O podpoře vzájemného obchodu a investic mezi ČR a Kazachstánem jednala náměstkyně Tauberová

Publikováno:

15.11.2021

Po téměř dvouleté pauze spojené s pandemií covid-19 se na Ministerstvu průmyslu a obchodu konalo zasedání česko-kazachstánské Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědecko-technickou spolupráci, která byla ustanovena na základě Dohody o hospodářské spolupráci z roku 2004. 

Českou delegaci vedla náměstkyně Martina Tauberová, jejím partnerem pak byl náměstek Ministerstva obchodu a integrace Kazachstánu Kairat Torebayev.

Během prvního dne zasedání se sešli zástupci státní správy napříč různými tematickými okruhy z obou zemí k jednání v pracovních skupinách. Jednalo se například o experty z Ministerstva financí, dopravy, životního prostředí, zemědělství, životního prostředí, práce a sociálních věcí a další.

Druhý den uspořádalo MPO doprovodnou akci zaměřenou na B2G element, fórum zaměřené na podporu vzájemného obchodu a investic mezi ČR a Kazachstánem. Akci zahájila náměstkyně Tauberová, která kromě jiného ujistila přítomné zástupce podnikatelské sféry o tom, že MPO je připraveno i přes složitou situaci spojenou se současnou pandemií dál pořádat teritoriální proexportně zaměřené akce, a to nejen v rámci zasedání komisí.

V tentýž den se uskutečnilo také závěrečné plenární zasedání komise, které svými projevy zahájili její předsedové. Vystupující zhodnotili průběh zasedání pracovních skupin i statistiky vzájemného obchodu mezi ČR a Kazachstánem, dále pak makroekonomickou situaci v obou zemích. Zástupci Ministerstva obchodu a integrace a Ministerstva průmyslu a rozvoje infrastruktury Kazachstánu představili různé přístupy průmyslové a inovační spolupráce, činnost speciálních ekonomických a průmyslových zón a rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Kazachstánu.

V rámci zasedání pak byla vyřešena otázka spojená s vízovou politikou Kazachstánu. Ačkoliv byla zrušena vízová povinnost pro občany České republiky, české firmy se delší dobou setkávali v reálu s nefunkčností tohoto opatření. Kazašská strana specifikovala některé otázky s tímto problémem spojené a garantovala, že původní předpis je platný a vízová povinnost je tak opravdu zrušena.

Galerie

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO