Praha ukázala lanovku z Podbaby do Bohnic. Navrhnou ji Britové, stanice budou tři

Běloruský soud ve středu poslal na řadu let do vězení další nezávislou novinářku. Dvaapadesátiletou Irynu Slaunikavovou z polského televizního kanálu Belsat shledal vinnou ze založení extremistické organizace a účasti na protestech, za což jí vyměřil pětiletý nepodmíněný trest. Pokračuje tak vládní tažení proti opozičním aktivistům, kritickým médiím a nezávislým reportérům, poznamenala agentura AP, která zároveň upozornila, že výše trestu je o rok delší, než žádala prokuratura.

Slaunikavová strávila posledních deset měsíců ve vazbě, bezpečnostní složky ji zadržely loni v říjnu na letišti v Minsku po návratu z dovolené. Původně šla do vězení na 15 dní za zveřejnění příspěvku, který měl podle úřadů „extremistický obsah“. Většina současného procesu s ní se podle agentury Reuters odehrála za zavřenými dveřmi.

Slaunikavovová je podle AP třetí novinářkou Belsatu, kterou v Bělorusku uvěznili. Minulý měsíc poslal soud na osm let za mříže Kacjarynu Bachvalavovou, známou také pod příjmením Andrejevová. Ženu, která už si před tím odpykávala dvouletý trest za natáčení protestů proti autoritářskému režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, uznal vinnou z velezrady. Její kolegyni Darju Čulcovovou soud uvěznil na dva roky za organizaci protestů. Obě novinářky vinu odmítly.

Celý článek zde