Obří transakce na jihu Evropy. Americký investor KKR má zájem o strádající Telecom Italia

Cenné papíry Telecomu Italia, s nimiž se obchoduje na burze v Miláně, v pondělí dopoledne v reakci na zmiňovanou zprávu skokově zdražily téměř o třicet procent na 0,44 eura za akcii. Zájem Američanů o převzetí telekomunikační společnosti přivítala také italská vláda. 

„Pro naši zemi je to dobrá zpráva,“ uvedl v prohlášení kabinet premiéra Maria Draghiho. Zároveň zdůraznil, že bude průběh transakce bedlivě sledovat a dohlédne na to, aby výše nabídky byla dostatečně adekvátní.          

Právě o finální částku se zřejmě ještě povedou spory, shodují se zahraniční média. Společnost Vivendi, jež v italském gigantu vlastní zhruba 24 procent akcií, si vzala čas na rozmyšlenou a bude analyzovat i motivaci KKR ke koupi firmy. I kdyby ovšem akcionáři nynější nabídku amerického investora zamítli, dohoda se může uskutečnit později, jelikož aktuálně zveřejněná suma je prý nezávazná a pouze orientační. 

Jak pandemie změnila e-commerce ve světě

Vedení Telecomu Italia se má sejít v pátek, kde probere další postup. Je rovněž možné, že část představenstva v čele s Vivendi bude tlačit na odvolání současného výkonného ředitele společnosti Luigi Gubitosiho. Tomu se dlouhodobě nedaří zastavit propad tržeb finančně strádajícího podniku. 

Telecom Italia je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Itálii z hlediska výnosů i počtu zákazníků a zaměstnává kolem 52 tisíc lidí. Loni však jeho obrat meziročně klesl z osmnácti miliard eur na 15,8 miliardy eur a výrazného zlepšení se zřejmě nedočká ani letos.   

Šedesátiletý Gubitosi vedl společnost poslední tři roky. Ve funkci výkonného ředitele by ho mohl nahradit například Pietro Labriola, dosavadní šéf brazilské divize Telecomu Italia nebo Aldo Bisio, jenž řídí italskou divizi Vodafonu.

Zdroj Zde