Pozor na volání ze tří čísel. Podvodníci se vydávají za ČNB

Česká národní banka zaznamenala v posledních dnech další podvodné praktiky, které zneužívají její jméno. Lidé by si měli dát pozor hlavně na telefonáty z čísel 244001, 2441022 a 244100111.

„Jménem ČNB se snaží vylákat přihlašovací údaje klienta do jeho elektronického bankovnictví a údaje o platební kartě (číslo karty, jméno majitele, dobu platnosti, CVV kód a podobně. Setkali jsme se dokonce i s případy, kdy telefonující jménem ČNB doporučoval stažení aplikace na sledování účtu, která by jej měla varovat, kdyby došlo k nějaké manipulaci,“ upozorňuje centrální banka.

Tvrzení podvodníků působí velmi věrohodně. Často vás osloví jménem a disponují například informací o vašem posledním výběru z bankomatu. Dokonce využívají takzvaného spoofingu telefonního čísla – to znamená, že dokáží napodobit jakékoliv telefonní číslo, tedy třeba i infolinku banky.

Česká národní banka upozorňuje, že takovým způsobem veřejnost nikdy nekontaktuje a v žádném případě od nikoho nevyžaduje instalaci neověřeného softwaru, sdělení údajů o platební kartě či údajů pro přihlášení k účtu v bance.

Doporučuje občanům, aby nikomu neposkytovali své osobní či další citlivé údaje. Na obdobné podvodné telefonáty nemají lidé reagovat. „Setkáte-li se s podvodným jednáním s popisovaným průběhem, neváhejte kontaktovat Policii ČR, ale také svoji banku. Včasné kroky doporučené Policií ČR ještě mohou zvrátit ztrátu peněz,“ dodává ČNB.

redakce Peníze.CZ

 Další články autora.

Vytisknout

Celý článek zde | Podnikání za 500 Kč ? – ANO