Pekári na Slovensku potrebujú reálnu pomoc vlády, upozorňuje zväz pekárov

Pekárom sa podarilo aspoň čiastočne upraviť odbytové ceny výrobkov pod vplyvom neustále rastúcich nákladov, avšak bez pomoci vlády a bez prijatia kompenzačných opatrení sa rovnaká patová situácia zrejme zopakuje aj o dva mesiace. Informoval o tom Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC).

Rekordne krátke kontrakty

„Pekári za posledné dni uzatvorili s obchodnými reťazcami na Slovensku najkratšie kontrakty v histórii. Faktom však je, že za prvé tri mesiace roku 2022 náš sektor zaznamenal najhorší ekonomický prepad hospodárenia za uplynulých 10 rokov. Tento stav zásadne nezmení ani uzavretie nových dohôd s odberateľmi. O dva mesiace, v závislosti od vývoja na trhoch a vojnového konfliktu, bude nevyhnutné pristúpiť k prehodnoteniu cien znova. Múka sa totiž zo Slovenska hromadne vyváža a dosahuje rekordne vysoké ceny,“ povedal Milan Lapšanský, predseda predstavenstva SZPCC.

Aj po zvýšení odbytových cien ostávajú výrobcovia pečiva v extrémne nebezpečnej situácii pre neistú dostupnosť potravinárskej pšenice a múky. Tá sa zo Slovenska v súčasnosti masívne vyváža a štátom nijako nekontrolovaný vývoz zvyšuje domáce ceny múky až k úrovni okolo 600 eur za tonu. Vláda pritom na rozdiel od okolitých krajín nekoná. Významne rastú aj náklady na palivá, ktoré pri výrobe čerstvého pečiva tiež vstupujú podstatným spôsobom do celkových nákladov.

Žiadajú prijatie kompenzačných opatrení

Slovenskí pekári dlhodobo vyzývajú vládu na prijatie kompenzačných opatrení, navrhujú vlastné riešenia, avšak nedostávajú žiadnu spätnú väzbu a dokonca zo strany vlády zaznievajú aj výroky, ktoré považujú extrémny inflačný nárast za žiaduci.

„Slovenskí pekári sú v zásadnej nevýhode voči susedným krajinám, ktoré prijímajú opatrenia na udržanie a podporu svojich potravinárskych výrob. Naopak, slovenské ministerstvo pôdohospodárstva nerobí absolútne nič. Dokonca spracovateľom potravín neplánuje pomôcť ani nástrojmi, ktoré umožnila Európska komisia. Nečinnosť agroministra a vlády je pritom už dnes jedným z dôvodov rastu cien potravín na Slovensku, pretože núti dvíhať ceny nielen pekárov, ale prakticky všetky sektory slovenského potravinárstva,“ uviedol Lapšanský.

SZPCC združuje výrobcov z celého Slovenska. Má takmer 500 členov od SZČO až po veľké pekárne vo všetkých regiónoch Slovenska. Členovia zväzu každodenne zabezpečujú väčšinu spotreby chleba, pečiva, cukrárskych výrobkov i cestovín Slovákov a zamestnávajú viac ako 12-tisíc pracovníkov.

Je dôležité odkiaľ čerpáte informácie

Súčasnú situáciu spojenú s vojenským konfliktom monitorujú naši kolegovia a usilujú sa o to, aby vám poskytli všetky dôležité správy o aktuálnom dianí. Našou hlavnou úlohou je prinášať vám predovšetkým dôveryhodné a spoľahlivé informácie, ktoré dôsledne overujeme.

Vaša podpora nám umožňuje, aby tento obsah mohli zadarmo čítať aj ľudia, ktorí si ho nemôžu dovoliť. Podporte našu prácu a spojte sa spolu s nami za dobrú a spravodlivú vec.

Len overené informácie

Len overené informácie
Aktuality takmer bez reklám

Aktuality takmer bez reklám
Vylepšené funkcie diskusií

Vylepšené funkcie diskusií

Celý článek zde