Padají akcie i dluhopisy. Kolik ztratily podílové fondy?

Na ceny finančních aktiv působila v červnu jedna špatná zpráva za druhou. Akcie, dluhopisy a tedy i podílové fondy jako celek skončily hluboce v minusu.

Ceny dluhopisů spadly kvůli celosvětově vysoké inflaci a překvapivě agresivní měnové politice hlavních centrálních bank. Podobný důvod je za poklesem cen akcií, které také obecně trápí roky neviděné úrokové náklady. Hlavní akciové trhy klesly jen za červen přibližně o osm procent, od začátku roku letošního roku jsou už o více než pětinu níže. Technologický index NASDAQ je dokonce skoro o třetinu levnější.

Meziroční inflace v Česku za červen přesáhla 17 %, což je zdaleka nejvyšší číslo v tomto tisíciletí. Česká národní banka se ve starém složení rozhodla ještě jednou naposledy razantně zvýšit základní sazbu, a to už na desetiletí neviděnou hodnotu 7 %. Navíc potvrdila, že už od května provádí měnové intervence, aby udržela silnější korunu a zbytečně se nezdražovaly dovozy do země.

Podobně je na tom americký Fed, který zvýšil základní sazbu o 0,75 % na 1,5 % a očekává se další zpřísňování měnové politiky. Inflace v USA totiž dosáhla na 9,1 % – nejvyšší hodnotu za 40 let. V tomto prostředí samozřejmě výrazně klesají ceny dluhopisů, respektive rostou jejich výnosy.

Rostoucí úroky dopadají i na ceny akcií. Nejenže znehodnocují budoucí zisky a zdražují náklady na financování, ale roste výrazně i pravděpodobnost recese. Tyto obavy cítí velké množství investorů, a proto teď nejsou rizikovější investice v kurzu, což se negativně projevuje nejen na akciích, ale i na rizikovějších dluhopisech.

Akciové fondy

Partners indexy akciových fondů
 

fondy investující

do akcií vyspělých zemí

fondy investující do nerozvinutých zemí

a další speciální strategie

(okrajové trhy, jednotlivé sektory apod.)

červen 2022 -6,6 % -5,7 %
od začátku roku -14,8 % -16,6 %
poslední rok -9,3 % -14,5 %
poslední tři roky 16,5 % 3,4 %
posledních pět let 25,1 % 7,9 %
posl. deset let 105.1 % 37 %
počet fondů 38 14

Průměrná výkonnost korunových globálně diverzifikovaných akciových fondů nabízených v České republice se pohybovala v červnu okolo minus 6,6 %. Jen v letošním roce ztratili investoři v průměru 14,8 %. Za posledních 12 měsíců je hodnota podílů v akciových fondech nižší o 9,3 %.

Speciálně zaměřené akciové fondy klesly v červnu o 5,7 %. Za poslední rok mají ještě horší výkonnost (minus 14,5 %) než fondy soustředící se na hlavní akciové trhy.

Vedle strachu z recese se hlavně v Evropě akcentuje i nejistota ohledně dodávek plynu z Ruska. Případný výpadek, respektive nedostatek by způsobil veliké národohospodářské ztráty celé Evropě, které mohou negativně ovlivnit hodnoty akciových indexů.

I v současném nejistém prostředí však existují sektory, které vydělávají – jako energetické firmy a banky. Na druhou stranu mnoho zemí chce na tyto „nefér“ zisky zavést takzvané sektorové daně.

Dluhopisové fondy

Partners indexy dluhopisových fondů
 

fondy se státními

a kvalitními korporátními dluhopisy

fondy s investicemi

do rizikových a spekulativních dluhopisů

červen 2022 -0,8 % -5,3 %
od začátku roku -4 % -11,8 %
poslední rok -6,2 % -11,8 %
poslední tři roky -5,1 % -5,5 %
posl. pět let -5,5 % -3,8 %
posl. deset let 3 % 25,9 %
počet fondů 19 22

Renovovanou bankovní radu s novým guvernérem čeká velice složité rozhodovaní o tom, jak udržet inflaci pod kontrolou v době, kdy rostou ceny i v zahraničí a koruna má tendence oslabovat.

Bankovní rada bude pravděpodobně pokračovat v intervencích a navzdory vyjádřením nového guvernéra nejspíše dojde ještě k dalšímu zvýšení základní sazby.

Negativní nálada na dluhopisových trzích se propsala i do červnové výkonnosti dluhopisových fondů. Průměrná cena kvalitních dluhopisových fondů za měsíc klesla o 0,8 %. Bohužel, za posledních 12 měsíců je to dokonce ztráta 6,2 % způsobená propadem cen dluhopisů s tím, jak se zvyšovaly jejich výnosy.

Růst rizikových prémií související s korekcí akcií srazil ceny rizikových dluhopisů. Fondy, které se na ně zaměřují, proto v červnu klesly o silných 5,3 %. Meziročně jsou níže o 11,8 %.

Smíšené fondy

Partners index smíšených fondů
červen 2022 -9 %
od začátku roku -15,1 %
poslední rok -13,7 %
poslední tři roky -4,9 %
posledních pět let -3,7 %
posledních deset let 17,6 %
počet fondů 53

Smíšené fondy ztrácely svoji hodnotu jak ve svých konzervativních částech, tak i v dynamických, což popřelo klasické ekonomické poučky a znásobilo pokles. Jejich průměrná hodnota se v červnu snížila o devět procent, meziročně ztrácejí 13,7 procenta.


Martin Mašát

Autor článku Martin Mašát

Portfoliomanažer v Partners investiční společnosti. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově. Je držitelem prestižního mezinárodního titulu CFA (Chartered Financial Analyst)…. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Vytisknout

Celý článek zde |