Pražská burza odevzdala středeční zisky, nedařilo se akciím KB a ČEZ

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Zajímavost :  Obří turecké tržiště Trendyol se pomalu vkrádá do Česka. Místní obchodníci do něj ale nemohou

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza ve čtvrtek odevzdala většinu středečních zisků. Index PX oslabil o 0,43 procenta na 1556,65 bodu. Dolů ho stáhly hlavně akcie Komerční banky a energetické společnosti ČEZ, ale ve ztrátě skončila většina titulů. 

„Obchodování se neslo bez významných makro či podnikových zpráv, při průměrných objemech,“ uvedl analytik Fio banky Martin Singer. Celkový objem obchodů na pražském trhu dnes dosáhl 436 milionů korun.

Více než třetina z toho připadla na cenné papíry Komerční banky. „Již v úvodních hodinách se začaly vzdalovat od cenové rezistence 800 Kč,“ podotkl Singer. Titul nakonec odepsal 1,32 procenta na 786 korun. Moneta Money Bank pak oslabila o 0,41 procenta na 96,50 Kč. Z bankovních titulů tak v zisku skončila jen Erste Bank. Byl ovšem velmi mírný, akcie vzrostly o 0,04 procenta na 1139 korun.

Cenné papíry ČEZ zlevnily o 0,7 procenta na 921 korun. V červeném skončila i tabáková společnost Philip Morris ČR či řetězec Pilulka. Ziskový den za sebou naopak má zbrojovka Colt CZ, stavitel solárních elektráren Photon Energy a metalurgická firma Gevorkyan.

Zajímavost :  Válka na Ukrajině ONLINE: NATO může rozmístit v Polsku jaderné zbraně, řekl Duda
Kryptoměny: Jak fungují a proč do nich investovat. Na ty nové si dejte pozor

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

Investiční stříbro a jeho cena. Kdy se vyplatí nakoupit stříbrné slitky
  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Zajímavost :  Pro restrukturalizaci hlasovalo 90 % věřitelů, oznámila Liberty
Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled
  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024

Investiční měď a její cena v grafu. Pozor na měděné slitky i akcie těžařů
Bitcoinem se dá konečně obstojně platit. Pomohli tomu i Češi
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem

Zdroj Zde