Politická reklama na webu je „soutěží špinavých a neprůhledných metod“. Jourová chystá novou regulaci

„Dnes je digitální reklama pro politické účely nekontrolovanou soutěží špinavých a neprůhledných metod,“ řekla Jourová. „Pokusy ovlivňovat volby nebo volební proces se musí řídit přísnějšími pravidly, která zaručí i významnou transparentnost,“ zdůraznila Jourová.

Češka v exekutivním orgánu EU v té souvislosti poukázala na nový unijní průzkum Eurobarometer, podle něhož čtyři z deseti Evropanů uvedli, že u určitých internetových obsahů nevědí, zda jde o politickou volební reklamu, nebo nikoli. „To nemůžeme akceptovat. Občané musí vědět, proč dostávají volební reklamu, kdo za ni zaplatil a jaká data jsou používána k tomu, aby byla volební reklama adresována vybraným osobám,“ soudí Jourová. Podle ní právě to zajistí evropský zákon.

Konkrétně v něm má být mimo jiné stanoveno, že citlivá data, která si na sociálních mediálních platformách vyměňují přátelé, nebudou smět být využívána pro politické účely. „Mám tím na mysli informace o sexuální orientaci, náboženství nebo o politických názorech,“ vysvětlila Jourová. „Víme, že takové údaje jsou dnes využívány – nebo lépe řečeno zneužívány – k vyhledávání cílových skupin pro politickou reklamu,“ upozornila místopředsedkyně EK.

Podle Welt am Sonntag by se mohla unijní norma zaměřit zejména na firmy, které se zabývají analýzou dat a které na základě „lajků“, tedy označení příspěvků kliknutím na „líbí se mi“, objednávek zboží nebo osobních údajů na internetu sestavují psychologické profily (psychogramy) uživatelů, které následně využívají k cíleným politickým sdělením. Nejde podle Jourové jen o společnosti Meta, která provozuje Facebook či Instagram, a Google, ale také o Cambridge Analytica a další firmy.

Zdroj Zde