Pavel rozhodne o nižší valorizaci důchodů. Jednal se Schillerovou a Havlíčkem
Prezident Petr Pavel ve středu odpoledne oznámí, zda podepíše, nebo vetuje vládní návrh zákona, který má zpomalit růst důchodů. Kabinet Petra Fialy (ODS) potřebuje prezidentův podpis co nejrychleji, aby se norma dala použít už při červnové mimořádné valorizaci důchodů. Opozice naopak vyzývá Pavla k vetování zákona, ještě ve středu dopoledne s ním jednali zástupci hnutí ANO.
„Samozřejmě že názor mám, ale uzavřu ho až po tom jednání,“ řekl Pavel ráno před jednáním s Alenou Schillerovou a Karlem Havlíčkem (oba ANO). „Je to pořád kolem 50 procent, protože výhrady samozřejmě jsou relevantní,“ dodal prezident, podle kterého by ústavní aspekty zrychleně projednané novely měl posoudit Ústavní soud.
Právě na ústavnost celého procesu poukazují jak zástupci ANO, tak i druhého opozičního hnutí SPD. Vláda zákon po skončení prezidentských voleb protlačila v legislativní nouzi, protiústavní je podle opozice i možná retroaktivnost návrhu. „Zdůraznili jsme, že i když se můžeme přít na různých úrovních o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat ústavu a neměli bychom dopustit to, že bude Ústavní soud řešit za politiky to, že nebyli schopní se dohodnout,“ řekl po jednání s prezidentem Havlíček.
Vláda potřebuje, aby předloha vyšla ve Sbírce zákonů do 22. března, aby se snížilo tempo valorizace už letos v červnu. Pokud by Pavel ve středu zákon vetoval, sněmovna by ho nestihla včas přehlasovat. S příštími valorizacemi by podle zástupců pětikoalice pak došlo k neúnosnému prohlubování deficitu státního rozpočtu v příštích letech. Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun.
Národní rozpočtová rada rovněž apeluje, aby se valorizace snížila. Stát tak může do roku 2030 ušetřit až čtvrt bilionu korun. „V absolutním vyjádření znamená snížení mimořádné valorizace projednané Parlamentem České republiky redukci výdajů veřejných rozpočtů zhruba o 250 miliard korun mezi lety 2023 až 2030 a v relativním vyjádření zhruba o 0,36 procenta HDP každý rok,“ uvedla rada.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by mohla být úspora ještě vyšší. Podle propočtu ministerstva financí by rozdíl mezi dosavadní a navrženou valorizací do roku 2030 mohl činit celkem 342 miliard korun, z toho 291 miliard na důchody a 50,5 miliardy na úroky z dluhu. „Tuto sumu by musely zaplatit budoucí generace,“ podotkl Stanjura při projednávání zákona v Senátu.
Ministerstvo práce a sociálních věcí podle České televize dokončilo nový návrh na další zpomalení růstu důchodů. Na stole jsou tři varianty. Buď se mimořádné valorizace úplně zruší a stát by inflaci penzistům kompenzoval při lednových řádných valorizacích. Nebo by důchodci dostávali při vysoké inflaci jednorázovou pětitisícovou částku. Třetí variantou je, že by se mimořádná valorizace odvíjela jen od poloviny růstu inflace.