Okamžité platby v eurech spouští už třetí banka. Transakci nabízí zdarma

Fio banka se jako třetí banka na českém trhu zapojuje do systému okamžitých plateb v eurech. Jejich odesílání i přijímání je zdarma, s výjimkou odchozí platby do zemí mimo Evropskou unii. U těch bude poplatek 200 korun. 

„Kromě okamžitých plateb v českých korunách mohou klienti odesílat i přijímat bez zbytečných odkladů také eura. Okamžitý platební styk je možný s bankami, které tyto platby také podporují, tedy nejen s bankami na Slovensku, ale i po celé Evropě,“ uvádí mluvčí banky Jakub Heřmánek.  

Okamžité europlatby klientům přináší možnost: 

  • odeslání a přijetí během několika sekund,
  • možnost provádět okamžité platby v EUR 24 hodin denně, 7 dní v týdnu,
  • odeslání a přijetí zcela zdarma,
  • jednoduché zadání v Internetbankingu i Smartbankingu.

Výše okamžité platby v eurech je u Fio banky ale omezená. „Jako okamžitou je možné odeslat jednorázovou platbu v eurech v objemu do 4000 EUR, a to pouze do bank, které podporují příjem takových plateb. Celkový denní limit pro každého klienta je 16 000 EUR,“ doplňuje Heřmánek.  

Zajímavost :  Marec našim hotelierom prial. Ubytovali viac hostí, než vlani

Jak provést platbu v eurech ve Fio bance? U odchozí platby zvolí klient v internetbankingu „Poslat peníze – Europlatba“, ve Smartbanking „Příkaz k úhradě – Převod Eurozóna“. Do formuláře napíše částku, typ a datum platby, IBAN a vyplní zbývající políčka. 

U příchozí platby klient musí předat protistraně číslo účtu ve formátu IBAN. To nalezne v internetbankingu v sekci „Informace o účtu“. Ve Smartbanking v sekci „Účty“, kde si nejdříve zobrazí pohyby na účtu a poté v horní liště klikne na „Detailu účtu“. 

Okamžité SEPA platby v eurech v Česku poskytují zatím dvě klasické banky. Od druhé poloviny roku 2020 je umožňuje tuzemská Oberbank (prostřednictvím své rakouské centrály), loni v květnu se přidala J&T Banka. V lednu 2022 oznámila start okamžitých SEPA plateb také nebankovní společnost Fairplay Pay. Pro české klienty jsou dostupné i v aplikacích Revolut a Wise.

Zajímavost :  Česká společnost Safina se vyjádřila ke změně vlastníka, oficiálně již...

Postupně se budou muset přidávat i další banky. Evropská komise a Rada totiž chtějí zrychlit převody eur pro lidi a podniky v Evropské unii a v dalších zemích Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island a Lichtenštejnsko). Okamžité SEPA platby tak budou povinné. 

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO

Zajímavost :  Podíl nezaměstnaných k ekonomicky aktivním dosáhl v březnu tři procenta. Meziročně se...

Doporučujeme ke čtení také :