Pražská burza klesla o víc než tři procenta, způsobily to problémy Credit Suisse

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po úterním růstu dnes klesla o 3,18 procenta na 1312,14 bodu. Zavřela nejníže od 25. ledna. Ovlivnily ji obavy o finanční stabilitu švýcarské banky Credit Suisse. Ztrácela většina titulů, nejvíce finanční sektor. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů přesáhl 1,3 miliardy korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Důvodem obav o stabilitu Credit Suisse je vyjádření největšího investora, kterým je finanční ústav Saudi National Bank (SNB), že už nemůže švýcarské bance poskytnout další finanční pomoc. SNB je největší komerční bankou v Saúdské Arábii. Dopoledne bylo obchodování s akciemi Credit Suisse podle médií několikrát pozastaveno. Odpoledne akcie banky ztrácely asi 30 procent.

Podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty to byla dnes zásadní informace. „Proč to ale zástupce Saudi National Bank pronesl není úplně jasné. Každopádně to uvrhlo trhy do nejistoty. A tu nemá nikdo rád, investoři zvláště ne,“ uvedl. „Panevropský bankovní index Stoxx 600 Bank dnes odepsal šest procent,“ podotkl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

V Praze nejvíce ztrácely akcie Erste Bank, odepsaly 6,21 procenta na 740,20 koruny. „V posledních dnech předvádí opravdu vysokou volatilitu. Pohyby ve výši kolem pěti procent na jednu nebo druhou stranu nejsou výjimku,“ upozornil Trampota. Komerční banka si pohoršila o 4,8 procenta na 674 korun a Moneta Money Bank klesla o 2,76 procenta na 81 korun.

O 0,59 procenta klesly také cenné papíry energetické společnosti ČEZ. Zůstávají ale nad psychologickou tisícikorunovou hranicí, zavřely na 1005 korunách. Jediným titulem, který dnes posílil, byla zbrojovka Colt. Polepšila si o 0,17 procenta na 586 korun. „Od začátku roku je silnější o 6,16 procenta,“ dodal Trampota.

Česká měna po dvou měsících oslabila pod 24 koruny za euro, během dneška spadla o dvacetník na 24,02 koruny za euro. Vůči dolaru si dnes koruna pohoršila o téměř 60 haléřů na 22,80 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Trhy podle analytiků reagují na obavy z přelévání problémů v bankovním sektoru z USA do Evropy.

Babišem slibovaná privatizace se nekonala. Pražská burza musí spoléhat na Start

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Investiční stříbro a jeho cena. Kdy se vyplatí nakoupit stříbrné slitky

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Investiční měď a její cena v grafu. Pozor na měděné slitky i akcie těžařů
Bitcoinem se dá konečně obstojně platit. Pomohli tomu i Češi
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem

Zdroj Zde