Pražská burza uzavřela na sedmiměsíčním maximu, růst táhly akcie společnosti ČEZ

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2022 ve stínu války. Jak reagují globální firmy:

Video se připravuje …

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza dnes vzrostla počtvrté po sobě a uzavřela na sedmiměsíčním maximu. Index PX stoupl o 0,71 procenta na 1302,99 bodu. Růst táhly akcie energetické společnosti ČEZ, které zpevnily o víc než 3,5 procenta. Vyplývá to z internetových stránek burzy. Česká koruna se vrátila k posilování vůči euru a dál zpevňovala k dolaru.

Pražská burza dnes zakončila obchodní den nejvýše od loňského 22. června. „Byla dnes ´bílou´ vránou. S největší pravděpodobností jako jediná v Evropě rostla,“ podotkl analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Pošesté za sebou si dnes polepšily cenné papíry ČEZ. Přidaly 3,67 procenta na 875,50 koruny. Významnější kurzotvorné zprávy k ČEZ se přitom dnes neobjevily, upozornil Jan Tománek z Fio banky. „ČEZ je od začátku roku 2023 v plusu již 13,70 procenta. S největší pravděpodobností je to reakce na možnou restrukturalizaci. Investoři spekulují nad vysokou prémií k současné tržní ceně,“ podotkl Trampota.

Bankovní emise se dnes obchodovaly smíšeně. Erste Bank posílila o 0,43 procenta na 802,40 koruny, Moneta Money Bank o čtvrt procenta na 78,70 koruny. Naopak akcie Komerční banky ztratily 0,42 procenta na 710 korun. Níže skončily také cenné papíry pojišťovny VIG, ubraly 0,68 procenta na 581 korun.

Vzhůru šly naopak akcie výrobce nápojů Kofola o 0,79 procenta na 254 korun. Cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris zdražily o 0,60 procenta na 16 700 korun. Akcie zbrojovky Colt CZ zakončily beze změny na 571 korunách.

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Zdroj Zde