Poslanci sa stretnú v utorok. Rozhodovať budú o odvolávaní Šimkovičovej a Dolinkovej

Poslanci Národnej rady sa zídu opäť v utorok (14. 5.) ráno. Počas dňa by mali rozhodnúť o opozičných návrhoch na odvolenie ministeriek zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD) a kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS). Okrem toho majú na programe aktuálnej 12. schôdze ešte niekoľko neprerokovaných bodov.

Návrhy na odvolávania

Návrh na odvolanie ministerky kultúry podali opozičné PS a SaS ešte vo februári. Ministerka podľa nich neprimerane zasahuje do slobody kultúry svojimi výrokmi a krokmi. Šimkovičová ich argumenty odmietla, deklarovala napĺňanie vízie pre kultúru z vládneho programu. Zastali sa jej aj koaliční kolegovia a členovia vlády.

Zajímavost :  Česká společnost Safina změnila majitele, její známá vlastnická struktura nyní...

Ministerku zdravotníctva zas navrhli odvolať hnutie Slovensko, PS a KDH. Argumentujú neriešením problémov zdravotníctva, ako kolabujúci ambulantný sektor či nedostatok sestier. Hovoria aj o ohrozovaní eurofondov. Dolinková odmietla ich výčitky. Tvrdí, že jej rezort postupne rieši spomínané problémy. Informovala, že pripravuje aj reformu všeobecnej ambulantnej starostlivosti.

Pozrite si reportáž z 10.5.2024 o odvolávaní ministerky Šimkovičovej:

Neprerokované body schôdze

Medzi neprerokovanými bodmi schôdze sú ešte napríklad výročné správy o činnosti verejného ochrancu práv, komisára pre deti či komisára pre zdravotne znevýhodnených a ďalšie.

Zajímavost :  Ministerku sprevádza aj v súkromí, v rezorte má rozhodujúce slovo. Dolinková tají, koľko zarába a čo robí jej poradca

Neprerokovaný ostal aj vládny návrh zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorý by mal riešiť situáciu s medveďmi. Aktuálne je v druhom čítaní, parlament sa mu venuje v skrátenom legislatívnom konaní. Poslancov čaká ešte vládna novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach aj s návrhom na jej prerokovanie v zrýchlenom režime. Očakáva sa aj rokovanie o zmenách v RTVS.

Pozrite si reportáž z 9.5.2024 o odvolávaní ministerky Dolinkovej:

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO