Není uhlí. Asijské obry drtí energetická krize, evropské firmy si stěžují na chaotické odstávky

Klíčové čínské průmyslové regiony varují před prohlubováním energetické krize, kvůli které vláda už v září přikročila k šetření elektrickou energií, což dopadlo na řadu továren. Peking se snaží navýšit dodávky uhlí z místních dolů do elektráren, příliš se mu to ale nedaří, a to i kvůli současným povodním v zemi.

Řada průmyslových provozů funguje jen několik dní v týdnu, některé mají nařízené i delší odstávky. Banka Goldman Sachs odhaduje, že krizí bylo zasaženo 44 procent průmyslové aktivity a snížila tak výhled čínského hospodářského růstu o jeden procentní bod pro třetí čtvrtletí a dva pro poslední kvartál. „Omezení dodávek elektřiny v Číně přispěje k hospodářskému napětí, což bude mít vliv na růst HDP v roce 2022,“ varovala také agentura Moody’s.

Zajímavost :  Volby 2021 ONLINE: Po Babišově odchodu odjela z Lán záchranka v doprovodu ochranky

Představitelé Obchodní komory Evropské unie v Číně si ve středu stěžovali, že plánování omezení výroby je chaotické. Podle nich továrny se stovkami až tisícovkami zaměstnanci dostávají pokyny pouhé hodiny dopředu. Komora uvádí, že sdružuje 1 700 členů, působících v mnoha regionech Číny. Neupřesnila, kolika z nich se odstávky dotkly.

Největší světoví znečišťovatelé a jejich emisní cíle

„Potřebujeme mnohem lepší komunikaci ze strany vlády, abychom našim společnostem pomohli se s tím vyrovnat. Nežádáme privilegia, pouze čitelnost,“ uvedl podle Bloombergu šéf komory Jörg Wuttke. Předvídatelnost je podle sdružení o to důležitější, že se nedostatek energie potáhne přinejmenším do jara. Na zastavení výroby u svých dodavatelů si už dříve stěžovaly kupříkladu společnosti Apple a Tesla.

Experti očekávají v důsledku odstávek globální nedostatek zboží z Číny, mimo jiné textilních výrobků. Jistou úlevu by mohlo přinést uvolnění cen elektřiny z uhlí. Elektrárny se totiž potýkaly se zvyšováním nákladů na pořízení surovin, které nemohly kompenzovat zdražením, mnohým i proto došly zásoby. Současná situace každopádně vyvolala debatu o efektivitě centrálního plánování v energetickém sektoru.

Do stále větších potíží se dostává také sousední Indie, která je na elektřině z uhlí závislá ze sedmdesáti procent. Jeho zásoby však i v indických elektrárnách poklesly na bezprecedentně nízkou úroveň, většina z nich hovoří o kritickém stavu, kdy jim palivo může dojít do týdne. Některé indické státy už čelí výpadkům elektrického proudu trvajícím až čtrnáct hodin denně.

Také v Indii přispívá k problémům se zásobováním špatné počasí, podle některých expertů ale na vině není nedostatek samotné suroviny. „Současná krize je způsobena špatným předvídáním, plánováním a zásobováním,“ řekl deníku The Guardian Sunil Dahiya ze Střediska pro výzkum energie a čistého ovzduší.

Také podle dalších názorů se elektrárny řádně nepřipravily na oživení po koronaviru a nárůst poptávky po elektřině. Někteří odborníci dodávají, že rovněž stagnovala instalace obnovitelných zdrojů, které by nedostatek uhlí jinak mohly přinejmenším částečně vykrýt. Problémy v Indii mohou trvat až půl roku, zaznívá z ministerstva energetiky.

Zdroj Zde