Pošta propustí tisíce lidí, zavře 300 poboček

„V první fázi k 1. červenci se bavíme o nižších jednotkách tisíc,“ řekl Štěpán. O přesném rozsahu propouštění zatím nebylo rozhodnuto. Pověřený generální ředitel také potvrdil dříve oznámený záměr zavřít 300 poboček. Omezování sítě má dopadnout na města, která mají více poboček. „Na vesnicích platí to pravidlo, že pokud má dnes jednu pobočku, tak tam tu pobočku zavírat určitě nebudeme,“ řekl Štěpán. Zároveň ale dodal, že dlouhodobým cílem České pošty je pobočky v malých obcích převést do režimu Pošta Partner, kdy je provozovatelem poštovných služeb soukromý subjekt nebo obec.

Pokud vláda omezování pobočkové sítě schválí, mělo by proběhnout také k 1. červenci.

Pošta loni oznámila ztrátu 1,5 miliardy korun, musí proto rychle začít šetřit. „Pokud nebudou realizovány zásadní potřebné kroky, jsou ve hře všechny scénáře, včetně insolvence,“ řekl Štěpán.

I tak pošta počítá s vnější finanční pomocí, potřeba má být částka s jistotou přesahující miliardu korun. Podle šéfa se uvažuje o vstupu soukromého investora, podpoře z veřejných zdrojů i o státních zárukách za komerční financování. Transformační plán České pošty má v nejbližší době představit ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Štěpán uvedl, že přibližně od roku 2019 klesl zájem o poštovní služby o dvě pětiny. Nyní očekává další propad poptávky v souvislosti s tím, že od začátku roku platí zákon, který nařizuje OSVČ komunikovat s orgány státní správy prostřednictvím datových schránek. 

Transformační plán České pošty připravoval již bývalý ředitel Roman Knap, který ve funkci skončil v únoru. V rámci transformace má dojít k oddělení státních a komerčních služeb pošty, má se přitom jasně určit, kolik poštu které služby stojí. Stát se pak má rozhodnout, jaké služby zachová, a bude přitom vědět, kolik za to zaplatí, popsal v nedávném rozhovoru pro E15 Knap. Bývalý ředitel také navrhl rozsáhlou digitalizaci tak, kde je to možné. Předpokládá se, že transformačním plánem se do velké míry bude řídit i stávající vedení pošty.

Zdroj Zde