Pomoc se zdražením energií. Příspěvek na bydlení čeká vylepšení

Lidem, kteří budou v roce 2022 bojovat s takzvanou energetickou chudobou, má pomoci vylepšený příspěvek na bydlení. Na dnešním jednání se na tom shodla vláda vedená Petrem Fialou (ODS).

„Výrazně navýšíme normativy u příspěvku na bydlení,“ shrnuje chystanou pomoc Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministr práce a sociálních věcí. Od zmíněných normativů se odvíjí nárok i výše zmíněného příspěvku na bydlení. Vyšší normativní náklady umožní na příspěvek dosáhnout více žadatelům a dalším lidem příspěvek zvýší.

Detaily navýšení má vláda schválit na svém dalším jednání v příštím týdnu. Dá se čekat, že podpoří dnes předložený návrh ministerstva práce a sociálních věcí. Konkrétně má jít o nárůst normativních nákladů o 1120 až 1974 korun (podle počtu osob v domácnosti) u nájemních bytů a o 1180 až 2147 korun u vlastníků a družstevníků. Podobný návrh na mimořádné navýšení do sněmovny nedávno poslala i předešlá vláda vedená Andrejem Babišem. Aktuální návrh je o něco štědřejší a vychází z odhadu ministerstva průmyslu a obchodu, že ceny stoupnou v příštím roce v průměru o 37 % u elektřiny a 40 % u plynu.

Normativy se od začátku roku 2022 zvýší jen mírně, protože v pravidelné každoroční valorizaci ještě není započítaná vysoká inflace a rychlý růst cen energií z konce roku 2021. Normativy tak na začátku roku 2022 pravidelnou valorizací vzrostou jen o nižší stovky korun.

Mimořádnou valorizaci, která bude růst cen reflektovat, nemůže schválit vláda podle současného zákona o státní sociální podpoře sama. Musí proto změnit zákon. V aktuálním návrhu od Jurečkova ministerstva je pro následující období i možnost mimořádného zásahu: pokud návrh projde, bude vláda moci operativně normativy opět zvyšovat, pokud by ceny energií dál rostly.

Návrh chce také rozšířit okruh lidí, kteří mají na příspěvek na bydlení nárok. „Dosavadní okruh oprávněných osob je limitován nájemním nebo vlastnickým vztahem k bytu, jiné právní tituly k bytu nárok na dávku nezakládají přesto, že osoby užívající byt na základě jiného právního titulu jsou v obdobné situaci. Jedná se zejména o vztah podnájemní a užívání bytu na základě služebnosti,“ vysvětluje ministerstvo práce v  návrhu. Nově by tak na příspěvek měli dosáhnout například lidé v družstevních bytech, které jsou dále pronajímány, a také třeba senioři, kteří svůj byt převedli například na své potomky a dál ho užívají na základě věcného břemene.

Vylepšená pravidla mají platit počínaje příspěvkem za leden 2021 – a to i v případě, že se návrh v Parlamentu zdrží a novela začne být účinná až v únoru nebo dokonce v březnu.

Jak funguje příspěvek na bydlení

Prostřednictvím příspěvku na bydlení pomáhá stát rodinám i jednotlivcům, kteří kvůli nízkým příjmům nezvládají pokrýt náklady na bydlení. Žádá se o něj na úřadech práce, které ho také vyplácejí.

Nejčastěji jde o dávku ve výši nižších jednotek tisíc korun měsíčně. Nárok na ní vzniká, když náklady na bydlení vaší domácnosti přesahují třicet procent vašich čistých příjmů, respektive pětatřicet, když bydlíte v Praze, a zároveň těchto 30 procent (35 % v Praze) není nad normativními náklady.

Pak se výše měsíční dávky počítá tak, že vezmete normativní náklady pro vaši domácnost (nebo skutečné náklady, pokud jsou nižší než normativní) a od nich odečtete 30 procent (v Praze 35 %) čistých příjmů vaší domácnosti.

Mimořádná okamžitá pomoc

Fiala s Jurečkou připomínají, že příspěvek na bydlení je určen pro situace, kdy náklady na bydlení lidem nově ukousnou výrazně víc z pravidelných výdajů. Pro ty, kteří nemají akutně peníze na úhradu vysokého vyúčtování či záloh, je tu navíc stále mimořádná okamžitá pomoc. Je určena třeba pro domácnosti které nedávno skončily nebo stále zůstávají u distributora poslední instance a nemají na úhradu navýšených záloh či vyúčtování.

„Kdo má problém se zaplacením faktur a záloh za energie, ať se obrací na úřady práce. Budeme přes Českou správu sociálního zabezpečení informovat i důchodce,“ říká Jurečka.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,… Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde |