespoň s udržením zaměstnanců. 

15:34

V Praze hygienici zkontrolovali při celostátních kontrolách ve čtvrtek a v sobotu 15 restaurací, tři kina a tři divadla. U dvou restaurací pro pochybení zahájili správní řízení. Prověřili také 455 osob, jestli mají potřebné potvrzení bezinfekčnosti proti covidu. Z nich šesti policie uložila pokutu za celkem 3000 korun, jedenáct dostalo napomenutí za nenošení ochrany dýchacích cest. Informovala o tom Hygienická stanice hlavního města Prahy.

15:12

Fakultní nemocnice Plzeň opět kvůli sílící pandemii koronaviru a zvyšujícímu se počtu pacientů s covidem otevřela v areálu bývalé vojenské nemocnice na Borech urgentní interní příjem. Směřují tam k ošetření všichni nemocní s interními či plicními obtížemi nebo s podezřením na covidovou nákazu. Příjem je v interním pavilonu číslo 54, ve vstupní části zdravotníci na takzvaném triážním pracovišti určí, kam budou jednotliví pacienti pokračovat k dalšímu ošetření. Nemocnice také musela kvůli pandemii opět omezit některé plánované operace, řekl v pondělí ředitel nemocnice Václav Šimánek.

15:11

Situace v brněnských nemocnicích je kvůli koronaviru kritická, kapacita je téměř vyčerpaná, narážejí na personální strop a bude nutné přidávat covidová lůžka. V nemocnicích v okresních městech je zatím situace o něco lepší, informoval krajský úřad po pondělní videokonferenci s představiteli zdravotnických zařízení.

Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) čelí náporu zejména Fakultní nemocnice Brno, Nemocnice Milosrdných bratří, Fakultní nemocnice u svaté Anny a také Vojenská nemocnice Brno. „Tady je kapacita téměř vyčerpána. O něco lepší je zatím situace v okresních nemocnicích. Především k Brnu tak bude směřovat snaha o navýšení počtu covidových lůžek v nemocnicích,“ uvedl Grolich.

14:43

Podle Státního zdravotního ústavu v Česku stále dominuje varianta koronaviru delta, konkrétně subtyp nově označený AY.43. V současné době je její podíl asi 47 procent, u dalších dvou subvariant AY.4 a AY.39 do deseti procent. Původní varianty delta je asi v 16 procentech vzorků. Změny v chování viru ani průběhu nemoci u nakažených zatím lékaři nezaznamenali. Za letošní rok laboratoře vyšetřily přes 12 000 pozitivních vzorků, z nich 889 za poslední měsíc od 5. října.

13:42

Nemocnice Znojmo od úterý kvůli covidu omezí všechny plánované operace. Pečuje o 40 lidí s covidem. 

13:34

Počet pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 se v Olomouckém kraji za poslední týden zdvojnásobil. Nemocnice v pátek ráno pečovaly o zhruba 120 lidí nakažených novým koronavirem, z toho na Fakultní nemocnici Olomouc připadla třetina. Největší zdravotnické zařízení v kraji už kvůli tomu muselo mírně omezit plánovanou odkladnou péči, informoval na sociálních sítích ředitel FN Olomouc Roman Havlík. Podle něj lze výrazný růst počtu hospitalizovaných pacientům s covidem-19 očekávat i v příštích týdnech. Nemocnice podle Havlíka situaci zatím zvládají.

13:33

Moravskoslezští hygienici během kontrol protiepidemických opatření v minulém týdnu odhalili jen minimum prohřešků. Uložili sedm pokut za 3800 korun.

13:22

Situace na Slovensku se horší, vláda proto v následujících dnech navrhne nová protiepidemická opatření. „Shoda je na tom, že potřebujeme jednat rázněji. Jednoznačně se ukazuje, že lidé, žel, opatření nedodržují,“ řekl předseda vlády Eduard Heger.

13:09

Pracovníci jaderné elektrárny Temelín se dnes mohli v areálu nechat očkovat proti koronaviru. Zájem projevilo téměř 200 zaměstnanců, dodavatelů a jejich rodinných příslušníků. ČEZ tak chce posílit podíl očkovaných pracovníků jaderných elektráren, nyní je přes 75 procent. Druhé očkování bude v prosinci, řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.

12:52

Dnešní testování na covid-19 ve středočeských školách bylo bez problémů, někde antigenní testy ukázaly pozitivní výsledek. Vyplývá to z vyjádření ředitelů. Skutečné množství nakažených potvrdí až kontrolní PCR testy, které jsou přesnější. Ve středních Čechách se školáci testovali na Berounsku, Kolínsku a v okresech Praha-západ a Praha-východ. Dílčí výsledky ze Středočeského kraje, které nemusí zahrnovat ještě všechny PCR testy, budou mít krajští hygienici k dispozici v úterý odpoledne. Kvůli zhoršení epidemické situace se dnes ve 31 okresech testovali na covid neočkovaní žáci.

12:15

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně z důvodu covidu-19 ode dneška zhruba o pětinu omezuje plánované operace. Týdně provede až 70 operací.

10:53

Zájem lidí o očkování proti covidu se ale od poloviny října po předchozím útlumu zvýšil. V neděli zdravotníci aplikovali přes 8400 dávek očkovací látky, asi o 400 více než předchozí neděli. V ostatních dnech minulého týdne byl ale zájem o vakcinaci v mezitýdenním srovnání výrazně vyšší. Ve dvou dnech počet aplikovaných injekcí s vakcínou překročil 50 000, o týden dříve jich bylo maximálně 43 000 a ještě o týden dříve bylo maximum 32 000. Ukončené očkování mezi 10,7 milionu Čechů má v současné době podle dat ministerstva 6,1 milionu lidí.

10:43

Část slovenských zdravotníků v době zhoršující se epidemické situace požádala obyvatele země, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Ve veřejné výzvě dnes uvedli, že se nemocnice plní covidovými pacienty, kteří by v případě očkování nemuseli být hospitalizováni. Slovensko se v EU řadí ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva proti covidu-19, zájem o vakcinaci však v zemi za nynější třetí vlny koronavirové infekce zatím výrazněji nestoupl.

10:38

Jihoitalští řezbáři proslulí výrobou tradičních dřevěných figurek letos nabízejí figurky do betlémů přizpůsobené pandemickým podmínkám. Postavy tří králů, kteří se přicházejí poklonit čerstvě narozenému Ježíškovi, tak kromě zlata, myrhy a kadidla nesou i covidové certifikáty.

10:31 Vlajka Ruské federace.

V Rusku přibylo za uplynulý den 39 400 nových případů nákazy koronavirem a 1190 úmrtí pacientů s covidem-19. O den dříve to bylo 39 165 případů a 1179 úmrtí, uvedla média s odvoláním na vládní krizový štáb.

09:44

Počet pacientů s nemocí covid-19 se ve Fakultní nemocnici Brno přehoupl přes 100. Zatímco v pátek bylo hospitalizovaných přes 92 lidí, nyní je jich 103, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní nemocnice zatím neomezuje plánované operace. Na začátku listopadu už ale omezila provoz operačních sálů z 25 na 20, které provádějí všechny operace. Ušetřený personál pomáhá u pacientů s covidem.

09:06

Přehled hlavních událostí:

 • V Česku v pondělí přibylo 9253 nově nakažených covidem-19. Stoupl se i počet hospitalizovaných. 
 • Nemocnice kvůli náporu pacientů začínají omezovat plánované operace. Situace v brněnských nemocnicích je kvůli covidu kritická, naráží na personální strop.
 • Mezi okresy je nejhorší epidemická situace na Prostějovsku, kde na 100 000 lidí za poslední týden připadá 1059 potvrzených případů.

09:02

Hygienici na dva týdny uzavřeli základní školu ve Svahové ulici v Karlových Varech. Důvodem je narůstající počet onemocnění koronavirem.

09:01

Počet nově nakažených za sedm dní na 100 000 obyvatel Česka se zvýšil ze 497 na dnešních 499. Mezi okresy je nejhorší situace na Prostějovsku, kde na 100 000 lidí za poslední týden připadá 1059 potvrzených případů. Následuje okres Šumperk s 1014 případy přepočtenými na obyvatele za týden. Naopak nejlépe je na tom Sokolovsko s incidencí 126.

09:00

Podle údajů ministerstva minulý týden denně umíralo od 30 do 46 lidí s covidem, za neděli úřad zatím eviduje 12 zemřelých. Toto číslo se ale může při pozdější aktualizaci změnit. Situace z loňského podzimu nebo letošního jara by se ale podle odborníků neměla díky očkování opakovat.

08:17

Laboratoře v Česku potvrdily v neděli 2996 nových případů nemoci covid-19, o den dříve jich bylo zhruba jednou tolik. V mezitýdenním srovnání byl nárůst o 230 potvrzených případů vyšší. Počet hospitalizovaných s koronavirem se proti minulé neděli ale zvýšil z 1700 na téměř 2700, přibližně 400 z nich je ve vážném stavu. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

06:27

V Německu se za poslední týden vyskytlo v průměru 201,1 nových případů nákazy covidem-19 na 100 000 obyvatel, nejvíce od začátku pandemie. Předchozí rekord 197,6 je z loňského 22. prosince, kdy vrcholila druhá vlna pandemie. Německo za poslední den zaznamenalo 15 513 nových případů. O vývoji pandemie informovala agentura DPA s odvoláním na ranní údaje Institutu Roberta Kocha.

06:16

Cestovatelé se budou muset před nasednutím do letadla prokázat oficiálním očkovacím průkazem, aerolinky by je přitom neměly pustit na palubu, pokud od jejich druhé dávky uplynuly méně než dva týdny.

K tomu bude ještě potřeba negativní test na koronavirus, který v čase odletu nesmí být starší než 72 hodin. Pro osoby, které mají z požadavku na očkování výjimku, nesmí být starší než 24 hodin.

06:15

Spojené státy ode dneška ruší omezení cest pro vybrané země, včetně České republiky a většiny Evropy. Restrikce, přijaté kvůli pandemii nemoci covid-19, platily rok a půl.

Od zahraničních návštěvníků budou nyní USA při příjezdu vyžadovat očkování s výjimkou osob mladších 18 let a lidí, kteří se nemohou nechat naočkovat ze zdravotních důvodů.

06:10

Návrat ze Švédska, Švýcarska, Kypru a San Marina do České republiky je ode dneška komplikovanější pro lidi nenaočkované proti covidu.

Na takzvané mapě cestovatele jsou tyto země nově červené, což značí vysokou míru rizika nákazy koronavirem, a tudíž povinnost absolvovat po příjezdu PCR test. Do obdržení jeho negativního výsledku musí lidé nosit mimo domov respirátor. 

06:05

Druhé kolo testování žáků se uskuteční v okresech České Budějovice, Ostrava-město, Prostějov, Prachatice, Brno-venkov, Přerov, Opava a Karviná.

První kolo bude dnes v dalších 23 regionech. Jde o hlavní město Prahu a okresy Beroun, Kolín, Praha-západ, Praha-východ, Strakonice, Český Krumlov, Domažlice, Klatovy, Plzeň-město, Rokycany, Louny, Olomouc, Šumperk, Jihlava, Blansko, Brno-město, Vyškov, Frýdek-Místek, Nový Jičín, Kroměříž, Vsetín a Zlín. V těchto regionech se druhé kolo testování uskuteční 15. listopadu.

06:00

Neočkované žáky v 31 okresech čeká dnes testování na covid-19. Ministerstvo zdravotnictví tak rozšířilo počet osmi regionů z minulého týdne o další, kde se v minulém týdnu zhoršila epidemická situace.

Testování by se dnes mohlo týkat zhruba 765 000 dětí, tedy přibližně poloviny žáků základních a středních škol v Česku.

Pokud se odmítnou testovat a nebudou mít ani doklad o prodělání nemoci v posledním půl roce, budou muset mít při výuce roušku. Bezinfekčnost musí doložit také učitelé, kteří si ale testy musí zajistit sami. Neočkovaní pedagogové musí nosit od minulého pondělí ve výuce respirátor bez ohledu na testování.

20:44

Počet případů nákazy koronavirem, které byly ve světě zjištěny od začátku pandemie, se blíží 250 milionům. Na základě své analýzy o tom dnes informovala agentura Reuters. Statistiky, které zveřejňuje americká Univerzita Johnse Hopkinse, tento údaj potvrzují.

Ačkoli se šíření viru v některých oblastech, jako je například Indie, výrazně zpomalilo, přibývá v současné době 50 milionů infekcí každých 90 dnů, uvedla agentura Reuters. Zaznamenání prvních 50 milionů případů nákazy přitom trvalo téměř rok, připomněla agentura.

Denní přírůstky nadále stoupají v 55 z 240 zemí, přičemž rekordní hodnoty zaznamenává mimo jiné Rusko, Ukrajina a Řecko. Virus se rozmáhá i v dalších částech východní a střední Evropy, včetně Česka, které eviduje strmý nárůst nových případů srovnatelný s nástupem předchozích vln nákazy. Přes polovinu nových infekcí registrovaných po světě je nyní podle agentury Reuters z Evropy, kde jich zhruba každé čtyři dny přibyde milion.

18:23 Ředitelka Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje Pavla Svrčinová.

Dům hlavní hygieničky Pavly Svrčinové střeží na Ostravsku policisté. Dopoledne se před ním potkalo čtyřicet až padesát lidí, kteří na místě protestovali proti očkování a opatřením, která jsou v tuto chvíli v platnosti. Řekl to dnes pro iDnes.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl, podle kterého se lidé z centrálního týmu pro řízení epidemie s výhružkami setkávají běžně. 

16:51 Adam Vojtěch

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) další lockdown není řešením narůstajícího počtu nakažených. Cestou ven je podle něj očkování. 

16:44

V pondělí 15. listopadu se budou testovat na covid-19 neočkované děti ve školách ve 23 okresech, ve kterých v pondělí 8. listopadu proběhne první kolo testování. Rozhodla o tom dnes hlavní hygienička Pavla Svrčinová. I když epidemie roste a k sobotě hranici 300 nových případů na 100 tisíc obyvatel za týden, kterou ministerstvo pro testování stanovilo, překonalo 61 okresů, další už se mezi testované zařazovat nebudou. Podle ministerstva se i ze zahraničních zkušeností, například z Rakouska, ukazuje, že testování žáků ve školách nemá vliv na zastavení epidemie. V pondělí 8. listopadu se budou testovat žáci celkem v 31 okresech, v osmi už to bude druhé kolo.

Po 15. listopadu ministerstvo zdravotnictví už pokračovat v antigenním testování žáků neplánuje. Podle názoru Svrčinové a náměstkyně ministra pro zdravotní péči Martiny Koziar Vašákové tyto testy často nezachytí bezpříznakové nakažené, což děti většinou jsou.

15:15

V nemocnicích Královéhradeckého kraje přibývá hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Ve všech těchto nemocnicích se dnes léčily s covidem celkem zhruba čtyři desítky pacientů, před týdnem v pátek okolo deseti pacientů. Krajské nemocnice reagují na vzestup počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 rozšiřováním kapacit covidových lůžek a například trutnovská nemocnice od 8. listopadu omezí plánovanou operativu na centrálních operačních sálech.
„Jde zejména o pozastavení velkých plánovaných operací v celkové anestezii. Současně nemocnice omezí provoz rehabilitačního, ortopedického a onkologického oddělení,“ řekl dnes k plánovanému omezení některých výkonů v trutnovské nemocnici mluvčí hejtmanství Dan Lechmann.
Nemocnice v Rychnově nad Kněžnou od pátku rozšířila kapacity o zhruba dalších deset covidových lůžek. Ve všech nemocnicích v kraji od tohoto týdne platí plošný zákaz návštěv. Kraj má nemocnice v Trutnově, Jičíně, ve Dvoře Králové nad Labem a v Náchodě, pod který spadá i rychnovská nemocnice.

14:06

Soukromý domov důchodců Senior centrum v Malé Čermné na Náchodsku zasáhl covid-19. Z 38 klientů je 11 pozitivních, dva z nich byli převezeni do nemocnice. Situace v zařízení je přesto pod kontrolou, řekl Petr Čtvrtečka ze Senior centra. Nákaza u klientů byla potvrzena v pátek večer, v sobotu zdravotníci náchodské nemocnice přímo v zařízení podali 20 klientům monoklonální látky. Malá Čermná je částí města Hronov.

„Kromě 11 pozitivních klientů dostalo látky také devět dalších, kteří s pozitivními jsou na pokoji. U nemocných je průběh mírný. Dva klienty jsme museli odeslat do nemocnice k hospitalizaci, protože si to už vyžadovalo odbornou péči. Co vím, tak na ventilátoru nejsou,“ řekl dnes Čtvrtečka.

Na covid-19 bylo testováno také 29 zaměstnanců, z toho jednomu vyšel test pozitivní. „Původ onemocnění neznáme. Pozitivní klienti jsou ve věkové kategorii 55 až 95 let,“ řekl Čtvrtečka. Zákaz návštěv platí v Senior centru v Malé Čermné od čtvrtečního večera.

Senior centrum Malá Čermná

Senior centrum Malá Čermná | Foto: Senior centrum Malá Čermná

14:02

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) i jihočeský hejtman a šéf Asociace krajů ČR Martin Kuba (ODS) podporují očkování proti covidu-19 pro děti od pěti let. Na podpoře se shodli v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News. 

13:52

Rakouská očkovací centra hlásí o víkendu zvýšený zájem o očkování proti covidu-19. Děje se tak před tím, než v pondělí vstoupí v platnost výrazně přísnější vládní opatření. Informovala o tom dnes agentura APA. Nové restrikce, zaváděná kvůli rychle se zhoršující epidemické situaci, se dotknou zejména neočkovaných. Vláda v pátek oznámila, že pro vstup do restaurací, kaváren, kadeřnictví nebo na kulturní a sportovní akce už nebude stačit negativní test na koronavirus, nově bude potřeba doklad o vakcinaci nebo prodělání nemoci. Stejná pravidla budou platit pro hotely nebo lyžařské vleky.  Kancléř Alexander Schallenberg a místopředseda vlády Werner Kogler řekli nedělnímu vydání bulvárního deníku Kronen Zeitung, že zpřísněná opatření budou v platnosti nejméně do Vánoc.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Reuters

12:23 Vlajka Ruské federace.

V Rusku za poslední den přibylo 39 165 nových případů koronavirové nákazy. Bilance je o více než 2000 nižší než v sobotu, kdy byl zaznamenán nejvyšší počet nově nakažených od začátku pandemie – 41 335. Nižší přírůstek nově nakažených eviduje také Ukrajina, 17 419 případů oproti sobotním 25 063. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na zdravotnické úřady v obou zemích. Nižší přírůstky mohou být způsobeny víkendem, během kterého se zpravidla méně testuje.

V posledních 24 hodinách zemřelo v Rusku po nákaze koronavirem dalších 1179 lidí. Je to téměř stejně jako v sobotu, kdy úřady registrovaly 1188 úmrtí spojených s covidem-19. Od začátku pandemie se v zemi s asi 146 miliony obyvatel infikovalo 8 795 095 lidí, z nichž 246 814 nákaze podlehlo.

S nepříznivou epidemickou situací se potýkají také na Ukrajině. V sobotu v zemi se 44 miliony obyvateli přibylo rekordních 793 úmrtí po nákaze koronavirem. Dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo 449 zemřelých, čímž jejich celkový počet vzrostl na 72 084. Nakažených napočítalo ministerstvo od počátku epidemie 3 075 433.

10:28

Česko v sobotu vpodvečer převzalo dva pacienty z Rumunska s těžším průběhem covidu. Informaci Televize Seznam potvrdil mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl. Muž a žena na umělé plicní ventilaci se léčí na Bulovce a v Motole, doplnila mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová. Záchranáři je přepravovali do nemocnic z letiště v Kbelích. Rumunsko patřilo na konci října v Evropské unii k zemím nejvíce zasaženým pandemií.

„Stalo se tak na základě žádosti rumunské strany o pomoc,“ uvedl mluvčí ministerstva. Dodal, že nejde o první takovouto pomoc, už v minulosti podle něj Česko přijalo pacienty z jiných zemí, bližší podrobnosti neuvedl.

09:41

V sobotu laboratoře otestovaly přes 66 300 lidí, zhruba o 4000 méně než před týdnem. U preventivních testů bylo pozitivních 3,9 procenta vzorků, o týden dřív to bylo 4,7 procenta. V případě epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, stoupl podíl pozitivních za týden z 9,8 na 11,1 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se podíl pozitivních zvýšil o více než čtyři procentní body na 28,1 procenta.

09:40

Denní počty nově potvrzených případů se v tomto týdnu vyšplhaly k hodnotám z konce března, třikrát překonaly 9000. Nejvíc jich laboratoře zaznamenaly v úterý, a to 9913. Celkem od začátku týdne přibylo téměř 50 400 nakažených, za stejné období v předchozím týdnu to bylo zhruba 31 600.

08:18

V sobotu testy odhalily 5736 nových případů covidu, zhruba o 700 víc než před týdnem. V nemocnicích je 2585 nakažených, z toho 360 ve vážném stavu.

08:17

Počet úmrtí s covidem v ČR přesáhl 31 000, ministerstvo jich eviduje 31 022. Denně teď umírá přes 40 nakažených, tedy podobně jako za celé prázdniny.

07:14

Německo zaznamenalo za uplynulý den 23 543 nových případů koronavirové nákazy a 37 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Vyplývá to z dnešních údajů Institutu Roberta Kocha (RKI). Před týdnem země registrovala 16 887 nových infekcí a 33 zemřelých, uvedla agentura DPA. Dosud nejvyšší denní přírůstek nakažených země oznámila v pátek, kdy informovala o 37 120 odhalených případech infekce za 24 hodin.

DPA zároveň upozornila, že opět výrazně vzrostla sedmidenní incidence, která udává, kolik lidí se v průměru nakazilo na 100 000 obyvatel. Podle RKI se dnes ráno tento údaj nacházel na hodnotě 191,5 – předchozí den to bylo 183,7 a před týdnem 149,4.

Počet hospitalizovaných nakažených na 100 000 obyvatel za sedm dní v pátek dosáhl 3,91. Tento ukazatel, který je důležitý při zvažování přísnějších protiepidemických opatření, byl o den dříve na úrovni 3,73. Nejvyšší hodnotu – 15,5 – měl kolem loňských Vánoc. Kvůli velkým rozdílům mezi jednotlivými regiony však nebylo na celoněmecké úrovni stanoveno, jakou hodnotu je nutné považovat za kritickou.

21:58 Vlajka Ruské federace.

Rusko hlásí rekordní nárůst nakažených koronavirem od začátku pandemie. Za poslední den přibylo 41 335 nových případů nákazy. S odvoláním na operativní štáb o tom dnes informovala agentura Interfax. Rekordní bilanci 793 nových úmrtí po nákaze koronavirem hlásí Ukrajina.

15:01

Ve francouzských lyžařských střediscích budou povinné roušky ve frontách u vleků. Pokud celonárodní incidence případů koronaviru přesáhne 200 případů na 100 000 obyvatel, bude se vyžadovat i covidový pas. Oznámil to dnes premiér Jean Castex, který navštívil jedno horské středisko v Horním Savojsku.

14:19

V rakovnické nemocnici stoupl zájem o očkování proti koronaviru. Pro třetí dávku si denně chodí v průměru 200 lidí. Zvýšený zájem o očkování zaznamenala také příbramská nemocnice, kde na čekající lidi dohlížejí strážníci.

12:34

Testy PCR odhalily na Slovensku za pátek dalších 6502 lidí nakažených koronavirem a antigenních testů bylo pozitivních 1566. V nemocnicích je s covidem-19 nebo podezřením na něj 2051 lidí, což znamená denní nárůst hospitalizací o 87.

Za uplynulý den zemřelo 39 lidí, takže od začátku epidemie má více než pětimilionové Slovensko 13 205 mrtvých. Nejvíc nových případů nákazy připadá na Prešovský kraj.

12:19

V zoo v americkém Denveru se potvrdilo onemocnění covidem-19 u dvou tamních hyen. Pozitivní testy na koronavirus mělo i 11 lvů a dva tygři, informovala agentura AP, podle níž jde o první známý případ covidu-19 u hyen.

11:38

V Rakousku přibylo za posledních 24 hodin 9943 nových případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel, opět výrazně stoupla a je na hodnotě 562,1, v pátek to bylo 522,4. 

11:15

I v Olomouckém kraji budou v sobotu hygienici za asistence policie znovu kontrolovat dodržování protiepidemických opatření, zaměří se na provozovny s víkendovým režimem. Čtvrteční kontroly výraznější porušení protikoronavirových opatření nezaznamenaly.

„Kontroly pokračují stále a budou pokračovat také dnes, kontroly probíhají ve všech provozovnách služeb, jako jsou třeba kina nebo galerie, kde se musejí dodržovat opatření. Vzhledem k tomu, že je víkend, jsou otevřené trochu jiné provozy, blíže to ale specifikovat nebudeme,“ řekla mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéta Koutná.

10:57

V Rakousku přibylo za posledních 24 hodin 9943 nových případů koronavirové infekce, nejvíce od začátku pandemie. Dalších 31 lidí s nákazou zemřelo.

10:27

Zdravotníci v pátek podle dat ministerstva aplikovali 53 005 dávek vakcíny proti covidu. Více jich naposledy rozdali 9. srpna.

Denní počty očkovaných začaly výraznějí růst v druhé polovině října. V mezitýdenním srovnáni bylo v pátek podáno asi o 16 400 dávek víc.

Počet dávek vakcín za celou dobu očkování, které v Česku začalo loni v prosinci, dosahuje téměř 12,491 milionu. Plně očkováno je přibližně 6,13 milionu lidí.

Fronta před očkovacím centrem ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (22. října 2021)

Fronta před očkovacím centrem ve Fakultní nemocnici Hradec Králové (22. října 2021) | Foto: ČTK

10:07

Laboratoře v Česku otestovaly v pátek kolem 110 000 vzorků, zhruba o 22 000 méně než před týdnem. U preventivních testů bylo pozitivních 2,68 procenta vzorků, o týden dřív to bylo 2,26 procenta. 

09:31

Česká republika má za uplynulé dva týdny 781 nových případů nákazy novým typem koronaviru na 100 000 obyvatel (před týdnem 431 případů) a je nyní na třetím místě mezi sousedními zeměmi, stejně jako před týdnem.

Nejhůře je na tom ze sousedních zemí stále Slovensko, kde evidují 1044 nových případů na 100 000 obyvatel za 14 dní, zatímco před týdnem to bylo 749 případů.

Na druhém místě je Rakousko, kde počet případů vzrostl z 534 na 823.

Na čtvrtém místě je Německo (323 případů, před týdnem 238).

Nejlepší situace zůstává v Polsku, které má 303 případů na 100 000 obyvatel za dva týdny (před týdnem 197).

09:16

Ukrajina za posledních 24 hodin zaznamenala 793 nových úmrtí po nákaze koronavirem. Je to nejvíce od začátku pandemie covidu-19 v zemi.

08:48

Necelá polovina Čechů (49 procent) souhlasí s tím, že by se kvůli nárůstu onemocnění covid-19 opět mělo pracovat převážně z domova. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který pro personální agenturu Předvýběr.cz uskutečnila minulý týden společnost STEM/MARK mezi 510 respondenty.

Takzvaný home office je jednou z možností, jak omezením kontaktů zbrzdit epidemii. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto ve čtvrtek požádal zaměstnavatele, aby kvůli zhoršující se epidemické situaci zaměstnancům umožnili pracovat z domova, pokud to je možné.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Reuters

08:39

V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá nyní v Česku 490 potvrzených případů nákazy covidem za posledních sedm dní. Je to o 32 více než předchozí den. Nejhorší situace je v Olomouckém kraji, kde je incidenční číslo 786. Naopak nejlépe je na tom Karlovarský kraj s incidencí 169.

08:38

V Česku přibývá také zemřelých s potvrzenou nákazou, jejich celkový počet od začátku epidemie se blíží 31 000. K pátku ministerstvo zdravotnictví evidovalo 30 985 úmrtí s covidem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:29

V pátek testy potvrdily 9208 případů covidu, což je asi o 800 víc než ve čtvrtek a o 3500 víc než před týdnem. Hospitalizovaných je 2611 nakažených.

08:18

Plaga v dopisu poukázal na to, že hygienici už v současnosti nestíhají trasovat kontakty nakažených a označil za nepřijatelné, aby se žáci testovali metodou PCR jen na běžných odběrových místech. Vojtěcha požádal o odpověď do úterý.

08:17

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) se obává toho, že ochrana škol před covidem-19 nebude v následujících měsících dostatečná. Není podle něj jasné, jak pro ně ministerstvo zdravotnictví zajistí PCR testování s výsledky z laboratoře, jehož využití v ohniscích nákazy avizovalo.

Vyplývá to z jeho dopisu ministrovi zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO), který má ČTK k dispozici.

07:57

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 34 002 nových případů koronavirové nákazy. Sedmidenní incidence, tedy počet nakažených na 100 000 obyvatel, opět výrazně stoupla a je na hodnotě 183,7. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

V pátek mělo sedmidenní incidenční číslo hodnotu 169,9 a před týdnem 145,1. Nejvýše – na hodnotě 197,6 – byla incidence za celou dobu pandemie loni 22. prosince během druhé vlny.

07:35

V Česku dnes budou pokračovat kontroly hygieniků. Společně s policisty se zaměří na to, zda lidé dodržují mimořádná opatření přijatá kvůli epidemii covidu-19.

Rozsáhlé kontroly ve všech krajích se uskutečnily už ve čtvrtek. Kontrolní týmy se zaměřily mimo jiné na restaurace a kulturní zařízení. Mnoho problémů hygienici v restauracích neobjevili, provozovatelé si ale stěžovali, že jim kvůli opatřením klesla návštěvnost a s ní i tržby.

07:29

Česká divadla, přestože mohou hrát bez omezení kapacity diváků, mají až poloviční pokles návštěvnosti. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 17 divadly provedl portál Dramox. Ten vznikl v době, kdy byla divadla kvůli vládním opatřením zavřená, a nabízí divákům představení on-line.

Ředitelé divadel uvádějí, že lidé dlouho váhají s nákupem vstupenek, málo si kupují předplatné a situace se poslední týdny horší.

07:28 Praha

Některé střední školy v Praze pořádají letos kvůli epidemii covidu-19 pro uchazeče o studium podobně jako loni dny otevřených dveří on-line.

Část jich nabízí zájemcům o školu možnost vybrat si mezi osobní návštěvou školy nebo virtuální prohlídkou na webu. Vyplývá to z informací na internetových stránkách škol.

07:20

Nebývalé vysoké bilance nakažených v posledních týdnech hlásí řada evropských zemí.

V Německu případů nákazy přibývá nejrychleji od začátku pandemie, stejně jako v Řecku či na Slovensku, téměř rekordní jsou počty nakažených také v Rakousku či v Rusku a situace se zhoršuje rovněž v Česku.

07:15

Kvůli vzedmutí vlny nákazy koronavirem dnes další evropské země zavedou přísnější protipandemická opatření.

V Nizozemsku se vrátí povinnost nošení roušek na veřejných místech. Rozšiřuje se i počet míst, na nichž je nutné mít potvrzení o bezinfekčnosti – nově mezi ně budou patřit terasy restaurací, muzea nebo posilovny

V Řecku čekají další překážky na neočkované, nově se budou muset prokázat negativním testem na covid-19 i při vstupu do bank, obchodů a venkovních prostor restaurací.

Další velkou vlnu zpřísňování restrikcí zažije mnoho zemí včetně Rakouska či Francie na začátku příštího týdne.

07:10

To nejdůležitější z pátku:

 • Na akcích nad 1000 lidí se nebude možné od 22. listopadu prokazovat antigenním testem, ale jen PCR, očkováním nebo proděláním nemoci, schválila vláda.
 • Venkovních akcí se od stejného data nebude moci účastnit více než 1000 lidí.
 • Od 22.11. se zkrátí platnost testů pro návštěvy v sociálních zařízeních. Antigenní bude platit jeden den, PCR test pak tři. 

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži:

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO