Policii nezarazila ani drahota. Strmě zvýšila investice do svých budov

Zatímco ještě v roce 2016 šlo ze státní kasy na policejní budovy 434 milionů, o dva roky později už to byla miliarda. Meziročně o dalších čtyři sta milionů výdaje narostly předloni a stejným tempem se zvýšily i loni na 1,8 miliardy. Letos dosáhnou téměř dvoumiliardové hranice.

„Dlouhodobě se jedná o poddimenzovanou oblast, proto je nezbytné investiční prostředky směrovat mimo jiné právě tímto směrem,“ uvádí mluvčí policie Ondřej Moravčík.

K nejvýznamnějším investicím se řadí rekonstrukce bývalých vojenských kasáren v Kutné Hoře. Příslušníci záchranného praporu je opustili v září roku 2008 kvůli reformě ozbrojených sil. Vznikne tam školicí středisko pro příslušníky policie, využívat je má i státní správa a veřejnost.

„Celková předpokládaná částka na rekonstrukci přesáhne sto milionů, z nichž zhruba 93 milionů pokryje dotace z Norských fondů,“ podotkla dříve Eva Kropáčová z policejního prezidia.

Stovky milionů si vyžádá také připravovaná stavba nového velkého administrativního centra policie na Veleslavíně, o kterém předloni informoval deník E15. Centrum na severozápadě Prahy má pojmout 3200 zaměstnanců, součástí budou i autoopravny pro dva tisíce vozidel.

Zajímavost :  Smartwings chtějí prodloužit lhůtu pro reorganizační plán ČSA do února

„Hlavním důvodem pro výstavbu je odchod z komerčních nájmů kanceláří a rovněž budov, které budou vyžadovat velice nákladné rekonstrukce v blízké budoucnosti,“ vysvětlil tehdy mluvčí ministerstva vnitra Adam Rözler.

K nejdůležitějším budoucím novým stavbám se vedle různých výcvikových středisek a nového kriminalistického ústavu ve Zbraslavi zařadí stavba hangáru pro leteckou službu policie. Náklady na hangár, jenž má stát na Letišti Václava Havla, dříve ministerstvo vnitra vyčíslilo na 650 milionů korun.

Policie investuje do nových staveb a rekonstrukcí nejvíce za poslední roky, a to v době, kdy strmě rostou ceny stavebních materiálů. Ocel, stavební dřevo nebo izolační materiály meziročně zdražily i více než dvojnásobně.

Zajímavost :  Miliardové pohledávky Citibank za OKD jsou oprávněné, rozhodl ostravský soud

Růst cen materiálů prodražuje nemovitosti obecně. Například u velkých komerčních staveb se může zvýšení cen pohybovat v řádu nižších desítek procent.

„V těchto případech se zvýšení nákladů odhaduje obtížněji, neboť se výstavba realizuje delší dobu a rozpočty se kalkulovaly ještě před pandemií. Problém je to nejen pro investora, ale i pro stavební firmu. Zvýší se tlak na konečné ceny,“ uvedla prezidentka Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí a jednatelka realitní společnosti Knight Frank Zdenka Klapalová.

„Za růstem cen materiálů stojí pandemií způsobené přerušení dodavatelských řetězců. Materiálů je nedostatek, důsledkem je růst cen, ale i posouvání termínů. Neřekl bych, že je to cenová spekulace, poptávka je zkrátka velmi vysoká,“ říká prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.

Zdroj Zde