Odboráři kvůli ODS odešli z jednání, Jurečka to považuje za dětinské

Odboráři předčasně opustili dnešní zasedání tripartity, řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Krok spojil s výroky člena výkonné rady ODS a exministra životního prostředí někdejší Nečasovy vlády Pavla Drobila, který na dubnovém kongresu ODS řekl, že odbory nejsou partner, ale nepřítel. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje odchod odborů z tripartity za dětinský a nepochopitelný. Nebyl pro to důvod, řekl na tiskové konferenci po jednání tripartity.

Středula dřív uvedl, že na jednání předsednictva tripartity budou odboráři žádat premiéra Petra Fialu (ODS), aby se od Drobilových slov distancoval a dal najevo, že sociální dialog je pro tuto vládu důležitý.

Podle Jurečky zástupci odborářů z jednání odešli poté, co premiér uvedl, že nerozumí některým jejich výrokům, například výzvě předsedy Odborového svazu Kovo (OS KOVO) Romana Ďurča k tomu, aby lidé evropské volby využili k vyjádření protestu vůči vládní koalici a volili sociální demokracii nebo ANO. „Na základě této debaty pro mě z nepochopitelných důvodů se delegace zástupců odborů zvedla a z jednání tripartity odešla, zůstal tam pouze předseda Josef Středula. Já považuji tento odchod za dětinský,“ řekl Jurečka. Pro takový postup podle něj nebyl důvod. „Je to ukázka jejich schopnosti diplomacie, jejich schopnosti vyjednávat,“ uvedl Jurečka na adresu odborářů.

Zajímavost :  České odbory kvůli útoku na Fica zrušily demonstraci proti vládě. Nechtějí eskalovat napětí
Odbory zoufale hledají úspěch v náruči ANO

Za nepochopitelnou označil reakci odborářů také další účastník dnešního jednání, ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Věří, že se zástupce zaměstnanců k jednacímu stolu podaří vrátit, řekl. Odchod odborářů z tripartity zarazil i zástupce zaměstnavatelů. Šéf Svazu průmyslu a dopravy ČR Petr Rafaj uvedl, že sociální dialog pokládá za klíčový. Nerozumí proto tomu, proč se odboráři na závěr jednání, které se předtím odehrávalo v naprosto běžné pracovní atmosféře, zvedli a odešli.

Zajímavost :  Evropský účetní dvůr kritizuje rejstřík lobbistů. Unikají spontánní schůzky, telefonáty a e-maily

Drobil na kongresu občanských demokratů v Ostravě mluvil o nefungujícím pracovním trhu a zákoníku práce, který označil za bolševický. Zmínil potřebu úprav s uvolněním výpovědí, prodloužením zkušebních lhůt či obnovením smluvní volnosti. Uvedl při tom, že odbory „nejsou partner, ale nepřítel, kterému velmi vyhovuje aktuální šílený stav, kdy pánem na pracovišti a ve firmě není ten, kdo zajišťuje a dává práci“.

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů měli dnes společně jednat o situaci v zemědělství a nastavení duálního vzdělávání v Česku. Tripartita podle programu jednání také chtěla ustavit svůj tým pro životní prostředí.

ČMKOS je s 31 svazy a asi 270.000 členy největší odborová centrála v zemi.

Zajímavost :  Index pražské burzy dnes propadl kvůli KB bez dividendy

Zdroj Zde