Olympiáda 2021 Tokio: program, výsledky a cesta českého týmu za úspěchem

Program olympiády v Tokiu – pozor na časový posun!

Vzhledem k časovému posunu, který je mezi Tokiem a Prahou 7 hodin, řada sportovních událostí začíná v noci či brzy ráno středoevropského času. Každodenní program končí kolem 16. hodiny SEČ.

Češi na LOH 2021: program, kdy sledovat české sportovce >>

Program LOH 2021 bude zahájen v pátek 23. července kolem 16. hodiny. Slavnostní zahájení se koná na Novém národním stadionu v Tokiu a začíná ve 13:00. Z důvodů genderové vyváženosti by vlajku při úvodním ceremoniálu poprvé měli nést dva sportovci – muž a žena. Čeští sportovci se představí v unikátní nastupové kolekci, která odkazuje na předchozí Hry v Tokiu roku 1964, kdy zářila gymnastka Věra Čáslavská. Česká olympijská kolekce vzdáleně připomíná klasický český kroj, muži si přes košili obléknou vestičku, ženy čeká nástup v modré jupce. Celý průběh včetně zahajovacího slavnostního ceremoniálu bude doprovázet řada epidemiologických opatření.

Mezi olympijskými sporty se v Tokiu nově představí skateboarding, karate, surfing a sportovní lezení v čele s čtyřnásobným mistrem světa Adamem Ondrou, který se netají medailovými ambicemi.  Po pauze se vrací i baseball a softball.

Zajímavost :  Sledovanost Tour de France činí 3,5 miliardy diváků ročně, říká Jiří Maláček ze Škoda Auto

České medailové naděje v akci

Deset medailí obhajují čeští olympionici z posledních letních olympijských her v Riu 2016. Judista Lukáš Krpálek je pak jediným obhájcem zlaté medaile, ten se představí 30. července. Ve stejný den finále čeká i kajakáře Jiřího Prskavce, který si Ria odvezl bronz a nyní chce zaútočit na olympijské zlato.

O den později je na programu finále ženské dvouhry, o které bude usilovat čerstvá šampionka z French Open Barbora Krejčíková, finalistka letošního Wimbledonu Karolína Plíšková, ale i bronzová z Her v Riu Petra Kvitová. Finále čtyřhry je pak na program 1. srpna a medailové ambice mají aktuální světové jedničky Krejčíková se Siniakovou.

Ambicemi na cenný kov se netají biker Ondřej Cink, který by rád navázal na medaile Jaroslava Kulhavého z let 2012 a 2016. Představí se jako jedna z prvních českých nadějí na medaili 26. července.

GALERIE: Čeští sportovci, kteří míří do Tokia

Sportovního lezce Adama Ondru čeká finále kombinace 5. srpna, o den později se, v případě postupu z kvalifikace, s olympijskými hrami rozloučí dvojnásobná olympijská šampionka Barbora Špotáková.

Zajímavost :  ONLINE: První zlatou medaili vybojovala čínská střelkyně Jang Čchien. Češka skončila na 41. místě

Na medaili chtějí zaútočit i rychlostní kanoisté. Trojnásobný mistr světa v kategorii K1 Josef Dostál by rád navázal na bronz z Londýna a stříbro z Ria. 3. srpna by jej mělo čekat finále K1 na kilometrové trati. Po první olympijské medaili touží Martin Fuksa, toho čeká finále C1 na kilometru v předposlední den LOH 7. srpna.

Datum a čas Disciplína České medailové naděje
26. července 08:00 horská kola – muži Ondřej Cink
26. července 08:45 vodní slalom, finále C1 – muži Lukáš Rohan
28. července  03:30 plavání volný způsob 200 m Barbora Seemanová
29. července 08:30 sportovní střelba, finále trap – muži Jiří Lipták, David Kostelecký
30. července 09:00 vodní slalom, finále K1 – muži Jiří Prskavec
30. července 10:00 judo nad 100 kg, finále Lukáš Krpálek
31. července 05:00 tenis, finále dvouhry žen Petra Kvitová, Karolína Plíšková, Barbora Krejčíková, Markéta Vondroušová
1. srpna 05:00 tenis, finále čtyřhry žen Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková
3. srpna 05:21 rychlostní kanoistika, finále K1 1000 m – muži Josef Dostál
5. srpna 10:30 sportovní lezení, finále – muži Adam Ondra
6. srpna 13:50 hod oštěpem – ženy Barbora Špotáková, Nikola Ogrodníková
7. srpna 04:39 rychlostní kanoistika, finále C1 1000 m – muži Martin Fuksa
Zajímavost :  Pražská burza vstoupila do nového týdne růstem, přispěly akcie Erste

Vše o Letních olympijských hrách 2021: program, výsledky, videa:

Zdroj Zde