Peněžní kolotoč Radomíra Pruse aneb kde končí peníze investorů na výrobu baterií HE3DA

Co se stalo s částkou 1,4 miliardy korun, kterou čeští investoři vložili do podniku Magna Energy Storage se záměrem rozjet ve velkém výrobu baterií HE3DA? To je otázka, která jistě zajímá samotné investory i další pozorovatele dění okolo „tajemného hradu u Horní Suché.“ Podle zjištění Ekonomického deníku to vypadá, že peníze tečou z jedné firmy Radomíra Pruse do druhé a třetí.

V zápisu z květnové valné hromady společnosti Magna Energy Storage lze nalézt skromnou zmínku o tom, že podnik nakupuje výrobní technologie od společnosti Exelsior Engineering a licenci na samotné baterie od společnosti HE3DA. Na tom by nemuselo být nic špatného, ale je zapotřebí upozornit, že všechny tři jmenované společnosti neměli shodného většinového vlastníka. Tím je Radomír Prus spolu Vladimírem Jirkou.

Tito dva byznysmeni, kteří vždy vlastní firmy v poměru 75:25, zcela ovládají technologickou společnost Exelsior Engineering, která podniká také v průmyslové zóně Horní Suchá. Současně společně drží 75procentní podíl ve vývojové firmě HE3DA a 87,4 procenta akcií výrobního závodu Magna Energy Storage, který ovšem sériovou výrobu baterií dodnes nespustil.

Stovky milionů z jedné kapsy do druhé

Podle informací Ekonomického deníku se platby za licenci na baterie a výrobní linky pohybují v řádu nižších stovek milionů korun. O něco dražší pak byla výrobní hala v průmyslové zóně u obce Horní Suchá na Karvinsku. Právě na tyto položky padla velká část z 1,39 miliardy korun, které do projektu vložili soukromí investoři. Jak jsme již dříve upozornili, Prus s Jirkou do základního kapitálu Magna Energy Storage (MES) vložili pouhé dva miliony korun, přesto zde vlastní přes 87 procent akcionářského podílu.

Závod Exelsior, který vlastní podnikatel Radomír Prus, v Horní Suché na Karvinsku. Foto: David Tramba

Společnost MES dostala prostor k vyjádření, který příliš nevyužila. „K Vašim dotazům bych uvedla pouze to, že naši investoři jsou průběžně informování o všech záležitostech v rámci pravidelných čtvrtletních raportů pro investory, kde jsou reportovány jak finanční stránky, tak obchodní záležitosti a směry dalšího rozvoje a směřování společnosti. Nepovažujeme za nutné informovat o těchto záležitostech Vás,“ odpověděla předsedkyně dozorčí rady MES Jana Jirková.

Na konkrétní dotazy, týkající se třeba výše plateb společnostem Exelsior Engineering a HE3DA a jejich ověření znaleckým posudkem nikdo z MES neodpověděl. Stejně jako na dotazy, na kolik vyšla výrobní hala a kdy bude sériová výroba baterií zahájena.

Investoři, kteří do závodu MES vložili téměř 1,4 miliardy korun prostřednictvím firmy Battery Unite a v posledním roce též 46,4 milionu korun prostřednictvím investičního fondu Clean Future Dividend Fund (CFDF), zůstávají až na pár výjimek v anonymitě. Svou investicí do MES se v září na webu Seznam zprávy „pochlubil“ zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík, který k tomu dodal, že v úspěch baterií HE3DA na trhu stále věří.

Otazníky nad technologií i firemními vlastníky

Jenže ne všichni jsou z těchto baterií nadšeni. Pět hlavních pochybností, jež se nad tajemným projektem vznášejí, popsal Ekonomický deník v textu Slabá místa baterií HE3DA: technologie, přístup k investorům i minulost zakladatelů. Ve zprávě se dočtete třeba i to, že závod MES ani po dlouhých 14 měsících od oficiálního dokončení v září loňského roku stále nezahájil sériovou výrobu. Také oslovení odborníci z technických vysokých škol jsou k bateriím HE3DA skeptičtí a hovoří o nedotaženém vývoji a špatných parametrech.

Dále je zde otázka podnikatelské historie klíčových osob za projekty MES a HE3DA. Radomír Prus dostal v březnu od Krajského soudu (zatím nepravomocně) pokutu ve výši dvou milionů korun za podíl v korupční kauze. Pokutu dostali také Prusovi spolupracovníci Vladimír Jirka a Robert Topiarz. Kauza se týkala stále prošetřovaného možného dotačního podvodu z roku 2013, který soud ještě nerozhodl. Prusova a Jirkova firma Exelsior Group totiž použila 304 milionů korun z evropské dotace jinak, než původně slíbila.

David Tramba

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO