Pražská burza oslabila, akcie ČEZ po zveřejnění výsledků ztrácely

Český akciový parket představuje pro řadu investorů zajímavé místo, kam v době zvýšených sazeb a účtů za energie uložit peníze. Banky a energetický podnik ČEZ i z toho důvodu patří mezi nejlikvidnější akcie pražské burzy. Jak se těmto a dalším titulům dařilo během posledního obchodního dne? Každý obchodní den po jeho skončení také shrnuje zpravodajství webu e15. Aktuální vývoj indexu PX nabízí automaticky aktualizovaná infografika.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Momentálně představuje pro index PX zřejmě největší výzvu plánované zestátnění společnosti ČEZ. Nejasnosti kolem možného provedení záměru drží podle některých investorů cenu akcie výrazně níže, než by odpovídalo její hodnotě. Část expertů upozorňuje, že po případném stažení titulu z burzy by utrpělo i postavení českého trhu jako takového.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po pondělním růstu ztrácela, index PX dnes odepsal 0,15 procenta na 1555,77 bodu. Po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí se nedařilo akciím energetické společnosti ČEZ, oslabila i Komerční banka. Naopak v plusu skončily emise Monety i Erste.

Zajímavost :  TOP 09 okopává kotníky vládních partnerů. A napětí jenom poroste

Čistý zisk energetické firmy ČEZ v prvním čtvrtletí meziročně stoupl o čtvrtinu na 13,6 miliardy korun, provozní výnosy naopak klesly o šest procent na 87,4 miliardy korun. Výsledky předčily očekávání trhu, přesto jeho akcie vpodvečer zakončily ve ztrátě. „Akcie ČEZ v úvodu seance připisovaly zhruba 1,5procetní zisk, avšak v průběhu dne převážilo vybírání krátkodobých zisků a kurz v mezidenním srovnání nakonec poklesl o 1,09 procenta na 907 Kč,“ uvedl makléř společnosti Wood & Company Vladimír Vávra.

V červených číslech skončily i emise Komerční banky, které ztratily 0,94 procenta na 790,50 korun. Slabší uzavřely také cenné papíry zbrojovky Colt, a to o 0,29 procenta na 680 korun. Akcie výrobce tabákových výrobků Philip Morris zlevnily o 0,54 procenta na hodnotu 14.820 Kč.

Erste si naopak připsala 0,36 procenta na 1129,50 korun a Moneta 0,72 procenta na 98,20 Kč. I když v kladných číslech zakončily také akcie pojišťovny VIG a Kofoly, index PX klesl. „Důvodem byl vývoj u akcií ČEZ a Komerční banky, přičemž ztrátám nezabránil ani pozitivní vývoj u akcií Erste a Monety,“ dodal Vávra.

Zajímavost :  Soudy čeká 29. května stávka kvůli platům. Část z nich zruší jednání nebo uzavře budovy
Kryptoměny: Jak fungují a proč do nich investovat. Na ty nové si dejte pozor

Index PX a jeho báze*

  • Colt CZ Group SE

Colt CZ Group SE je společně se svými dceřinými společnostmi jedním z předních světových výrobců ručních palných zbraní pro ozbrojené složky, osobní obranu, lov, sportovní střelbu a další komerční využití.

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli dlouhodobě rostoucím cenám elektřiny.

  • Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři věří, že vyšší úrokové sazby v eurozóně i Česku pomohou finančním výsledkům skupiny.

Investiční stříbro a jeho cena. Kdy se vyplatí nakoupit stříbrné slitky
  • Kofola ČeskoSlovensko

Nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

  • Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

  • Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze.

  • Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Zajímavost :  Stát vyplatí průmyslovým podnikům dvoumiliardové kompenzace za drahé povolenky
Cena zlata a kdy nejlépe investovat. Stručný přehled
  • Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

  • Primoco UAV

Výrobci bezpilotních letounů svědčí současná geopolitická situace, která zvedá zájem o jeho stroje.

  • Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 6. květnu 2024

Investiční měď a její cena v grafu. Pozor na měděné slitky i akcie těžařů
Bitcoinem se dá konečně obstojně platit. Pomohli tomu i Češi
NFT přehledně: Kde koupit a jak vytvořit token, jenž hýbe kryptosvětem

Zdroj Zde