ODEMČENO: BlackRock vsadil na Monetu, Síkela lobboval v USA, Cetin kupuje konkurenta

Americký BlackRock koupil akcie Monety za stamiliony, investoři by si toho neměli všímat. Síkela lobboval v USA za pražské datové centrum Microsoftu. Firmu ale odrazuje česká byrokracie. PPF kupuje dalšího poskytovatele internetu. Doplní miliardové investice Cetinu do optické sítě.

odemykáme pro vás tři premiové články z uplynulého týdne

Akcie Monety „zlevněné“ o dividendu přivábily velkého hráče ze zámoří. Globální jednička v objemu spravovaného majetku, americká společnost BlackRock, v závěru dubna přikoupila vydatnou porci akcií banky a s aktuálně tříprocentním podílem se stala držitelem šestého největšího balíku akcií Monety. Američané nakupovali poblíž letošního cenového minima, už nyní jim dubnová investice vynáší přes dvě procenta. Největší nákup akcií Monety ze strany americké firmy od března roku 2019 vyplývá z regulatorních informací České národní banky. Experti ale investorům neradí kroky BlackRocku napodobovat.

Naděje žije. Microsoft by ještě mohl oživit plán na výstavbu datového centra v Praze, do kterého chtěl investovat zhruba pět a půl miliardy korun. Loni na podzim od záměru ustoupil kvůli zdlouhavým rozhodovacím procesům, zejména nejasnostem kolem územního plánu a dlouhému stavebnímu řízení, o čemž e15 informovala jako první. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela téma otevřel při své návštěvě Seattlu na konci minulého týdne. Přemlouval zástupce Microsoftu, aby pražský projekt přece jen uskutečnili.

Zajímavost :  Pražská burza mírně rostla, brzdil ji slabý výkon ČEZ

Telekomunikační operátor Cetin spadající do skupiny PPF podle informací e15 koupil dalšího malého konkurenta. Od podnikatelů Miroslava Holuba a Martina Richtarika získal poskytovatele internetu M.Net Studénka působícího na Ostravsku.

Video placeholde

Rozhovor s generálním ředitelem ČT Janem Součkem pro FLOW • e15

Výběr dalších e15 Premium článků

Zapomněli na hospodářský růst, jenže kde ho dnes vzít? Jak rozjet ekonomiku, která je pomalá a nehýbe se? Německo se nepřestává ptát, co se děje s dříve velmi spolehlivým ekonomickým motorem společnosti, který kromě nejlidnatější země Evropy poháněl i zbytek Evropské unie. Jak je možné, že už německá ekonomika neroste a jen tak růst nebude? A s ní možná i Česko, které je jako dodavatelská infrastruktura na výkonu Německa přímo závislé?

Zajímavost :  Dôvod na zatvorenie škôl zatiaľ nie je, výučba bude vo štvrtok pokračovať

Český zpracovatel drahých kovů Safina, který byl historicky ovládán ruským kapitálem, opět změnil majitele. Novým a po vypuknutí války na Ukrajině již třetím vlastníkem fabriky sídlící ve Vestci u Prahy se stala kyperská společnost Medisore invest v čele se správcem majetku Grigory Burenkovem. Podezření z vazeb na ruské oligarchy přetrvávají.

Takřka polovina věřitelů padlé Sberbank ještě ani do počátku letošního května nezažádala o výplatu svých peněz. Svědčí o tom zatím poslední údaj insolvenční správkyně zkrachovalé banky, podle něhož takřka sedm tisíc z celkem více než patnácti tisíc věřitelů dosud neprojevilo zájem o své peníze. Na stole tak stále zůstává přes čtyři miliardy „zapomenutých“ peněz, které marně čekají na svého majitele. Insolvenční správkyně Sberbank proto začátkem května znovu požádala o prodloužení lhůty k výplatě peněz.

Zajímavost :  Citovali Churchilla, Reagana aj Ševčenka. Ako v USA schvaľovali pomoc Ukrajine
Věk odchodu do důchodu se musí zvyšovat. Automat to činí spolehlivě a spravedlivě

Zdroj Zde