Osobní ochrancovia mali podľa analytika tvoriť živé štíty. Otázkou zostáva, kto zo zahraničia nás po atentáte navštívi

Analytik v rozhovore povedal, že vo vyšetrovaní sa budú skúmať základné veci, ako napríklad to, či bola dodržaná základná činnosť osobných ochrancov, metodika aj taktika.

“Či bolo vyhodnotené všetko tak, ako malo byť a z toho sa budú robiť aj závery, aj to, kto je za to zodpovedný,” uviedol Zábojník.

Anketa

Ako vnímate situáciu na Slovensku po včerajšom atentáte na premiéra?

Celkovo hlasov: 30

Ochranný štít

Podľa analytika je situácia pre ochranný štít ústavných činiteľov o to horšia, že nešlo len o jeden výstrel, ale hneď niekoľko. “Pri takýchto atentátoch sa jednoznačne očakáva, že pri takom množstve ochrancov, ktorí tam boli, mali tvoriť štíty ochrany pred premiérom,” zdôvodnil Zábojník.

To podľa neho bolo vážnym pochybením, pretože jedna rana, ktorá vyšla, sa dá “ospravedlniť”, len ak boli dodržané všetky opatrenia. “Keď ich vyšlo niekoľko, a nikto nereagoval, že by telom chránil ústavného činiteľa, tak budú problémy,” dodal analytik.

Zajímavost :  BDO: Zaměstnávání dohodářů bude výhodné, ale jen když je firmy zaregistrují jako první

Vyhodnocované podľa neho bude aj to, ako sa do priestoru v blízkosti premiéra útočník dostal. Formácia obrancov sa má skladať hneď z niekoľkých skupín.

“Vyhodnocujú aj správanie očí, tváre, rúk. Na záberoch sme videli aj to, že ľudí nebolo tak veľa, bola to malá skupina. To všetko sa podľa analytika dalo preveriť, prefiltrovať a dôkladným spôsobom incidentu aj predísť,” vysvetlil Zábojník.

Chaotická evakuácia

Hovoril tiež o chaotickej evakuácii zraneného. Podľa jeho slov nevidel žiadnu záchrannú pomoc.

“Vieme dobre, že aj v minulosti, či to bolo v Čechách na prezidenta Klausa, alebo na iných ústavných činiteľov, tie útoky boli jemnejšie. Toto bol ten najhorší so strelnou zbraňou. Ochrancov tam bolo dosť, jeden mal kryť zľava časť tela, ďalší z pravej strany tak, aby mal ústavný činiteľ prístup k ľuďom v dave. Automaticky, ak zbraň vyšla, nemal ochrankár ani na sekundu zaváhať – mal skočiť a kryť telom premiéra,” tvrdí Zábojník.

Zajímavost :  Kamenického rezort bude môcť požičať peniaze farmárom. Štát očakáva, že ich vrátia

Výkrik “Robo, poď sem”, mohol byť podľa odborníka aj výkrik od prívrženca, ale môže byť naopak aj od človeka, ktorý je nevyspytateľný.

Posudzovanie ochrany prostredia

“Ochrancovia musia posúdiť každý jeden subjekt, objekt, prostredie, v ktorom sa nachádzajú,” vysvetlil analytik.

Najcitlivejšie miesta sú podľa neho srdce, hlava a brucho – kde je otázne, aký orgán útočník trafí. Nohy sa podľa jeho slov ešte dajú nejakým spôsobom tolerovať.

“Je mi ľúto tých chlapcov. Do budúcnosti sa bude veľa meniť, napríklad správanie politikov,” uviedol Zábojník.

“Za bezpečnosť zahraničných predstaviteľov je zodpovedná hostiteľská krajina. Zostáva otázkou, kto zo zahraničia našu krajinu navštívi. Kto po tomto, čo sa u nás stalo, si bude istý, že je to u nás bezpečné?” pýtal sa analytik a na záver dodal, že to, aby niekto chcel surovo zabiť premiéra, sme tu ešte nemali.

Zajímavost :  Žiga namiesto Pellegriniho. Nový predseda parlamentu je na Malorke

Vo videu nižšie si môžete pozrieť celý rozhovor s Jurajom Zábojníkom.

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO