Nové zkoušky v autoškole? Testy více odrážejí realitu na silnici, pomáhat budou videa

Zájemci o získání řidičského oprávnění se budou od počátku června v testech setkávat s novými otázkami. Ty se více zaměří na předvídání a bezpečnou jízdu a speciální pozornost věnují nejzranitelnějším účastníkům: chodcům, motorkářům a cyklistům. Poprvé budou zařazena i edukativní videa, která spolu s již zavedenými animacemi ještě lépe vtáhnou budoucí řidiče do řešení každodenních situací v reálném provozu.

Nové zkušební otázky dnes představili zástupci Ministerstva dopravy a Asociace autoškol. Jde o 100 nových textových a 20 animovaných dopravních otázek pro zkoušky v autoškolách, které se postupně nasazují do ostrých testů.

„Již 5. června přidáme do testových otázek pro závěrečné zkoušky v autoškolách dalších 32 z nich. Textovou i audiovizuální formou budou  ještě lépe představovat budoucím řidičům běžný provoz. Nově nebudou chybět ani plnohodnotná videa, například s pohybujícími se chodci“, říká Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Testy skládají žadatelé on-line v systému Ministerstva dopravy. Každý žadatel je musí úspěšně absolvovat, aby mohl pokračovat v praktické části zkoušky, tj. v jízdách.

„V testových otázkách ze zkoušky se nyní zaměřujeme na aktuální témata souvisejícími se zlepšujícím se počasím na jaře a v létě, kdy se na silnicích řidiči více setkávají s motorkáři, cyklisty či chodci. Pamatujeme tak například na situace, kdy je potřeba se před otevřením dveří zaparkovaného auta dobře podívat do zpětného zrcátka, abychom neohrozili projíždějícího cyklistu, či připomínáme zákonitosti záchranářské uličky,“ charakterizuje novinky předseda Asociace autoškol Aleš Horčička.

Začlenění již třetí sady testovacích otázek do systému zkoušek v autoškolách zajistil státní podnik CENDIS, který příslušnou aplikaci provozuje a technicky zajišťuje její bezproblémový chod.

„Dynamické video sekvence, které velmi realisticky zobrazují situace, s nimiž se řidič v provozu může setkat, jsou novým typem otázek. V rámci cvičného testu se lze k videu vrátit zpátky, ale vždy se musí vidět celé, aby bylo možné zadat či změnit odpověď. Chtěli jsme se tak co nejvíce se přiblížit reálné dopravní situaci, kdy řidič v provozu nemá možnost zastavit čas, vrátit se a rozhodnout se jinak, správně,“ přibližuje ředitel státního podniku Cendis Jan Paroubek. 

S testovými otázkami ke zkouškám v autoškole se ročně setká až 120 tisíc zájemců o řidičské oprávnění. Teoretické zkoušky probíhají na počítačích v 206 obcích s rozšířenou působností po celé republice.

Kompletní sady otázek jsou dostupné na veřejné části aplikace webu Ministerstva dopravy Testy (mdcr.cz).

Jana Bartošová

Celý článek zde