Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem. Oslabily akcie Komerční banky.

Index PX a aktuální hodnota

Historicky nejvyšších hodnot dosahoval index PX v roce 2007. Následoval ale prudký propad v důsledku globální ekonomické krize. Podobně dramatický byl i pokles kvůli koronavirovému šoku v březnu 2020. I díky mimořádně rozvolněné politice centrálních bank ale domácí burza své tehdejší ztráty rychle smazala.

Investice roku 2021: Komodity, akcie, kryptoměny i dluhopisy

Pražská burza: shrnutí posledního obchodního dne

Pražská burza vstoupila do nového týdne poklesem. Index PX odepsal 0,35 procenta na 1357,91 bodu. Nejvýznamněji přispěly akcie finančního domu Komerční banka, které se podílejí na PX indexu aktuálně 16,11 procenty, poklesem 2,97 procenta. Největší pokles postihl akcie finančního domu Komerční banka a nápojářské společnosti Kofola. Největší nárůst dnes zaznamenaly akcie České zbrojovky a rakouského bankovního domu Erste Group Bank.Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z třinácti hlavních titulů pražské burzy dnes sedm zakončilo obchodování v mínusu, další čtyři emise stagnovaly. Největší pokles vykázaly akcie finančního domu Komerční banka, které odepsaly 2,97 procenta na 867 korun. Cenné papíry nápojářské společnosti Kofola oslabily o 2,2 procent. Oproti tomu nejvýraznější nárůst zaznamenaly akcie České zbrojovky. V závěru obchodování byla jejich cena 516 korun, což bylo o 1,98 procenta více než na počátku dne. Emise rakouské bankovní skupiny Erste Group Bank si připsala 0,74 procenta na 984 korun.

Akcie banky Moneta dnes již druhý den v řadě denní hodnotou 95 Kč překonaly své šestileté maximum. Dnešní maximum je největší známou hodnotou v rámci sledovaného období od května 2016.

Tato zpráva je generována softwarem za pomoci prvků umělé inteligence v rámci projektu TAČR

Index PX a jeho báze*

Avast

Původně česká kyberbezpečnostní společnost na pražské burze skončí. Důvodem je její převzetí ze strany americké společnosti NortonLifeLock. Spojení ji má vyjít na asi 190 miliard korun.

Česká zbrojovka Group

Uherskobrodský holding na sebe upozornil investory zejména převzetím americké firmy Colt Holding Company.

ČEZ

Energetická společnost se 70procentním podílem státu. Investoři očekávají relativně vysoké dividendy kvůli prudce se zvyšujícím cenám elektřiny.

Erste Group Bank

Rakouská bankovní skupina působící mimo jiné v Česku prostřednictvím České spořitelny. Investoři doufají, že případné zvyšování úrokových sazeb v eurozóně i Česku pomůže finančním výsledkům skupiny.

Kofola ČeskoSlovensko

V roce 2021 založená nápojářská skupina navazuje mimo jiné na předrevoluční popularitu nápoje Kofola.

Komerční banka

Dceřiná společnost francouzské finanční skupiny Société Générale.

Moneta Money Bank

Čtvrtá největší banka v Česku patří k nejvýnosnějším titulům na pražské burze. Byznys Monety však chce převzít skupiny PPF.

O2 Czech Republic

Telekomunikační skupinu čeká stažení z pražské burzy poté, co PPF jakožto majoritní akcionář firmy O2 Czech Republic přesáhla 90procentní podíl. Plánuje ukončení veřejné obchodovatelnosti akcií. Také O2 Czech Republic podobně jako Moneta Money Bank patřila mezi hodnotové tituly, do kterých se vyplatí investovat nejen během turbulencí na finančních trzích.

Philip Morris ČR

Dceřiná firma Philip Morris International stále více sází na svůj produkt nahřívaného tabáku. Jde údajně o méně škodlivou variantu kouření.

Photon Energy

Solární společnost byla zařazena do indexu PX 22. března 2021.

SABB Finance

K zařazení směnárenské společnosti do indexu PX došlo 22. března 2021.

Stock Spirits Group

Britský výrobce destilátů působí kromě Česka i v Polsku, Itálii či na Slovensku.

Vienna Insurance Group

Vídeňská pojišťovací skupina patří k největším ve střední a východní Evropě.

*K 20. září 2021

Zdroj Zde