„Není důvod k panice.“ Česko podle Fialy zimu zvládne, plynu bude dostatek

Česko je na letošní zimu připravena a není nutné očekávat naplnění nejpesimističtějších scénářů ohledně energetické situace. Na tiskové konferenci to řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že vláda zajistila ve spolupráci s ČEZ dodávky zkapalněného plynu od září z Nizozemska, plní zásobníky zemního plynu na rekordní úroveň a jedná s dalšími dodavateli plynu z Ázerbájdžánu či Kataru.

Zároveň podle premiéra bude brzy hotov zákon, který umožní teplárnám využít další zdroje energie. „Chtěli bychom občany a firmy požádat, aby v úsporách energií pokračovali. Musíme jednat tak, jako by dodávky plynu již nebyly. Není důvod k panice, musíme být ale obezřetní a připraveni. Jsme na zimní měsíce připraveni. A kdo je připraven není překvapen,“ uvedl Fiala. Dodal, že stát musí jít občanům příkladem třeba tím, že na úřadech a v dalších veřejných budovách bude snížena teplota při vytápění.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ve středu po jednání s ministry hospodářství zemí EU řekl, že v souvislosti s dodávkami plynu je důležité udržet ekonomiku v chodu v co nejvyšším stupni. To bude podle něj i ve prospěch domácností. „Věřím proto, že se budou chtít na úsporách podílet všichni,“ uvedl.

Evropská komise ve středu navrhla, aby unijní země kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu v nadcházející topné sezoně omezily spotřebu plynu o 15 procent. Úspory se mají týkat období od konce letošního srpna do konce března příštího roku. Počítat se budou z průměrné spotřeby jednotlivých zemí v tomto období za posledních pět let. Omezit používání plynu by měli podle komise všichni spotřebitelé, od domácností přes úřady či firmy po elektrárny.

Do hledání cen pro nezávislost na dodávkách plynu z Ruska se ČR podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) Česko pouští sice pod tlakem, ale do budoucna jí zůstane. „Zároveň je to výzvou k tomu, abychom zcela přirozeně bez nějakého ideologického zápalu, ale v logice věci, se snažili využívat obnovitelné zdroje energie,“ řekl. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) doplnil, že lidé mají možnost zateplit si bydlení či pořídit tepelné čerpadlo a mohou na to získat dotace. Na takovou podporu míří podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) i evropské fondy, které mohou v současné situaci pomoci domácnostem, ale třeba i průmyslu.

Brusel ve středu odhadl, že plné odpojení ruského plynu by mohlo snížit hrubý domácí produkt EU o 0,9 až 1,5 procenta. Komise očekává, že Moskva plně neobnoví přerušené dodávky plynovodem Nord Stream 1 a že se evropský blok bude muset před zimní sezonou vyrovnat s omezováním spotřeby.

V této souvislosti ve středu vláda projednala návod ministerstva průmyslu a obchodu pro státní správu, jak snížit spotřebu plynu a elektřiny ve veřejných budovách v souvislosti se současnou energetickou krizí. Další návody resort chystá pro firmy a domácnosti, informoval ve středu v tiskové zprávě.

Síkela v úterý uvedl, že plyn z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LGN) v Nizozemsku prodlouží spotřebu plynu v Česku o jeden a půl až dva měsíce. Zásobníky plynu v Česku jsou nyní plné zhruba ze 77 procent, plyn v nich by pokryl spotřebu zhruba do ledna. S využitím plynu z LNG terminálu by tak Česku vydržela zřejmě až do března. Česko podle Fialy také chystá také přímé propojení plynovodem z Polska.

Současná česká vláda udělala podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pro nezávislost Česka na ruském plynu za několik měsíců více než vláda bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) za mnoho let. Minulí ministři podle ní promarnili několik příležitostí k vymanění se z této závislosti a Česko na Rusko ještě více přivázali.

Celý článek zde