OPEC očekává, že světová poptávka po ropě se v příštím roce zvýší

Poptávka po ropě se podle OPEC v příštím roce zvýší o 2,7 milionu barelů denně. Prognózu letošního růstu organizace ponechala beze změny na 3,36 milionu barelů denně.

Spotřeba ropy se ještě v roce 2020 začala zvyšovat po propadu způsobeného pandemií. Letos by měla překročit úroveň roku 2019, a to navzdory dopadům války na Ukrajině, prudkému růstu cen i přísným protipandemickým opatřením v Číně, uvedl OPEC.

„Očekává se, že předpokládaný zdravý globální ekonomický růst v roce 2023 spolu se zlepšením geopolitického vývoje i postupem Číny v omezování pandemie covidu-19 zvýší spotřebu ropy,“ uvedl OPEC.

První výhled poptávky organizace na příští rok je optimističtější než prognóza Mezinárodní agentury pro energii (IEA). Ta v červnovém odhadu uvedla, že poptávka po ropě příští rok meziročně vzroste o 2,2 procenta, respektive o 2,2 milionu barelů ropy denně.

OPEC ve své prognóze vychází z předpokladu, že válka na Ukrajině nebude eskalovat a že rizika jako inflace se příliš neodrazí v růstu světové ekonomiky. Organizace také zachovala svůj odhad letošního růstu globální ekonomiky na 3,5 procenta, příští rok podle ní ekonomika vzroste o 3,2 procenta. Upozorňuje ale, že potenciál růstu je poměrně omezený a že s výhledem se pojí nejistota.

Celý článek zde |