Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového oddělení burzy. Fixed.zone je českým výrobcem a distributorem příslušenství pro mobilní zařízení.

Velký zájem byl už o samotný úpis akcií v rámci veřejné nabídky (IPO). Fixed.zone se upsala za nejvyšší možnou cenu. Investoři se hlásili o víc jak čtyřikrát více akcií, než bylo k dispozici, a jejich objednávky tedy byly kráceny. Uspěli jen ti, kdo dali nabídku na nejvyšší cenu 222 korun.

Hned první den obchodování – v pondělí 8. listopadu – pak stoupla cena akcií z 222 na 276 korun. Nečekaně silný růst pokračoval, v pátek se dostal na 500 korun. Objemy obchodů činily 12 961 600 korun. Tržní kapitalizace společnosti v současné době přesahuje miliardu korun, zatímco při úpisu činila 493,3 milionu.

Zatímco na pražské burze se akcie Fixed.zone dál obchodují v takzvaných lotech po sto kusech, na RM-systému společnosti Fio je lze prodávat a kupovat i jednotlivě. Cena je aktuálně 540 korun, nejdražší obchod proběhl dokonce za 650 korun.

Analytici tak velký zájem a úspěch nečekali. Ukázalo se ale, že investoři mají o domácí firmy na domácí burze obrovský zájem.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO