O zkrachovalou Silicon Valley Bank má zájem společnost First Citizens BancShares

First Citizens BancShares je holdingová společnost se sídlem v Severní Karolíně. Její matka First Citizens Bank patří k největším peněžním ústavům ve Spojených státech. Zaměstnává přes 7000 lidí.
Federální společnost pro pojištění vkladů zatím nerozhodla, jestli prodá celou SVB, nebo ji rozdělí na části. Americké úřady uzavřely SVB minulý týden. Jedná se o největší bankrot banky ve Spojených státech od roku 2008, kdy vrcholila globální finanční krize.
O minulém víkendu američtí regulátoři převzali kontrolu i nad peněžním ústavem Signature Bank, což vyvolalo na burzách obavy z budoucího vývoje bankovního sektoru. Akcie bankovních společností v uplynulém týdnu prudce oslabovaly.
Řešit krizovou situaci na americkém bankovním trhu prý státním orgánům pomáhá také legendární dvaadevadesátiletý investor a jeden z nejbohatších lidí světa Warren Buffett.
Kdo je Warren Buffett?
Video se připravuje …
Warren Edward Buffet • VIDEO Videohub
„Obě padlé instituce, tedy jak SVB bank, tak i Signature Bank nejsou a nebyly systémovými bankami v USA. Navazující celosvětové poklesy bankovních titulů jsou podle mého názoru přehnanou reakcí nejistoty,“ řekl v rozhovoru s E15 šéf Raiffeisen investiční společnosti Jaromír Sladkovský.
S tím se ztotožňují i další experti. „Portfolia bank jsou v mnohem lepší kondici oproti finanční krizi z let 2007 až 2009, takže po překonání současných problémů se velmi rychle může situace na finančních trzích dostat do normálu,“ říká analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
Deník The Wall Street Journal nicméně tento týden varoval, že krach SVB možná přinutí americkou centrální banku Fed k pomalejšímu zvedání úrokových sazeb. Fed čeká další jednání o měnové politice v nadcházejícím týdnu.