Praktický sprievodca vojnovou Ukrajinou (píše Petra Procházková)

Autorka je redaktorka českého Deníka N

Cestovanie Ukrajinou je po útoku ruskej armády oveľa zložitejšie, ale nie nemožné. Namiesto dovolenkárov sem vo veľkom prichádzajú novinári, humanitárni pracovníci, lekári, aktivisti, politici a dokonca aj herci.

Pravidlo číslo jeden je necestovať lietadlom. Žiadne sem totiž nelietajú. Vzdušný priestor nad Ukrajinou bol už pred ruským útokom prezieravo uzavretý. Ostatne, tanec medzi raketami by bol veľmi riskantný a toho, čo teraz lieta nad Ukrajinou, je naozaj veľa.

Drony, lietadlá, stíhačky aj bombardéry. I keď tých je momentálne menej, pretože Ukrajinci sa naučili zaobchádzať so zbraňami od západných partnerov a lietadlá Rusom úspešne zostreľujú.

V neposlednom rade používajú obe strany blízko frontu vrtuľníky. Napriek tomu symbolom tejto vojny nebude pilot Meresiev, čo sa osemnásť dní plazil so zranenými nohami snehom, ale dron, nepilotovaná múdra mašinka, ktorá urobila z ruských tankových kolón železnú fašírku.

Takže lietadlom naozaj nie.

Ani loďou to nepôjde. Čierne more je plné mín a ruských vojnových člnov. Zostáva auto alebo vlak.

Zamínovanými cestami do neznáma

My sme zvolili automobil. Z doterajšieho používania našej redakčnej červenej fabie vyplýva jedna dôležitá vec: nejazdite vlastným autom. Bude vám ho natoľko ľúto, že začnete chodiť po Ukrajine pešo, a keďže je obrovská, nikam neprídete včas.

Okrem hlavných ťahov, ktoré sú od čias majstrovstiev Európy vo futbale v roku 2012 vo veľmi slušnom stave, sú ukrajinské cesty pretkané výmoľmi a dierami.

Boli tu už pred vojnou. Teraz pribudli mosty vyhodené do povetria a zamínované úseky, ktoré treba obchádzať po poľných cestách. Jazdiť po neznámych komunikáciách je pritom nielen pochabé, ale aj životu nebezpečné.

Celý článek zde |