O čom je spor o LNG terminále a kto v ňom má pravdu? (otázky a odpovede)

V Bratislave vznikne terminál na fosílne palivo, envirorezortu neprekáža.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Ak chce svet zastaviť klimatickú krízu, musí sa podľa vedcov čo najskôr vzdať fosílnych palív – uhlia, ropy a zemného plynu.

Napriek tomu, že Európska únia chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v najbližších 29 rokoch, v Bratislave sa pripravuje úplne nový projekt na fosílne palivo.

Zajímavost :  Osiřelé doly probouzí k životu vysoká cena kovů na světových trzích

Štátna akciová spoločnosť Verejné prístavy chce v Prístave neďaleko centra mesta a rastúcej obytnej zóny vybudovať nový terminál na skvapalnený plyn (LNG) za 40 miliónov eur bez DPH. Plyn má podľa zámeru spoločnosti nahradiť ropu ako palivo do lodí a posilniť rozvoj ekologizácie lodnej dopravy.

Hoci spoločnosť argumentuje, že projekt má prispieť k znižovaniu emisií, v predloženom zámere sami priznávajú, že “pozitívny dopad na klímu bude malý”.

Podľa ministerstva dopravy, pod ktorý stavba projektu spadá, prinesie terminál okrem rozčlenenia dopravných trás aj nižšiu cenu pohonných hmôt v porovnaní s naftou.

Zajímavost :  Muslimky u unijního soudu neuspěly. Firmy mohou zakázat nošení náboženských symbolů

Proti terminálu sa tak zdvihla vlna odporu zo strany aktivistov a mimovládnych organizácií. Tvrdia, že stavba na desiatky rokov zaviaže Slovensko k používaniu fosílnych palív.

1. Čo je terminál LNG?

Ide o zariadenie na uskladňovanie a prečerpávanie fosílneho zemného plynu do lodí a cisterien. Vzniknúť by mal v bratislavskom Prístave Pálenisko na ploche 5 500 metrov.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO