Práce na petržalskej električke stoja. Dodávateľ ukazuje na infláciu, chce viac peňazí

11. júl 2022 o 16:30  I Platený obsah

Potiahnutie trate po Janíkov dvor malo pôvodne stáť 90 miliónov eur.

Výstavba druhej etapy električkovej trate v bratislavskej mestskej časti Petržalka čelí len pár mesiacov po spustení problémom. Práce na úseku Bosákova – Janíkov dvor sa v posledných týždňoch obmedzili na prekládky inžinierskych sietí na budúcej trati.

Rozsiahlejšie stavebné práce brzdia skokové nárasty cien stavebných materiálov, hlavne ocele, železa, betónu, ale aj pohonných hmôt, v desiatkach percent.

Celkovú cenu zákazky zvýšili natoľko, že zhotoviteľ, Združenie NS MHD Petržalka, nie je ochotný pokračovať. Od magistrátu Bratislavy požaduje zmluvný dodatok, ktorý by zdvihol hodnotu kontraktu.

Súvisiaci článok Miliónový projekt pýta povolenia. Kadiaľ pôjde električka cez Ružinov? Čítajte 

Uzatvorenie dodatku umožňuje májová novela zákona o eurofondoch, ktorá už prešla parlamentom. A aj Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) medzičasom vydal usmernenie, ktoré povoľuje zvýšenie verejných zákaziek až o 50 percent.

MIRRI: Mesto električku nedostavia

Združenie MHD Petržalka rozbehlo výstavbu trate za vysúťažených takmer 90 miliónov eur vlani v novembri. Okrem výrubu stromov a odstraňovania vrstvy zeminy sa v lokalite Janíkov dvor začalo aj s búraním tunela nedostavaného bratislavského metra.

Celý článek zde |