Odborníčka na trollov: Sloboda slova neplatí pre ruskú štátnu propagandu

22. júl 2022 o 16:09  I Platený obsah

Rozhovor s Jessikkou Arovou.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

„Naratívy ruskej propagandy šíria ľudia, ktorí si to ani neuvedomujú, čo im umožňuje prienik do celého sveta,“ hovorí fínska novinárka JESSIKA ARO, ktorá sa téme ruskej propagandy venuje dlhodobo.

Fínsko si podľa nej dlhodobo uvedomuje ruskú hrozbu, ale až po tom, ako Moskva vo februári napadla Ukrajinu, si Fíni povedali, že do NATO vstúpia bez ohľadu na ruské vyhrážky.

„Medzi ľuďmi prevláda pocit, že do aliancie sme mali vstúpiť už skôr,“ hovorí. Rozhovor vznikol ešte začiatkom júna, keď novinárka vystúpila na bratislavskej konferencii Globsec.

Dlhodobo sa venujete téme ruskej propagandy, odhalili ste aj miesta, kde ruská vláda zamestnáva takzvaných trollov. Ako sa v tejto oblasti v posledných rokoch zmenila situácia?

Vidíme, že čoraz častejšie sa v týchto továrňach na trollov prekladajú videá z ruských štátnych médií, jedna z nich je dokonca v Berlíne, čo je osobitne znepokojujúce.

V posledných rokoch sa ruskí trollovia zameriavali najmä na pandémiu, keď šírili rôzne konšpiračné teórie najmä o očkovaní. Preto tu bolo veľké množstvo odporcov očkovania, ktorí potom teórie šírili aj v okolí.

Súvisiaci článok Odborníčka na trollov: Rusko veľmi rado útočí na štáty ako Slovensko Čítajte 

To sa veľmi násilným spôsobom zmenilo po tom, ako ruský prezident Vladimir Putin spustil svoju takzvanú špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Odvtedy naratívy ruskej propagandy o údajných ukrajinských nacistoch alebo Rusku, ktoré v skutočnosti nevedie vojnu, len špeciálnu operáciu, opakujú aj falošné účty na sociálnych sieťach. Platí však, že ruskí trollovia šíria protiukrajinské naratívy dlhodobo, dialo sa to aj dávno pred vojnou.

O akých rokoch hovoríme?

Od roku 2014 opakujú, že Ukrajina patrí do ruského priestoru. Teda približne od obdobia, keď vypukla vojna na východnej Ukrajine.

Je v súčasnosti šírenie tejto propagandy silnejšie?

Celý článek zde |