Nová německá vláda Olafa Scholze chce více investovat do elektromobility

Top události

Scholz vystřídá Merkelovou na začátku prosince

Vyjednávání o nové německé vládě je po dvou měsících od voleb u konce. Sociální demokrat Olaf Scholz ve středu uzavřel koaliční dohodu se stranou Zelených a liberální probyznysovou FDP. Scholz se tak definitivně stane novým spolkovým kancléřem po Angele Merkelové (CDU). Do funkce bude oficiálně jmenován zřejmě 6. prosince. Nová trojkoalice se chce soustředit na důslednější ochranu klimatu. Plánuje navýšit investice do obnovitelných zdrojů energie a elektromobility. Předseda FDP Christian Lindner, který je zastáncem rozpočtové odpovědnosti, bude ministrem financí. Lídryně Zelených Annalena Baerbocková by měla jako první žena v historii získat post německé ministryně zahraničí. 

Británie rozdává během covidu půjčky pochybným podnikům

Velká Británie rozdala v rámci státní pomoci podnikatelům, zasaženým koronakrizí, desítky milionů liber pochybným firmám, které byly založeny třeba jen dva dny před získáním finanční podpory nebo jsou dlouhodobě neaktivní, zjistila agentura Bloomberg. Jednou z nich je například společnost Tempus Court Developments známého britského finančníka a miliardáře Johna Beckwitha. Ta získala od vlády půjčku ve výši 3,7 milionu liber, více než 112 milionů korun, ačkoliv už léta s ničím neobchoduje. Dotčené podniky, které se Bloombergu podařilo zkontaktovat, nicméně popírají, že by se dopustily něčeho nezákonného. Agentura rovněž podotýká, že úřady ve věci dosud nikoho neobvinily.    

  

Z trhů a burz 

Akciové indexy se na směru neshodly

Obchodování na burzách skončilo ve středu se smíšenými výsledky. Zejména evropští investoři věnovali pozornost šíření pandemie koronaviru. Čeká se, zda Německo přistoupí stejně jako Rakousko a Slovensko k vyhlášení celostátního lockdownu. Panevropský index STOXX Europe 600 zpevnil o 0,09 procenta. Britský FTSE 100 posílil o 0,27 procenta. Německý DAX se ale snížil o 0,37 procenta a francouzský CAC 40 odevzdal 0,03 procenta. Podobně reagovaly trhy v USA. Benchmark S&P 500 se včera zvýšil o 0,23 procenta. Nasdaq Composite vzrostl o 0,44 procenta. Dow Jones však o 0,03 procenta klesl.  

Tesla utratí miliardu dolarů za továrnu v Texasu

Americký výrobce elektromobilů Tesla utratí více než miliardu dolarů, přes 22 miliard korun, za novou továrnu, kterou buduje v texaském Austinu. Závod, jenž bude vyrábět nejnovější modely Tesly, včetně elektrického pickupu Cybertruck, má být hotový už do konce letošního roku. Tesla již dříve oznámila, že do Texasu přesune ze Silicon Valley také své hlavní sídlo. Zprovoznění továrny zároveň v regionu vytvoří tisíce nových pracovních míst. Akcie Tesly včera zdražily o 0,63 procenta na 1116 dolarů.     

Video dne

Nový Zéland, jenž má stále jedny z nejpřísnějších vládních restrikcí proti šíření koronaviru, plánuje otevřít své hranice zahraničním návštěvníkům od konce dubna příštího roku. 

Stane se dnes

  • Ministři států Evropské unie by se měli shodnout na společné pozici k návrhu regulace internetového trhu a odpovědnosti internetových platforem.
  • Italský premiér Mario Draghi a francouzský prezident Emmanuel Macron podepíší novou bilaterální dohodu mezi Itálií a Francií.
  • Srbský prezident Aleksandar Vučić bude v Soči hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Mají se bavit zejména o cenách plynu a elektrické energie.

Zdroj Zde