Pomoc pre celiatikov aj úprava transakčnej dane. Koalícia opäť mení konsolidačný balíček
Nový návrh predpokladá úpravy týkajúce sa dane z pridanej hodnoty (DPH) a novej dane z finančných transakcií, ktoré začnú platiť v budúcom roku.
Aké sú nové zmeny?
Do zoznamu tovarov s novou päťpercentnou sadzbou DPH bude zaradené aj bezlepkové pečivo a bezlepkové múky, teda tovar, ktorý je teraz drahší ako bežné pečivo a múka. Krok tak zrejme pomôže celiatikom, ktorí musia dodržiavať bezlepkovú diétu. Predtým poslanci do zníženej sadzby DPH zaradili iné potraviny.
Novej dani z finančných transakcií by nemali podliehať napríklad rôzne mimovládne a neziskové organizácie a spolky, ktoré sa zaoberajú verejno-prospešnými aktivitami vrátane ochrany ľudských práv, životného prostredia či poskytovaním sociálnej pomoci a podporou vzdelávania a športu.
Súčasne daň vo výške 0,4 percenta z hodnoty odchádzajúcich platieb z účtov právnických osôb podľa návrhu nezaťaží širší okruh platieb, ako predpokladal schválený zákon.
Čítajte viac
NBS hodnotí situáciu vo finančnom sektore. Konsolidačný balíček vlády neovplyvní splácanie úverov, tvrdí
Zmena transakcie
Maximálna výška dane z jednej transakcie by sa po novom mala vzťahovať nielen na prevody uskutočnené bankami.
Táto zmena pomôže medzinárodným obchodným skupinám, ktoré vykonávajú platby aj v mene svojej slovenskej divízie; na tieto platby sa doteraz nevzťahovala horná hranica dane 40 eur za transakciu.
Podľa slovenských médií Európska centrálna banka (ECB) už skôr odporučila Bratislave prehodnotiť zákon o dani z finančných transakcií, a to aj s ohľadom na jeho vplyv na činnosť slovenskej centrálnej banky (NBS). Návrh novely tohto zákona už stanovuje výnimky aj pre NBS. Slovensko je členom eurozóny od roku 2009.
Sadzba dane z pridanej hodnoty
Nová daň z finančných transakcií je jedným z hlavných opatrení vládneho konsolidačného balíka, ktorý počíta napríklad aj so zvýšením základnej sadzby dane z pridanej hodnoty alebo sadzby dane z príjmov pre firmy s vyššími príjmami.
V novembri parlament čiastočne zrušil pôvodne schválené zníženie platov zdravotníckych pracovníkov, ktoré bolo tiež súčasťou opatrení na zlepšenie stavu štátnych financií. Aj po tejto zmene však budú platy napríklad lekárov v nasledujúcich dvoch rokoch rásť pomalšie v porovnaní s predchádzajúcimi pravidlami.
Lekársky odborový zväz (LOZ) to predtým odmietol a väčšina nemocničných lekárov už podala výpoveď. Ministerstvo zdravotníctva a LOZ následne začali rokovania, ale zatiaľ nedospeli k dohode.
Pozrite si reportáž z 30. októbra o tom, ako konsolidačný balíček pokazil Slovákom náladu.
Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO