Od 17. ledna se budou děti ve školách testovat jednou týdně, karanténa bude pět dní

Ve školách bude od 17. ledna testování na covid-19 jednou týdně antigenním testem, řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Testování bude probíhat vždy v pondělí. V případě pozitivity bude následovat PCR test. Karanténa a izolace bude pět dní. Nyní se děti ve školách testují dvakrát týdně.

Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Aktualizovat reportáž

15:17 Vlastimil Válek

Pracovní karanténa se určitě bude týkat pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách. Na dotaz novinářů to dnes ve Fakultní nemocnici Brno odpověděl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). O dalších profesích se bude jednat. Pracovní karanténu dnes projedná Ústřední krizový štáb. Jejím cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron.

15:11

Celkem 14 milionů testů na covid-19 do škol dodá firma Masanta za 13,89 Kč za kus. Stát zaplatí téměř 194,5 milionu korun. První testy dorazí 14. února.

15:09

Ministr školství Petr Gazdík (STAN) na Twitteru uvedl, že testování bude v pondělí. „Nadále bude pokračovat konfirmace PCR metodou,“ doplnil Gazdík.

14:42 Vlastimil Válek

Ve školách bude od 17. ledna testování na nemoc covid jednou týdně antigenním testem. Novinářům to dnes při návštěvě Fakultní nemocnice Brno řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). V případě pozitivity bude následovat PCR test. Karanténa a izolace bude pět dní. Nyní se děti ve školách testovaly dvakrát týdně. „Dohodli jsme se, že u škol od 17. ledna bude testování jednou týdně antigenním testem. Je potřeba říct, že naše děti už byly utestované,“ uvedl Válek. Zmínil to jako jednu z informací, kterou může po dohodě s premiérem Fialou poskytnout před středečním jednání vlády.

14:34

Varianta omikron je podle diskriminačních PCR testů v Královéhradeckém kraji zastoupena z více než 55 procent. Potvrzených případu omikronu v kraji je dál sedm.

14:29

Rakousko od úterý zpřísní kontroly takzvaných 2G certifikátů, tedy potvrzení o očkování proti covidu-19 či o prodělání této nemoci. Policisté v uniformách i v civilu budou tato potvrzení kontrolovat v obchodech, restauracích i jinde, kde jsou povinná. Podle rakouského ministra vnitra Gerharda Karnera je akce namířena vůči těm, kteří vládní protikoronavirová opatření neberou vážně, informovala agentura APA.

Maloobchodníci budou mít pro kontroly videonávody a další instrukce, například jaké certifikáty jsou platné či jaké jsou nejčastější výmluvy. Kontroly nebude nutné provádět u vstupu do obchodů, postačí kontrola u pokladny. Potvrzení o očkování proti covidu-19 či o jeho prodělání musí mít v Rakousku lidé v obchodech s nezákladním zbožím.

13:56

V nemocnicích v Ústeckém kraji jsou nadále omezeny plánované operace. Hospitalizovaných s covidem-19 je stále hodně a čeká se na to, jak situaci ovlivní šíření varianty omikron, řekla Jana Mrákotová, mluvčí Krajské zdravotní, pod níž patří sedm nemocnic v kraji.

13:45

Švédsko zavede nová opatření s cílem zabránit růstu počtu případů nákazy koronavirem, který vytváří tlak na zdravotnický systém. Podle agentury Reuters to dnes oznámila švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle ní budou nová omezení zahrnovat zkrácení otvírací doby restaurací a barů a snížení povoleného počtu účastníků veřejných akcí. Předsedkyně vlády rovněž vyzvala k práci z domova tam, kde je to možné.

13:33

Variantu omikron odhalily laboratoře v Libereckém kraji zhruba u 40 procent pozitivních testů. Nejvíce je rozšířená na Liberecku, nejméně na Českolipsku.

13:32

Lidem, kteří budou mít kvůli covidu karanténu či izolaci nařízenou do úterý 11. ledna, se po změně pravidel na pět dní nezkrátí, řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Metodický pokyn hlavní hygieničky, který podmínky upravuje, ministerstvo zatím na obvyklém místě na webu nezveřejnilo. Poslední metodika je z 29. listopadu. Zkrácení karantén a izolací na pět dní bez jejich ukončení negativním testem někteří odborníci kritizují.

13:17

Průměrný denní počet nových případů koronaviru za posledních sedm dní v USA o víkendu poprvé od začátku pandemie překonal hranici 700 tisíc, ukazují data Univerzity Johnse Hopkinse. Nynější silná vlna nových nákaz způsobená variantou omikron zasáhla v podstatě všechny státy USA, mezi nejvíce postižené patří severovýchod USA, zejména státy New York, New Jersey a Rhode Island. Přestože omikron zřejmě způsobuje mírnější průběh covidu-19 než předchozí varianty, roste tlak na nemocnice, které se potýkají rovněž s nedostatkem personálu kvůli velkému počtu infikovaných.

13:06

Okresní státní zastupitelství v Plzni podalo obžalobu za šíření poplašné zprávy na muže, který loni na jaře natáčel video na covidovém oddělení Fakultní nemocnice Plzeň, domáhal se tam, aby lékaři podali jeho nemocné matce prostředek ivermektin, a obviňoval lékaře a zdravotníky, že nechávají covidové pacienty umírat, protože jim tento lék nechtějí podávat. Informaci o podání obžaloby, kterou přinesla Česká televize, potvrdila náměstkyně okresního státního zástupce Kateřina Brožová. Obžaloba byla podle ní podána před Vánocemi. Za šíření poplašné zprávy spáchané v době nouzového stavu hrozí muži až osmileté vězení.

12:55

Indie, kde žije téměř 1,4 miliardy lidí, za posledních 24 hodin zaznamenala 179 732 nových nákaz koronavirem. Denní přírůstek infekcí se tak za posledních deset dní zvýšil téměř osminásobně, uvedla dnes agentura Reuters. Rychlé přibývání nakažených, které je patrné především ve velkých městech jako Dillí, Bombaj či Kalkata, je podle úřadů především důsledkem šíření nové koronavirové varianty omikron. Úřady v Dillí a v Bombaji uvedly, že většina lidí nemá prakticky žádné příznaky a rychle se zotavuje doma.

12:53

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob deníku Aktuálně.cz řekl, že brzy dostanou všechna očkovací centra a praktičtí lékaři pokyn, podle kterého třetí dávku vakcíny dostane každý, kdo si o ni požádá. Tedy i ti, kdo před časem prodělali covid. Dosud totiž zdravotníci na některých místech lidem třetí dávku nedali, pokud byli před méně než třemi měsíci nakažení koronavirem. 

Nový pokyn pro očkovací centra však nic nemění na stanovisku České vakcinologické společnosti, která doporučuje s očkováním proti covidu počkat tři až šest měsíců po prodělání onemocnění. Člověka by po tuto dobu měla chránit imunita vytvořená právě covidem. Dřívější podání vakcíny ale není podle České vakcinologické společnosti nebezpečné. 

12:44

Metoda PCR s laboratorním rozborem potvrdila nákazu covidem-19 asi u třetiny antigenních testů, které vyšly při testování ve školách minulé pondělí pozitivní. Nákaza se přesnějším PCR testem potvrdila u 1236 žáků a 177 pedagogů a dalších zaměstnanců. Celkem se ve školách testovalo zhruba 1,45 milionu lidí. Pozitivních bylo 0,1 procenta. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo ministerstvo zdravotnictví. Tým Chytré karantény minulý týden uvedl, že antigenní testy ukázaly pozitivní výsledek u 0,33 procenta testovaných.

12:41

Fakultní nemocnice Brno od pátku do neděle odhalila dalších 87 případů omikronu. Tvořil 68 procent ze všech pozitivních na covid. Celkem jich už nemocnice odhalila 319.

12:41

Pracovníci v očkovacím centru pro neregistrované v nákupním centru Olympia v Brně dali v pátek lidem rekordní počet 748 vakcín proti nemoci covid-19. Většinou to byly třetí dávky, řekla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která očkování v Olympii zajišťuje. Za víkend zájemci dostali dalších 1054 dávek.

12:37

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně po dvou a půl měsících pomalu tento týden obnovuje plánované operace. Pracovníci začínají obvolávat první pacienty, řekla mluvčí zařízení Dana Lipovská. Nemocnice plánované zákroky omezila koncem října kvůli narůstajícímu počtu pacientů s nemocí covid-19, nyní se jejich počet snižuje. Podle Lipovské má nemocnice stovky pacientů čekajících na plánované zákroky. Dosud prováděla jen akutní operace.

12:37

Počty pacientů s covidem-19 v Uherskohradišťské nemocnici klesají, dnes tam leží 25 covidových pacientů. Nemocnice obnovila plánované operace, ale stále ji trápí výpadek personálu. V pracovní neschopnosti je 145 zaměstnanců, z toho je 52 je zdravotních sester a 30 sanitářů. To jsou limitující čísla, která se ukazují jako nejdůležitější, řekl dnes novinářům ředitel nemocnice Petr Sládek. Případný výpadek zaměstnanců, pokud by se výrazně rozšířila koronavirová varianta omikron, by podle ředitele mohl omezit chod nemocnice. Nemocnice má celkem asi 1500 zaměstnanců.

12:26

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová oznámila, že vláda zpřísná ochranná opatření proti koronaviru. Kvůli rychle se šířící variantě omikron má nyní skandinávská země nejvíce nakažených od začátku pandemie. Bary a restaurace budou muset dříve zavřít, lidé mají pracovat z domova pokud mohou a omezen bude počet osob, zúčastňujících se akcí v uzavřených prostorách.

09:50

Přírůstky nově nakažených koronavirem byly o víkendu v Moravskoslezském kraji nízké. Za neděli přibylo v regionu 153 pozitivně testovaných.

09:15

Počty hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v Královéhradeckém kraji stagnují. Dnes ráno jich bylo v nemocnicích v kraji 121, z nichž 27 vyžadovalo intenzivní péči, v pátek 127 a 27 z nich na JIP. Před týdnem v pondělí se v nemocnicích v kraji léčilo 120 pacientů s covidem, přičemž 22 na JIP a dříve ve stejný den to bylo 144 pacientů s covidem, z nich 30 na JIP.

07:16

V Německu opět vzrostla sedmidenní incidence. Institut Roberta Kocha oznámil 25 255 nových případů koronaviru, téměř o 7 tisíc víc než před týdnem.

06:01

Epidemie koronaviru v Česku dál zesiluje. Testy v neděli prokázaly 2761 případů covidu-19, to je o zhruba 800 víc než před týdnem. Denní přírůstky nakažených se v mezitýdenním srovnání zvyšují sedmým dnem za sebou.

Počet hospitalizovaných ale zatím klesá. Na konci víkendu bylo v nemocnicích 2229 lidí s nákazou, nejméně od začátku loňského listopadu a asi o 670 míň než minulou neděli. Ve vážném stavu je teď 420 pacientů s covidem. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

05:55

Pracovní karanténa souvisí s tím, že od 17. ledna budou mít všichni zaměstnanci povinnost testovat se dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, přičemž tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by však mohli pracovat i nadále.

05:45

Ústřední krizový štáb se dnes bude na odpoledním zasedání zabývat návrhem seznamu profesí, kterých by se měla týkat pracovní karanténa. Návrh předloží ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Smyslem pracovní karantény je udržet fungování státu v chodu i v případě, kdy by se i mezi zaměstnanci v oblasti kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta covidu-19 omikron.

21:02

Počet pozitivně testovaných na SARS-CoV-2 v Británii, Itálii a Francii za posledních 24 hodin podle nědělních zpráv mírně klesl, čísla však nadále zůstávají vysoká.

Británie oznámila za posledních 24 hodin 141 472 pozitivních testů, v sobotu to bylo 146 390. Počet úmrtí pak klesl na 97 z 313. Za celý týden se počet pozitivně testovaných zvýšil o 6,6 procenta na 1,217 milionu a počet úmrtí stoupl o 30,9 procenta na 1295.

V Itálii počet pozitivních testů klesl na 155 659 ze 197 552 o den dříve. Od počátku pandemie v únoru 2020 bylo v zemi pozitivně testováno 7,436 milionů lidí. Počet úmrtí s covidem-19 dnes klesl na 157 ze 184 v sobotu. Od počátku pandemie s nemocí v zemi zemřelo 139 038 osob. Francie za posledních 24 hodin oznámila 296 097 pozitivních testů. To je o zhruba 7500 méně než předchozí den. 

Evropa se nyní potýká s nakažlivější variantou omikron. V Británii tento víkend počet úmrtí s covidem-19 překonal hranici 150 tisíc. Británie má nejvyšší počet úmrtí s koronavirem v Evropě a Itálie druhý nejvyšší. Vyplývá to z údajů, které zveřejnily jednotlivé země.

20:53

V Bruselu v neděli vyšlo do ulic několik tisíc lidí, aby demonstrovali proti covidovým certifikátům. Podle belgické veřejnoprávní stanice RTBF se protestu účastnilo na 10 tisíc lidí, organizátoři mluví až o 25 tisících účastnících. Na rozdíl od předchozích pochodů se ten nedělní uskutečnil poklidně a policie zadržela jen několik osob. Belgičtí vládní představitelé podle agentury AFP o víkendu uvedli, že zvažují zavedení povinného očkování.

Covidové certifikáty se v Belgii vyžadují při vstupu do restaurací či kulturních zařízení. Demonstranti měli také transparenty proti očkování dětí. „Je to naprosto absurdní přístup k zdravotnické krizi, který je navíc obrovským útokem na práva. Pokud to tak necháme, tak skončíme s čínským systémem (kontroly),“ řekla agentuře AFP jedna z účastnic protestu.

18:35

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku se dočasně uzavře návštěvníkům. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru si ji budou lidé od pondělí moci prohlédnout pouze virtuálně. Na internetu budou zájemcům k dispozici virtuální komentované prohlídky a přednášky, sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

18:31

Při zápasech mistrovství Evropy házenkářů hraných na Slovensku bude kvůli koronaviru omezená kapacita a hlediště bude moci být zaplněno maximálně z jedné čtvrtiny. Rozhodla o tom tamní vláda, informoval český svaz. Národní tým odehraje celou základní skupinu v Bratislavě. Při utkáních v druhé pořadatelské zemi šampionátu Maďarsku omezená kapacita hal nebude.

15:49 Praha

Na pražském Václavském náměstí se v neděli sešly zhruba čtyři tisíce odpůrců povinného očkování proti covidu. Po vládě požadují zrušit vyhlášku o povinném očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let. Vystupující kritizovali účinnost vakcín, očkování dětí nebo nošení roušek. Lidé si přinesli státní vlajky nebo transparenty s hesly.

Demonstrující zaplnili prostor před sochou sv. Václava až k ústí Opletalovy ulice a rovněž stáli na přilehlé vozovce. Protestující se následně vydali na pochod centrem města, mj. k sídlu vlády ve Strakově akademii a následně na Hradčanské náměstí.

Protesty se konaly v sobotu v dalších městech jako Brno, Ústí nad Labem, Olomouc, Karlovy Vary či České Budějovice. Zřejmě nejvíc lidí se sešlo v Brně, jehož centrem prošel průvod asi 2000 protestujících.

13:08 Vít Rakušan

Upravená verze vyhlášky o povinném očkování proti covidu by měla být známa dřív než 15. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na CNN Prima News řekl, že k tomuto datu by měla být vyhláška připravená v definitivní verzi. „Ale ten její obsah určitě bude znám už o nějakou dobu dříve,“ řekl.

12:18 Vít Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předloží v pondělí Ústřednímu krizovému štábu návrh seznamu profesí, na které by měla dopadat pracovní karanténa. Očekává, že nad návrhem se uskuteční debata i s hejtmany. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by mohli i nadále chodit do práce.

Ministerstvo vnitra má vybrat oblasti kritické infrastruktury nezbytné pro chod státu kvůli počínající vlně varianty koronaviru omikron. Smyslem pracovní karantény je zajištění fungování státu i za situace, kdy v karanténách skončí velký počet lidí.

Podle dřívějšího vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se mohla týkat i klíčových dodavatelů – například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit jako vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zmínil také pracovníky v sociálních službách, školství či zdravotnictví.

07:50

Německo zaznamenalo další den v řadě nárůst sedmidenní incidence – podle Institutu Roberta Kocha se tam za poslední týden nakazilo v průměru 363 lidí na 100 tisíc obyvatel. Ještě před týdnem přitom tento údaj činil 223. Institut ohlásil za sobotu 36 552 nově nakažených, před týdnem to bylo asi třikrát méně. Okolo Nového roku však laboratoře méně testovaly a úřady hlásily nové případy často až se zpožděním, upozorňuje agentura DPA.

07:06

V sobotu přibylo v Česku 3955 potvrzených případů nákazy covidem. To je o 2900 více než před týdnem, kdy byl Nový rok. Počet testů se proti prvnímu dni roku ale téměř ztrojnásobil. Dál klesá počet lidí, kteří jsou v souvislosti s koronavirem v nemocnicích. Podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví bylo v sobotu hospitalizovaných asi 2300, což je nejméně od počátku loňského listopadu.

Šíření nákazy v zemi zesílilo tento týden. Odborníci to po svátcích předpokládali, mimo jiné i kvůli nakažlivější variantě omikron. Na 100 tisíc obyvatel nyní připadá za posledních sedm dní 431 nakažených, o 27 více než v předchozí den. V porovnání s vánočními svátky a koncem roku ale přibylo i provedených testů. V sobotu jich laboratoře provedly přes 44 tisíc, zatímco o týden dřív jich bylo necelých 13 tisíc.

06:52

Kvůli současné vlně covidu-19 způsobené rychlým šířením koronavirové varianty omikron selhávají napříč Spojenými státy základní služby, jako je školství nebo hromadná dopravaNapsala to agentura AP, podle níž se nemocnice či krizové složky obávají o to, jak dlouho ještě zvládnou fungovat v aktuálním krizovém režimu. 

Počty nově odhalených nákaz v USA prudce stoupají od poloviny prosince a jsou již několik dní vysoko nad nejvyššími hodnotami z loňské zimy. Oproti dřívějším vlnám podle všeho končí výrazně menší podíl nakažených na nemocničním lůžku, tlak na zdravotnictví je ale enormní. Nejen nemocnice pak trápí personální problémy v důsledku izolace infikovaných pracovníků.

„Sanitky v Kansasu uhání směrem k nemocnicím, načež najednou mění směr, protože nemocnice jsou plné. Nedostatek zaměstnanců v New York City způsobuje zpoždění ve svozu odpadu i v metru a oslabuje hasiče a další krizové složky. Vedení letiště zavřelo bezpečnostní kontroly v největším terminále ve Phoenixu a školy po celé zemi těžko hledají učitele do svých tříd,“ shrnuje aktuální problémy AP.

22:55

Přehled sobotních událostí:

  • Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr.
  • Omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden, uvedla Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES). Skupina považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit.
  • Odpůrci povinného očkování proti covidu v sobotu demonstrovali v některých evropských městech. V Česku se protesty konaly v Brně, v Ústí nad Labem či Olomouci. Na 40 tisíc lidí demonstrovalo ve Vídni. Protestovalo se ale také v německých městech nebo ve Francii.

19:30

Velká Británie je sedmou zemí světa, ve které počet nahlášeních úmrtí s covidem překonal hranici 150 tisíc, uvedla BBC. 

19:03

Odpůrci očkování se v sobotu sešli také ve městech po celé Francii, aby odsoudili záměry prezidenta Emmanuela Macrona, který prohlásil, že chce naštvat lidi odmítající očkování proti covidu zpřísněním omezení jejich občanských svobod.

V Paříži protestující převzali Macronovou formulaci a skandovali „naštveme vás“. Jiní nesli nápisy odmítající očkovací průkazy, což byla narážka na Macronův legislativní záměr vyžadovat doklad o očkování pro vstup do míst, jako kavárny, bary a muzea, napsala agentura Reuters.

18:50

Na 40 tisíc lidí v sobotu demonstrovalo ve Vídni proti povinnému očkování proti covidu, které v Rakousku začne platit 1.února. Informovala o tom agentura DPA.

Tisíce odpůrců očkování či dalších opatření protestovaly také v některých německých městech. Na 16 tisíc lidí přišlo podle policejních zdrojů v Hamburku na demonstraci s heslem „Ruce pryč od našich dětí“. V Německu očkují děti ve věku od pěti do 11 let od prosince. Větší manifestace se dnes konaly i v německých městech Magdeburg, Freiburg a Schwerin. Desítky lidí demonstrovaly proti koronavirovým opatřením také v Berlíně.

18:18

Odpůrci povinného očkování proti covidu v sobotu demonstrovali i v dalších českých městech. V Ústí nad Labem, Olomouci a Karlových Varech byla účast nižší. Policie upozorňovala účastníky protestů, aby dodržovali opatření proti šíření koronaviru, jinak se akce obešly bez incidentů. V centru Olomouce se podle policie sešlo na protestu přibližně 500 lidí. 

16:30

Účast v pochodu byla ještě hojnější. Dav zaplnil například celou Rooseveltovu ulici od Moravského náměstí směrem k Malinovského náměstí a dále do Jánské ulice. Zpravodaj ČTK napočítal přes 2000 lidí. Měli vlajky a transparenty zpochybňující vládní politiku vůči pandemii koronaviru. Skandovali třeba hesla Tečka byla léčka a Máme toho dost.

16:22

Pobídky k rozestupům nebo nasazení ochrany dýchacích cest přehlušili demonstranti hvízdáním a křikem. Jinak se akce obešla bez incidentů, které by musela policie řešit, řekl před 16:00 policejní mluvčí Bohumil Malášek. Tou dobou se demonstranti už postupně rozcházeli.

16:04

Centrem Brna prošel průvod asi 2000 odpůrců povinného očkování, bez incidentů. Policie zastavovala dopravu a marně vyzývala k dodržování opatření.

16:00

Za prvních sedm dní letošního roku přibývalo ve světě v průměru dva miliony nákaz koronavirem denně, informovala o tom agentura AFP s odkazem na své výpočty. Z nich rovněž vyplývá, že od prosince se za deset dnů průměrný počet nákaz denně ve světě zdvojnásobil.

15:01

Austrálie poprvé ohlásila za jeden den více než 100 tisíc pozitivních testů. Údaj zahrnuje i domácí rychlé testy uskutečněné v týdnu.

12:14

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) konstatovala, že omikron získal v Česku převahu nad ostatními variantami nemoci tento týden. Považuje za vhodné vlnu zpomalit a zploštit. Zploštění vlny umožní podle skupiny předejít přetížení nemocnic a omezení provozu firem a dostupnosti služeb kvůli velkému množství nemocných kvůli vysoké nakažlivosti varianty omikron a její schopnosti obejít existující imunitu.

„Díky imunitnímu stavu populace lze čekat, že i v Česku bude většina nákaz mít mírný průběh. Pokud máte tři dávky, nebo nějakou kombinaci očkování a prodělání nemoci, je to skutečně většinou jen nachlazení, kterého se není třeba bát,“ uvedl člen skupiny Jan Kulveit.

11:36

Děti v Peru se po dvou letech vrátí do škol, prezenční výuku i v této jihoamerické zemi přerušila pandemie covidu. Do lavic usednou znovu v březnu, kdy v Peru začíná školní rok. Deníku La República to potvrdil ministr školství Rosendo Serna.

Peruánské děti se chodily učit do tříd naposledy v prosinci 2019, v dalším školním roce už se školy zavřely kvůli pandemii. A zatímco kina, divadla či fotbalové stadiony se v Peru už dříve otevřely s omezenou návštěvností, na školy přišla řada až nyní.

Nicméně jídelny či občerstvení pro žáky zůstanou ve školách zatím zavřené a učitelé budou muset mít dvě dávky očkování proti covidu. Žáci i učitelé budou také muset nosit roušky. Pokud se ve třídě potvrdí nákaza koronavirem, půjdou všichni do 14denní karantény, napsala agentura EFE.

09:28

Indie hlásí nejvyšší počet nakažených covidem od konce května. Za posledních 24 hodin jich v zemi přibylo 141 986, což je téměř o 21 procent více než za předchozí den. S odvoláním na indické ministerstvo zdravotnictví o tom píše agentura Reuters. V indických městech vytlačuje variantu delta mnohem nakažlivější omikron.

Za poslední den zemřelo dalších 285 lidí, celkový počet úmrtí kvůli covidu-19 se tak vyšplhal na 483 463 lidí. Od počátku pandemie v zemi s téměř 1,4 miliardy obyvatel už onemocnělo 35 milionů lidí.

07:36

Mexiko zaznamenalo mezi nakaženými koronavirem od začátku pandemie covidu přes 300 tisíc úmrtí. V mezinárodním srovnání se jedná o pátý nejvyšší počet po USA, Brazílii, Indii a Rusku, uvedla agentura EFE. Počet nakažených od začátku epidemie přesáhl čtyři miliony. Země, kde žije zhruba 129 milionů lidí, znovu zaznamenává silný růst výskytu koronavirové infekce. Denní přírůstek oznámený v pátek byl nejvyšší od srpna.

Mexické zdravotnické úřady již dříve ohlásily, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou zřejmě vyšší kvůli nedostatečnému testování. Úmrtích spojených s covidem je podle odhadu úřadů zhruba 451 tisíc.

07:30

Laboratoře v pátek provedly téměř 83 tisíc testů, před týdnem na silvestra jich bylo téměř o 40 tisíc méně. Stejně jako přibylo proti minulému pátku provedených testů, zvýšil se i počet aplikovaných dávek vakcíny proti koronaviru. Zdravotníci jich v pátek vykázali 106 809, což je za poslední dobu nejvíce. Z toho 90 019 lidí si přišlo pro posilující dávku.

07:28

Část italských lékařů považuje za výsměch pokutu 100 eur (zhruba 2500 korun), která hrozím lidem ve věku nad 50 let, již se nenechají naočkovat proti covidu. Informoval o tom deník Corriere della Sera. Lékaři poukazují, že postih je výrazně mírnější než v dalších zemích, které zavedly povinné očkování. V Evropě to jsou například Rakousko nebo Řecko. Přísnější postih ale v Itálii čeká lidi, kteří poruší povinnost se nechat naočkovat a chodí do práce.

Ve středu italská vláda zavedla povinné očkování proti covidu pro obyvatele ve věku 50 let a více. Od prvního února začnou tuto povinnost úřady vymáhat jednorázovou sankcí, která činí 100 eur. Od 15. února lidé starší 50 let nebudou smět chodit do práce, pokud nejsou naočkovaní, nebo nedávno neprodělali covid.

07:22

Denní přírůstek nakažených koronavirem se v Německu za jeden týden více než zdvojnásobil. Institut Roberta Kocha ohlásil bezmála 56 tisíc nových případů nákazy za posledních 24 hodin, před týdnem jich bylo 26 400. Vzrostla také sedmidenní incidence. Institut ale znovu upozornil, že údaje mohou být podhodnocené, protože na přelomu roku se lidé nechávají méně testovat, uvedla agentura DPA.

Sedmidenní incidence dnes vystoupala na 336 případů na 100 tisíc obyvatel. V pátek činila 303 případů a před týdnem 220 případů.

06:49

Od začátku epidemie v březnu 2020 se v zemi nakazilo koronavirem přes 2,5 milionu lidí, z toho 36 558 v souvislosti s covidem zemřelo. V první polovině prosince umíralo s nákazou přes 100 lidí denně, v poslední době jsou počty obětí nižší. Za tento týden ministerstvo zatím eviduje 226 úmrtí, za stejnou dobu minulého týdne to bylo 304 úmrtí. Údaje z posledních dní se ale obvykle při dalších aktualizacích zvýší.

06:49

Laboratoře v pátek potvrdily v Česku 6666 nových případů nákazy covidem, podobně jako ve čtvrtek a zhruba o 1700 více než před týdnem, kdy byl silvestr. V mezitýdenním srovnání nově nakažených případů přibývá od počátku týdne a roste také incidence. Za posledních sedm dnů nyní připadá na 100 tisíc obyvatel 404 nakažených. Počet hospitalizovaných s koronavirem ale klesá. V pátek jich bylo na 2500, zatímco minulý pátek 3120. Vyplynulo to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dění posledních dnů najdete v předchozí reportáži:

Domácí Zahraničí ČTK Domácí, Zahraničí, ČTK

Aktualizováno před 54 minutami

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Celý článek zde