O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Všechny důchody – vedle starobních tedy například i invalidní nebo vdovské – mimořádně stoupnou nejen od června, ale také od září. Celkem tak letos důchodci dostanou přidáno v průměru 2500 korun, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Pravidelná valorizace od letošního ledna zvýšila penze v průměru 805 korun – zvýšení základní i procentní výměry zvýraznil ještě bonus 300 korun měsíčně. Kvůli vysoké inflaci přijde v červnu mimořádná valorizace: procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. A další mimořádná valorizace bude následovat v září: růst procentní části o 5,2 % zvýší průměrný důchod o přibližně 700 korun. Obě mimořádné valorizace se týkají jen procentní výměry důchodů, základní výměra zůstane stejná.

Podle zákona o důchodovém pojištění dojde k mimořádné valorizaci pokaždé, když inflace počítaná Českým statistickým úřadem přesáhne 5 %. Počítá se to jako součet meziměsíčních nárůstků inflace od poslední valorizace.

S rostoucími náklady může seniorům pomoci i další podpora od státu, především příspěvek na bydlení, připomíná ministr Marian Jurečka. „Průměrná výše příspěvku na bydlení je 4200 korun. Lidem může chodit každý další měsíc, takže je určitě žádoucí, aby ho dostali všichni, kterých se vysoké náklady za energie týkají. Rozhodně je to lepší řešení, než si půjčovat peníze nebo se dál uskromňovat,“ říká.

„Velmi bych si přál, aby se ani senioři neostýchali a požádali si o příspěvek na bydlení. Dovolím si vyzvat také jejich rodinné příslušníky, aby pomohli s osvětou a třeba i se samotným vyplněním formulářů. Žádost se dá podat i online bez nutnosti navštívit úřad práce,“ dodává Jurečka. Ministerstvo podle něj intenzivně pracuje na tom, aby zjednodušilo administraci žádostí o příspěvek.

Podrobnosti o „energetickém příspěvku“ lze najít na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Vláda současně spustila „webové stránky k boji s drahotou“: na adrese www.destnikprotidrahote.cz najdou lidé přehled vládní pomoci proti zdražování spolu s konkrétními formami pomoci pro jednotlivé skupiny obyvatel.


redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Můžete nás sledovat i na sociálních sítích. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag,… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |