Pozor na Temu. Manipuluje a nechrání uživatele, stěžuje si dTest

Skupina evropských spotřebitelských organizací včetně českého dTestu podala stížnost na čínské online tržiště Temu

Na tržiště, které zaujalo hodně lidí díky intenzivní reklamě, velkým slevám a integraci herních prvků, by si spotřebitelé měli dát velký pozor, upozorňuje dTest. Temu podle něj ve velké míře porušuje právo na ochranu spotřebitele. 

Spotřebitelská sdružení z velké evropské sítě BEUC si stěžují dozorovým úřadům i Evropské komisi, že Temu nedostatečně chrání uživatele a používá manipulativní praktiky, které unijní předpisy zakazují. 

„Temu nezajišťuje dostatečnou sledovatelnost prodávajících na platformě a zákazníci tak často neví, u koho nakupují,“ říká šéfka dTestu Eduarda Hekšová. Problematické jsou podle sdružení také manipulativní praktiky, které zákazníka klamou svými doporučeními. Ten pak během nákupu utratí více, než zamýšlel.

Čínské Temu působí na trhu od roku 2023 a jen v Evropské unii má přes 75 milionů uživatelů.

Zajímavost :  Vražda v Rohožníku má prekvapivé pokračovanie. Polícia obvinila z vraždy zranenú ženu

„Na základě těchto porušení předpisů EU chránící spotřebitele jsme se společně s dalšími spotřebitelskými organizacemi sdruženými pod organizací BEUC rozhodli podat stížnost k jednotlivým dozorovým orgánům a také Evropské komisi,“ říká Hekšová. Spotřebitelské organizace mají obavy i ohledně bezpečnosti výrobků prodávaných na tomto tržišti. „Z důvodu těchto porušení Aktu o digitálních službách by Temu mělo být prošetřeno příslušnými úřady,“ dodává Hekšová.

V Česku už dTest podal stížnost Českému telekomunikačnímu úřadu. Mluvčí úřadu Tereza Meravá však už dříve pro Finmag.cz uvedla, že úřad zatím nemá potřebné kompetence. A i kdyby, stížnost jen postoupí irským úřadům.

Temu totiž v Evropě působí pod právní entitou Whaleco Technology Limited se sídlem v Irsku a způsobilý je v tomto smyslu jen irský regulátor Coimisiún na Meán. Ten už problematiku online tržišť řeší. „Aktuálně se společnostmi sídlícími v Irsku, které by mohly spadat pod působnost nařízení DSA, komunikujeme. V rámci tohoto procesu se úřad setkal i se společností Temu,“ potvrdil pro Finmag.cz irský úřad.

Zajímavost :  Akciové trhy: Slabší data z americké ekonomiky poslala trhy dolů - Komentář

Samo Temu na přímý dotaz, proč nerespektuje platnou legislativu a zda se neobává sankcí, redakci Finmag.cz odpovědělo, že se „zavazuje dodržovat zákony a předpisy trhů, na kterých působí“. To však rozporuje Asociace pro elektronickou komerci (APEK), která na platformu už dříve podala stížnost u České obchodní inspekce.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat… Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO