Pražská burza opět klesala, ztrácely akcie ČEZ a zbrojovky Colt CZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Sankce pro Rusko: Stahování světových značek i zabavování majetku oligarchům

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza počtvrté po sobě klesla. Index PX ubral 0,44 procenta na 1212,59 bodu. Víc než 3,5 procenta ztratily akcie energetické společnosti ČEZ, o víc než šest procent spadly cenné papíry zbrojovky Colt CZ. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna mírně oslabila k euru a posílila vůči dolaru.

Index PX je nadále na nejnižší hodnotě od konce loňského července, kam sestoupil už v pátek. Akcie ČEZ a Colt CZ navázaly na páteční pokles poté, co premiér Petr Fiala (ODS) potvrdil, že vláda jedná o možnosti sektorových daní, uvedl analytik Wood & Company Vojtěch Boháč.

Cenné papíry ČEZ zlevnily o 3,61 procenta na 935 korun. Níže se podle Boháče obchodovaly naposledy před více než čtvrt rokem. Kvůli stejným obavám ze zdanění takzvaných mimořádných zisků akcie Colt CZ zakončily slabší o 6,18 procenta na 516 Kč. Cenné papíry antivirové firmy Avast ubraly 1,17 koruny na 148,25 koruny.

Z bankovních emisí klesla Erste Bank o 0,30 procenta na 591 korun, Komerční banka naopak koriguje ztráty z minulého týdne a dnes posílila o 2,04 procenta na 650 korun. Moneta Money Bank přidala 0,47 procenta na 85,50 koruny. Vzhůru šly také akcie pojišťovny VIG o 0,37 procenta na 547 korun.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Zdroj Zde