Obchod mezi Českem a Vietnamem rychle roste

Rostl však dovoz, vývoz stagnoval. I proto dnes na Česko-vietnamském fóru v Brně vyzvala Nguyen Thi Hong Thuy z vietnamského velvyslanectví české podnikatele, aby přišli do Vietnamu a nejen dováželi zboží, ale zároveň tam investovali.

Vietnam je pro Česko 13. největším obchodním partnerem na světě, i když obchodní saldo je silně záporné. V roce 2020 činil dovoz 33,4 miliardy a vývoz proti tomu pouhých 1,7 miliardy korun, což je stejně jako o rok dříve. Letos však začal vývoz růst. Za první pololetí z loňských 780 milionů korun na 950 milionů korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se očekává v dalších pěti letech další velmi rychlý nárůst vývozu. „A to až o polovinu,“ uvedla na fóru.

Zajímavost :  Drobné zásilky do 560 Kč z e-shopů mimo EU zřejmě podraží

Podle ředitele sekce mezinárodních vztahů Svazu průmyslu a dopravy ČR Lukáše Martina je ve Vietnamu řada obchodních příležitostí. „Ve Vietnamu je málo rozvinutá dopravní a environmentální infrastruktura. Chybí jim čistírny odpadních vod, spalovny, všechen odpad končí na skládkách. Polovina obyvatel není připojená na kanalizaci,“ uvedl Martin.

Rozvíjet se bude ve Vietnamu také zdravotnická infrastruktura a farmaceutický průmysl. Další příležitost je v energetické infrastruktuře, protože Vietnam chce do roku 2030 více než zdvojnásobit výrobní kapacitu elektráren. „Jen v Evropě platí, že uhlí je mrtvé, ve zbytku světa nikoliv. Podíl tepelných elektráren se má zvýšit v jejich energetickém mixu z 37 na 55 procent,“ uvedl Martin. Vietnam se také chystá k velké digitalizaci státní správy, což otevírá možnosti firmám podnikajícím v informačních a komunikačních technologiích.

Zajímavost :  Příští vakcíny vypěstujeme na poli. Vědci geneticky upravili zeleninu, aby působila jako očkovací látka nebo lék

Investovat ve Vietnamu má smysl podle něj i kvůli tomu, že Česko má k této zemi v jihovýchodní Asii blízko díky tomu, že v Česku žije největší vietnamská menšina v Evropě. Ve Vietnamu je zároveň zatím relativně levná pracovní síla, levnější než v Číně. „A při různých misích se stalo, že vietnamský úředník začal mluvit česky, což spolupráci velmi usnadňuje,“ řekl Martin. Vietnamskou ekonomiku navíc nezasáhla nijak extrémně pandemie covidu a i přes zpomalení stále roste a tempo růstu by se mělo znovu zvýšit.

Zajímavost :  Přestavba na německé burze: index DAX má deset nováčků

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO