Nová zbraň na energošmejdy. Vznikne registr, lidé se jich zbaví

Lidé zřejmě budou lépe chráněni na trhu s energiemi. Poslanci schválili vládní novelu energetického zákona, teď ji projednají senátoři. Očekává se, že nová pravidla začnou platit od ledna příštího roku.

Návrh je namířený proti takzvaným energošmejdům, zavádí registr zprostředkovatelů nabídek energií nebo zakazuje uzavírání smluv na více jak tři roky.

Ve sněmovně návrh ležel přes dva roky. Zavádí zprostředkovatelskou činnost v energetice na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ) jako nový druh podnikání. ERÚ povede i registr zprostředkovatelů.

Dosud platí, že dodavatelé energie musí mít pro svou činnost licenci a podléhají dozoru ERÚ, zprostředkovatelům ale stačí živnostenský list, smlouva nebo dohoda, ale dohled mají pouze obecný. Oprávnění bude ERÚ vydávat na pět let.

Zajímavost :  Maďarský plán obnovy se nelíbí jak Evropské komisi, tak i některým...

Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR ČR) upozorňuje na nutnost navýšení rozpočtu a posílení lidských i technických kapacit ERÚ. Pod jeho správu bude nově spadat kontrola podnikání zprostředkovatelů. Tuto činnost převezme od České obchodní inspekce.

„Nemůžeme dát Energetickému regulačnímu úřadu nové pravomoci a povinnosti a současně mu nezvýšit rozpočet, aby je mohl efektivně naplňovat. Energošmejdi musí jednoznačně nabýt dojmu, že si na ně stát došlápne, pokud se znovu pokusí okrádat spotřebitele. Jestliže se budou dál cítit beztrestně, nic se nezmění a z novely zůstane jen cár popsaného papíru,“ říká Tomáš Prouza, prezident SOCR ČR.

Zajímavost :  Bytová družstva a aukce nemovitostí. Přehřátý realitní trh vyzkouší všecko

Kromě registru zprostředkovatelů posiluje novela práva spotřebitelů. Nově bude platit například zákaz uzavírání smluv na dobu určitou v délce přesahující 36 měsíců, a to včetně případného prodloužení. Rozšiřují se také možnosti, za nichž může spotřebitel bez postihu vypovědět smlouvu na dobu určitou. Zákazník bude mít nově i právo kdykoli bez postihu vypovědět bez výpovědní doby závazek ze smlouvy o zprostředkování nebo odvolat zmocnění zprostředkovatele, tedy plnou moc.

Psali jsme podrobně:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Zajímavost :  Bez dokončeného očkování je při vstupu na Slovensko nově nutná karanténa

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO