Pražská burza po poklesu posílila, stoupaly akcie Komerční banky

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza po středečním poklesu kvůli obavám o finanční stabilitu švýcarské banky Credit Suisse dnes posílila. Index PX vzrostl o 0,49 procenta na 1318,54 bodu. Nahoru ho táhly hlavně akcie Komerční banky, dařilo se i Moneta Money Bank, zatímco Erste Bank dál ztrácela. Vyplývá to z údajů na webu burzy.

„Obchodování dominovaly akcie Komerční banky a Erste, které společně obstaraly 80 procent z dnešního celkového zobchodované objemu na burze. Zatímco akcie Komerční banky po středečním bezmála pětiprocentním poklesu dokázaly posílit o 1,04 procenta na 681 Kč, akcie Erste i nadále čelily převažujícímu prodejnímu zájmu a odepsaly 2,05 procenta na 725 Kč,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Dařilo se i energetické společnosti ČEZ, jejíž emise zdražily o jedno procento na 1015 korun. Moneta vzrostla o 0,86 procenta na 81,70 Kč. „Silnější zakončily den i akcie VIG, Kofoly, Philip Morris nebo Photon Energy,“ dodal Vávra.

Vedle Erste skončily v červených číslech akcie Pilulky, které dnes oslabily o 7,46 procenta na 620 Kč. Cenné papíry zbrojovky Colt ztratily 0,51 procenta na hodnotu 583 korun.

Aktuální problémy Credit Suisse ve světě oživily obavy z bankovní krize. Druhá největší švýcarská banka má dlouhodobé problémy, které vyvrcholily tento týden oznámením, že ve svých finančních výkazech a kontrolních postupech za poslední dva roky zjistila závažné nedostatky. Její akcie se ve středu propadly až o 30 procent. Dnes Credit Suisse oznámila, že využije možnosti vypůjčit si od švýcarské centrální banky až 50 miliard švýcarských franků (1,2 bilionu Kč).

Koruna dnes mírně oslabila k euru a zpevnila k dolaru. K euru si pohoršila o tři haléře na 24,05 Kč/EUR a k dolaru posílila o 15 haléřů na 22,65 Kč/USD.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Zdroj Zde