Pražská burza pokračuje v poklesu, je nejníže od začátku února

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza pokračuje v poklesu i na začátku nového týdne. Index PX dnes oslabil o 2,18 procenta na 1346,18 bodu. Uzavřel tak nejníže od 1. února. Dolů ho táhly zejména banky. Aktivita na trhu byla vysoká, celkový objem obchodů přesáhl miliardu korun. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

„Bankovní tituly v úvodu týdne znovu čelily vlně výprodejů souvisejících s nervozitou u finančních titulů na zahraničních trzích, kterou vyvolal pád americké regionální banky SVB Financial,“ uvedl makléř Wood & Company Vladimír Vávra.

Nejhůře na pražském trhu dopadly cenné papíry Erste Bank, které zlevnily o 4,55 procenta na 772,80 koruny. Komerční banka odepsala 3,9 procenta na 703 korun. Moneta Money Bank si pak pohoršila o 1,07 procenta na 83,40 koruny a pojišťovna VIG o 2,46 procenta na 595 korun.

Podle analytika Komerční banky Bohumila Trampoty je ale situace nyní jiná než při krizi v roce 2008. „Banky jsou v jiné, daleko lepší kondici než ve zmíněném roce. Navíc regulátoři okamžitě zavedli program na poskytování pomoci, kde si budou moci banky levně půjčovat k uspokojení svých klientů,“ uvedl. Krize nebo přenesení problémů na ostatní by se proto neobával. „Nicméně pravdou je, že akciové trhy znervózněly,“ dodal.

V Praze dnes v červeném skončila většina titulů, výjimek bylo jen několik. Zisk zaznamenaly akcie lékárenského řetězce Pilulka, přidaly 1,56 procenta 650 korun. Tabáková společnost Philip Morris ČR rostla o 0,23 procenta na 17 460 korun. Ztrátě se ubránily také cenné papíry energetické společnosti ČEZ, když stagnovaly na 1000 korunách.

Koruna i na začátku nového týdne pokračovala v oslabování vůči euru. Kolem 17:00 se obchodovala za 23,71 koruny za euro, proti pátečnímu závěru tak ztratila devět haléřů. K dolaru česká měna o haléř posílila a uzavřela na 22,09 koruny za dolar. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Od začátku března už koruna ztratila vůči euru 40 haléřů.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Zdroj Zde