Pochybné rady, pokuty a nakoniec pardon. Obce trpia za výstavbu nájomných bytov

3. júl 2022 o 19:00  I Platený obsah

Za pokuty mali zaplatiť milión eur, poslanci im ich chcú odpustiť.

BRATISLAVA. Mesto Modrý Kameň nemusí zaplatiť Úradu pre verejné obstarávanie pokutu 57-tisíc eur. Primátorke Márii Bednárovej (KDH, SAS, OĽaNO) minulý týždeň odľahlo, keď parlament prijal nový zákon.

Pre mestečko s 1 600 obyvateľmi severne od Veľkého Krtíša by išlo o sumu, ktorá sa rovná mesačnému rozpočtu vrátane financovania škôl. Bez škôl sú to až dva mesačné rozpočty, hovorí Bednárová.

Článok pokračuje pod video reklamou

Článok pokračuje pod video reklamou

Samospráva Modrého Kameň je jednou z desiatok samospráv, ktoré v rokoch 2016 až 2021 dostali pokutu, lebo pri výstavbe nájomných bytov obchádzali zákon o verejnom obstarávaní. Spolu mali obce zaplatiť viac ako milión eur.

Sporný návrh zákona, aby obce neplatili, predložil nezaradený poslanec Jozef Šimko, ktorý kandidoval za extrémistickú ĽSNS. Podporili ho poslanci ĽSNS, Smeru, Hlasu a koaličnej Sme rodina a niektorí poslanci OĽaNO mu pomohli tým, že sa pri hlasovaní neprezentovali, čím znížili kvórum.

Šaľa: Nerobili sme nič zlé

Najväčšiu pokutu, takmer 340-tisíc eur, dostalo od úradu mesto Šaľa.

Zástupcovia firmy Innovia tam mestských poslancov presvedčili s ponukou na výstavbu nájomných bytov v novej bytovke.

„Povedali nám, že nechcú peniaze vopred, a keď byty postavia, predajú nám ich za vopred dohodnutú sumu,“ spomína primátor Jozef Belický (KDH, SNS).

Celý článek zde |