PPF, Tykač a teď i J&T. Banku Moneta ovládli čeští a slovenští miliardáři

Slovenští byznysmeni Ivan Jakabovič a Jozef Tkáč převzali balík více než 9 procent akcií banky Moneta, který dosud vlastnil rakouský aktivistický investor Klaus Umek. Moneta Money Bank se tak stává finančním ústavem v rukou českých a slovenských miliardářů. PPF, J&T a Pavel Tykač zde v součtu mají již 46 procent akcií.

Jak vyplývá z regulatorního hlášení pro Českou národní banku, fond J&T Arch Investments SICAV převzal k 8. červenci do svého vlastnictví 9,27 procenta akcií Monety. Fond patří do skupiny J&T Finance Group, jako koncoví reální majitelé tak jsou v hlášení pro ČNB uvedeni Ivan Jakabovič a Jozef Tkáč.

J&T si díky zmíněnému nákupu stala druhým největším akcionářem Monety. Tím vůbec největším je finanční skupina PPF, kterou vlastní dědicové po loni zemřelém Petru Kellnerovi. PPF prostřednictvím Tanemo drží bezmála 30 procent akcií, většinu z nich nakoupila na počátku loňského roku. Tehdy měla PPF ambici Monetu ovládnout a spojit ji s Air Bank. Tento záměr však letos na konci května vzdala.

Třetím největším akcionářem Monety je Pavel Tykač, který jinak podniká hlavně v oboru energetiky a těžby uhlí. Svůj podíl, který drží prostřednictvím kyperské firmy Manecomte Limited, postupně navyšuje. Podle informací na webu Monety nyní jeho podíl dosahuje 6,8 procenta akcií.

Mezi další významné akcionáře patří banky a správci majetku ze Spojených států a Velké Británie. Menší podíly, lehce přes jedno procento, pak vlastní dva přímí konkurenti Monety na českém bankovním trhu. Jedná se o bankovní skupiny Generali a Raiffeisen Bank.

(dtr)

Celý článek zde