OBRAZEM: Plzeňské hutě nepřežily ruský kapitalismus, brzy půjdou jejich budovy k zemi

Plzeňský výrobce lodních a elektrárenských hřídelí, rotorů pro větrné elektrárny či odlitků pro plynové turbíny Pilsen Steel v minulosti patřil ve svém oboru mezi největší na světě a vykazoval zisk několika miliard korun ročně. Firma Max Aicher Pilsen loni převzala torzo byznysu Pilsen Steel, která měla ještě v roce 2017 obrat takřka tři čtvrtě miliardy korun. Výroba po roce 2019 nebyla plnohodnotně obnovena.

„Co mne překvapilo, je skutečnost, že zánik plzeňské ocelárny místním vlastně ani tak nevadí. Prostě si k huti, která tu byla 150 let, nevybudovali vztah,“ říká industriální fotograf Viktor Mácha, který byl v letech 2009–2012 firemním fotografem Pilsen Steel. Podle Máchy znamená konec Pilsen Steel mimo jiné konec velkého kování v Čechách.

Zajímavost :  Mikulec: Pýtal som sa Szabóa, či mu nebolo divné brať televízor zadarmo

Prohlédněte si fotogalerii:

Do insolvenčního řízení se v červnu 2019 přihlásilo 87 věřitelů, kteří uvedli, že jim podnik dluží 9,4 miliardy korun. Správce tehdy popřel asi 7,8 miliardy korun včetně pohledávek tří největších věřitelů – ruských bank Vněšekonombanky, VEB Kapital a Mezinárodní investiční banky. Banky se soudí o pohledávky v incidenčních sporech. S prodejem Pilsen Steel souhlasily i Vněšekonombanka a VEB Kapital jako největší zajištění, tedy zástavní věřitelé.

Zajímavost :  Firmy z Agrofertu inkasují 170 milionů za státní zásoby. Jinak to nejde, říká SSHR

Bývalé hutě a kovárny Škody Plzeň koupila před 20 lety ruská strojírensko-metalurgická skupina OMZ, od roku 2010 vlastnil stoprocentní obchodní podíl firmy ruský podnikatel Igor Šamis.

Zdroj Zde